Metasekwoja - czy przycinać gałęzie na dole?

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
mariusan
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 10 sie 2017, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Metasekwoja - czy przycinać gałęzie na dole?

Post »

Witam,
W ubiegłym roku posadziłem drzewko metasekwoi. Miało wtedy ok 1 m. W ciągu roku urosła o kolejny metr.
Pytanie jest takie: czy przycinac gałęzie na dole przy pniu? jak widac na załaczonym zdjęciu gałązki wyrastaja prawie przy samej ziemi.
czy nic nie ruszać i zostawić?

Będę wdzięczny za rady i Wasze doświadczenia z metasekwoją.

Pozdrawiam


Obrazek
boryna
50p
50p
Posty: 98
Od: 23 cze 2010, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: woj. opolskie

Re: Metasekwoja - czy przycinać gałęzie na dole?

Post »

To zależy od Ciebie - jak wolisz. Ja zostawiłam gałęzie do samej ziemi, bo taki wygląd mi się podoba. Myślę, że na Twoim miejscu przycięłabym tylko w przypadku, kiedy dolne gałęzie przeszkadzałyby w czymś. W przeciwnym razie zostawiłabym.
Bożena
Mikoasasin
100p
100p
Posty: 169
Od: 26 lis 2016, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wybrzeże Bałtyku USDA: 7b

Re: Metasekwoja - czy przycinać gałęzie na dole?

Post »

Metasekwoja ma wyjątkowo ozdobną korę dlatego ja jestem zwolennikiem prowadzenia gałęzi dopiero od 0,5 d0 2 m ale twoje drzewko jest jeszcze bardzo młode więc zostaw go takie jakie jest ewentualnie w przyszłym sezonie możesz obciąć wszystkie gałęzie od 1m w dół niestety nie będzie ono estetycznie wyglądało ale po jakimś czasie odbuduje koronę
Awatar użytkownika
beatazg
1000p
1000p
Posty: 1075
Od: 11 paź 2012, o 17:44
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bieszczady- Solina
Kontakt:

Re: Metasekwoja - czy przycinać gałęzie na dole?

Post »

Metasekwoja , to ogromne drzewo .Masz jeszcze możliwość by go przesadzić , bo musi mieć naprawdę dużo miejsca wokół . Ja swojej metasekwoi przycięłam gałęzie , ale po może 12 latach . To nic nie znaczy , bo i tak wyrastają następne i trzeba już wtedy robić to regularnie . Jak ją sadziłam to tego nie przemyślałam i teraz myślę o jej wycięciu , chociaż bardzo mi szkoda . Może 3 metry od niej stoi skrzynka z prądem a możliwe ,że pod nią idą kable do domu . Jak by je przerwała swoimi korzeniami to nie miałabym już możliwości wymiany , bo kable idą pod parkingiem , gdzie robiliśmy nasyp . Po 18 latach oczywiście pień ma gruby,ale bardzo szybko się zwęża i w połowie jest już cieniutki . Dolne gałęzie były bardzo szerokie i wchodziły na żywopłot z bukszpanu . Podcięłam wszystkie drzewa w tym rzędzie od dołu i sadzę tam hosty , żurawki i bluszcze . Nikt w okolicy nie ma metasekwoi i bardzo się z niej cieszę , ale właśnie od niedawna myślę , czy nie uszkodzi kabli .

Obrazek

Obrazek

Beata
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”