Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Iglak w miejscu po ognisku - wyżyje?

Post »

Witajcie, zlikwidowałem paroletnie ognisko i miejsce to wyjątkowo pasuje mi do przesadzenia thui szmaragd. Ale oczywiście jest tam sporo popiołu, przemieszanego z ziemią w ramach wyrównywania powierzchni - czyli jest to pewnie strasznie zasadowe, nie wiem jak głęboko ta zasadowość sięga po kilku latach palenia tam gałęzi. Jak sądzicie - ma to szansę się uchować w takich warunkach?
gruubas
marcinpruszcz
500p
500p
Posty: 944
Od: 3 mar 2012, o 16:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Iglak w miejscu po ognisku - wyżyje?

Post »

http://www.swiatkwiatow.pl/poradnik-ogr ... id297.html
Odmiana najbardziej toleruje stanowiska słoneczne, dobrze znosi zacienienie. Jeżeli chodzi o warunki glebowe, to tak jak gatunek preferuje gleby żyzne, luźne, wapienne.
Jeśli dodasz jakiejś żyźniejszej ziemi to ma szanse.
Maksio79
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 24 sie 2016, o 16:18
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Iglak w miejscu po ognisku - wyżyje?

Post »

Jak będzie miał co jeść to pewnie, że wyżyje. Spulchnij glebę, dodaj może jakiegoś torfu czy kompostu i sadź. Ogarnij też jakąś ściółkę, żeby życie przywrócić glebie i powinien rosnąć.
jjdj

Re: Iglak w miejscu po ognisku - wyżyje?

Post »

A jakie chwasty rosną w tym miejscu? Czy w ogóle coś rośnie?
Awatar użytkownika
gruuubas
200p
200p
Posty: 227
Od: 21 maja 2010, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Iglak w miejscu po ognisku - wyżyje?

Post »

Przepraszam za brak odpowiedzi, miałem nieprzewidzianą przerwę techniczną z netem... Rosną najchętniej osty i pokrzywy. Wyrównałem teren i posadziłem - zobaczymy. Teren można uznać za "pulchny" po tym równaniu - w wielu miejscach zapada się pod nogą. Dam znać co z tego wyszło. Chociaż - nawet jak nie wyjdzie, to nie do końca będzie jasne dlaczego. Ta thuja straciła 70% korony w wyniku spalenia przez noworoczną petardę. Pooczyszczałem ją z uschniętych/spalonych pędów, została właściwie tylko kulka o średnicy pół metra na wysokości jakichś 2-2,5 m. I taki kikut z kulką wsadziłem, podkopując wcześniej (w lecie) mniej więcej na średnicę korony.
gruubas
jabu
500p
500p
Posty: 724
Od: 22 paź 2015, o 11:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Iglak w miejscu po ognisku - wyżyje?

Post »

Jak przeżyje pożar, to dół Ci z czasem zarośnie.
:)
pwiorek43
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 19 cze 2018, o 12:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

tuje, ale nie przędziorek, a może tak?

Post »

Drodzy, od kilku miesięcy moje tuje trawi choroba, jaka?

Tuje mają 10 lat, problem rozpoczął się w ty roku, na wiosnę je otrzepałem, całe wnętrze było uschnięte, tony igliwia, po wyglądały jak rusztowania owinięte zielonym materiałem, niestety jest gorzej jak pokazują zdjęcia, igieł ubywa, w środku jest pustka. Na początku maja nawiozłem je siarczanem magnezu, też nic.

Na czubkach pojawiały i nadal pojawiają się białe gęste pajęczyny więc myślałem że to przędziorek, kilka oprysków różnymi środkami i nic. Pajęczyny są nadal, drzewa nadal marnieją, prześwitują. Żadnych oznak grzybów nie stwierdziłem. Co robić?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ainak
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 10 mar 2019, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: tuje, ale nie przędziorek, a może tak?

Post »

Dzień dobry.
Czy udało się Panu uratować tuje?
Mam ten sam problem
Pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: tuje, ale nie przędziorek, a może tak?

Post »

Zbyt suche stanowisko/glebę chyba mają.
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

problem z Żywotnikiem

Post »

Witam. Mam problem z żywotnikami posadzonymi około 4-5 lat temu które nie rosną i zastanawiam się co może być tego przyczyną ? być może to wina choinki która rośnie zaraz obok ? wygląda to tak: https://www.fotosik.pl/zdjecie/b7021aef87a495a7
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: problem z Żywotnikiem

Post »

Czy do małych żywotników dochodzi światło słoneczne? Z trzech stron są otoczone wysokimi drzewami: świerkiem, żywotnikami i jakimś liściastym. Drzewa zabierają im składniki pokarmowe z gleby, wodę, no i oczywiście światło słoneczne. Trzy najważniejsze czynniki gwarantujące prawidłowy wzrost młodych drzewek.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: problem z Żywotnikiem

Post »

Tak dochodzi, spróbuje je na wiosnę wykopać, użyźnić trochę glebę i zasadzić ponownie
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Żywotniki - wymagania glebowe

Post »

Jeśli je wykopiesz, zniszczysz korzenie i te słabe tujki będą musiały włożyć dużo wysiłku w ich odbudowanie, co na pewno odbije się na ich wyglądzie, jeśli ich nie wykończy na amen.
Jak chcesz je nawieźć to zrób tak: wykop kilka dołków na sztych szpadla nieco dalej niż obwód tujek, nasyp tam nawozu i zasyp ziemią.
Na podlewanie w takich miejscach jak Twoje jest podobny patent. Weź rurkę PCV taką kanalizacyjną ok 0,5 m długości. Nawierć w niej dziurki i wkop ją pionowo w ziemię też w pobliżu zasięgu korzeni tak żeby góra rurki była mniej więcej na równi z powierzchnią ziemi. Podlewając tuje lej do rurki. Podlewaj częściej niż do tej pory. Rosnące obok drzewa piją wodę jak smoki. Ja mam najsuszej w okolicy wielkiej lipy i dębów. Mimo, że tam cały czas jest cień to drzewa wysuszają mocno glebę.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”