Bielenie drzew ozdobnych.

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
krzaku_ok
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 23 kwie 2021, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Bielenie drzew ozdobnych.

Post »

Witam. Czy powinno się bielić pnie drzew ozdobnych w celu zapobiegnięcia uszkodzeniom mrozowym?
W szczególności chodzi mi o Platana, Lipę drobnolistną, Wierzbę babilońską, Graba, Leszczynę (wszystkie drzewa kilkuletnie).
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21661
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Bielenie drzew ozdobnych.

Post »

Bielenie pni drzew i grubych konarów stosuje się raczej tylko u drzew owocowych ale jeśli ma się szczególnie cenne okazy - duże i stare
to można je pobielić.
Bo co to daje?
Zabezpiecza korę przed intensywnym nagrzewaniem się wiosną i jej pękaniem co z kolei prowadzi do powstawania ran i różnego rodzaju chorób lub przemarznięcia drzew.
Ostatni termin bielenia drzewek to początek stycznia.

Z reguły jednak bielimy drzewa sadownicze.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Madziagos
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 4351
Od: 10 kwie 2012, o 21:44
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sobącz/Kaszuby

Re: Bielenie drzew ozdobnych.

Post »

Bielić można, a wręcz należy grubsze konary i pnie wszystkich drzew, które wcześnie zaczynają wegetację i rosną na słonecznych stanowiskach.
Dotyczy to także naszych rodzimych gatunków takich jak grab czy buk.
Z pozdrowieniami, Magda
Moje wątki Moje drogi... Aktualny
dariadarla
50p
50p
Posty: 53
Od: 9 mar 2021, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Bielenie drzew ozdobnych.

Post »

Ja kojarzę bielenie z drzewkami owocowymi. Żeby latem kora nie pękała :) Żeby je wzmocnić można też regularnie florahumusem podlewać i nawozić - na pewno nie zaszkodzi. Pozdrawiam
krzaku_ok
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 23 kwie 2021, o 11:25
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Bielenie drzew ozdobnych.

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Zdecydowałem, że pobielę. Pobieliłem drzewa farbą akrylową do wnętrz. Temperatura powietrza wynosiła około 4 st. C, słonecznie, po kilku godzinach (wieczorem) chwycił lekki mróz. Farba trzyma się już 2 tygodnie czyli pewnie będzie OK (obawiałem się, że nie wyschnie prawidłowo).
gienia1230
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 7442
Od: 17 kwie 2008, o 11:49
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Dębicy

Re: Bielenie drzew ozdobnych.

Post »

Krzaku, należało pomalować emulsją fasadową białą, silikonową/akrylową. U mnie na drzewkach wytrzymała prawie dwa lata. Takiej deszcz tak szybko nie zmyje. Ja dodawałam jeszcze miedzian w płynie, tak na oko, by się lekko emulsja zabarwiła. Malowałam oczywiście drzewka owocowe (starsze), sądzę, że innych drzew tez to dotyczy.
Pozdrawiam! Gienia.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2086
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Bielenie drzew ozdobnych.

Post »

Zamiast bielić, owinęłam pnie i gałęzie magnolii paskami białej agrowłukniny. Zabieg bielenia jest potrzebny. Zwłaszcza u drzew o gładkiej i ciemnej korze. W zeszłym roku na przedwiośniu przy ciepłych słonecznych dniach i zimnych nocach powstały paskudne pęknięcia mrozowe na korze. nie zdecydowałam się jednak na bielenie, bo przeszkadzałby mi taki wygląd pni drzew ozdobnych.
Pozdrawiam Lucyna
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”