Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
91Kylo
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 27
Od: 5 lut 2020, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Żywotniki - wymagania glebowe

Post »

Zakupiłem sobie kwasomierz glebowy i z pomiarów wynika iż w miejscu gdzie zasadziłem żywotniki jest gleba o pH około 7, z tego co wiem to wymagane jest aby było więcej jak 3,5 i mniej jak 6. Czym najlepiej można by obniżyć pH gleby? Dodatkowo mam rozłożoną agrowłókninę, nie wiem czy to dobre rozwiązanie. Pozdrawiam
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wilgotność gleby pod tuje.

Post »

Witam serdecznie. Potrzebuję porady w zakresie, jaka powinna być procentowa wilgotność gleby dla tuj? Mam zainstalowany automatyczny system nawadniający, który ma nastawy na 25%; 45% oraz 65%. Ziemia, na której rosną jest dość gliniasta, miejsce dobrze nasłonecznione. Jaką wartość Waszym zdaniem powinienem ustawić? Pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Post »

Jak masz gliniastą glebę to niepotrzebne im nawadnianie.Może wręcz zaszkodzić, bo żywotnik nie lubi stagnacji wody przy korzeniach.
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Post »

Ja rozumiem że nie można przesadzać z wodą, ale to chyba nie oznacza że mam nie podlewać w ogóle?
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2124
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Post »

U mnie piasek gliniasty, pod spodem lekka glina. Sąsiad ma szpaler tui wzdłuż całego ogrodzenia. Nie podlewa wcale a rosną jak na drożdżach. Inna rzecz, że ciężko zidentyfikować jakie to odmiany, bo brał ze szkółki leśnej jako Smaragdy, a to to obok Smaragda nawet nie stało.
Pozdrawiam Lucyna
scarman20
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 20 sie 2020, o 22:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Post »

Ja mam w dołkach w których rosną zmieszaną ziemię torfową ze żwirem i na spodzie na głębokości ok 80cm sam żwir, około 10cm. Ziemia nie jest całkiem gliniasta ale bliżej jej do gliny niż do piasku. W tamtym roku nie miałem nawadniania, podlewałem czasem z węża i niestety zdarzało mi się też polewać po zielonych częściach bo nie wiedziałem wtedy że nie można. W tym roku zamontowałem linię kroplującą i ustawiam na sterowniku podlewanie w nocy. Zauważyłem znaczną poprawę wyglądu ale nie chciałbym przesadzić, dlatego dokupiłem do tego czujnik wilgotności który wyłączy podlewanie po osiągnięciu nastawionego pułapu. Tylko nigdzie nie mogę znaleźć informacji jaki procent wilgotności ma ziemia nawodniona ale nie przelana. Obstawiał bym 45% ale mogę się mylić dlatego prosiłem o poradę. Moja odmiana to aureospicata jeśli to ma jakieś znaczenie. Podobno rosną bardzo szybko...
warmbier
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 19 kwie 2022, o 17:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Usuwanie igieł spod żywopłotu

Post »

Witam.
Mam już kilkunastoletni żywopłot z tuj. Chciałem zapytać czy zgrabiacie spod żywopłotów stare uschłe części tuj które opadły na ziemie. Zauważyłem że jest tam już pewna warstwa, która tworzy się przez obumieranie tych części żywopłotu które nie mają już dostępu do światła jak i podczas ścinania żywopłotu. Czy ma to jakiś wpływ na żywopłot np. utrzymuje wilgotność, a może ma negatywny wpływ na tuje, np wyrastanie korzeni w tej nagromadzonej warstwie ?
Awatar użytkownika
kania
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3198
Od: 25 maja 2009, o 10:09
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Gdańsk i okolice

Re: Tuje, żywotniki wymagania glebowe.

Post »

Mój dwudziestoletni żywopłot z Brabandów ma właśnie taką ściółkę i nic złego się nie dzieje.
Krzaczki Kani
Krzaczki Kani(2)
Pozdrawiam :) - Kasia
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”