Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 
   ::  Koronawirus - Licznik ::     ::  Koronawirus (bez Chin) ::    

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  
Autor Wiadomość
vitoldo
 Tytuł: Re: Brzoza - dyskusje ogólne
PostNapisane: 15 mar 2020, o 21:14 
500p
500p

1 szt.
Dzisiejszy spacer po Lesie Wolskim w okolicy krakowskich Bielan skłonił mnie do refleksji. Kilka hektarów lasu zostało poddanych gruntownej "przebudowie". Drzewostan brzozowy został usunięty prawie w całości i zastąpiony sadzonkami buka pospolitego. Od co najmniej kilkudziesięciu lat był tutaj mieszany las liściasty z przewagą brzóz i dębów. Faktycznie od wielu lat obserwowałem jednak sporo zwalonych pni brzóz, nie wskutek wichury tylko samorzutnego wywrócenia się drzewa chorego lub martwego. Prawdopodobnie wspomniana przeze mnie powyżej "przebudowa" lasu wynika właśnie z faktu, że brzozy są bardziej krótkowiecznym drzewem niż dęby czy buki. Zapewne leśnicy doszli do wniosku, że zastąpienie brzóz innym bardziej długowiecznym gatunkiem przyniesie korzyść dla lasu.

Sadząc u siebie zagajnik brzozowy warto pamiętać, że te drzewa wyrosną szybko ale za np. 50-70 lat mogą wywrócić się ze starości.

Obrazek

Obrazek

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Szczurbobik
PostNapisane: 22 mar 2020, o 00:35 
500p
500p

0 szt.
Za płotem mam las (grąd), a w nim pojedyncze już (na szczęście) brzozy. Te co jeszcze rosną mają około 20 m wysokości, większość już obumarła ale jeszcze stoi, niewiele nadal rośnie i ma wielkie korony.
Co roku obserwuję jak w lesie wywracają się albo łamią drzewa. Otóż: z dębów i klonów pospolitych sporadycznie spadają konary, graby i lipy wcale się nie lamią i nie przewracają, natomiast każdego roku jest kilka wykrotów wielkich brzóz i jeszcze więcej takich, które wypróchniały stojąc i rozpadły się na kilka części. Dodam, że chodząc po lesie jedyne leżące pnie jakie zauważam, to pnie brzóz.

kamil_kluczbork
PostNapisane: 25 mar 2020, o 12:24 
200p
200p

1 szt.
Ja u siebie w ogrodzie, a jest mały bo około 100 m2 mam brzozy i sadzę kolejne, i będę je regularnie przycinał,nie pozwolę im na osiągnięcie domyślnej dorosłej nie przycinanej wersji wysokości. Kocham brzozy i będę je mieć ;)

seedkris
PostNapisane: 25 mar 2020, o 19:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Powodzenia. Daj znać za 20 lat jak będziesz występował o możliwość usunięcia do gminy.

vitoldo
PostNapisane: 25 mar 2020, o 21:15 
500p
500p

1 szt.
Moja Mama uwielbiała brzozy chyba przez sentyment z dzieciństwa więc ja też je bardzo lubiłem.
Ponieważ jednak sąsiedzi "obsadzili mnie" z 2 stron brzozami i zrobili mi z ogrodu i podwórka śmietnik więc teraz brzozy toleruję jedynie w lesie i na horyzoncie :D

dziad_Jag
PostNapisane: 25 mar 2020, o 22:15 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Mam pięć brzóz na działce, ale w kupie i otoczone sosnami, więc śmiecenie mi nie grozi! A tylko w zagajniku brzozowym rosną takie piękne czerwone muchomory!

Grzegorz887
PostNapisane: 29 mar 2020, o 09:06 
100p
100p

0 szt.
Czy jak posadzę małe świerki pod 50-letnią brzozą, to mają szanse na przetrwanie?

klon
PostNapisane: 29 mar 2020, o 09:12 
500p
500p

0 szt.
Może mają ,ale ze względu na brak wody będą rosły bardzo słabo.Posadziłem świerki pod starą lipą .Połowa przetrwała ,ale po 10 latach urosły max do 1 metra.

kamil_kluczbork
PostNapisane: 7 kwi 2020, o 11:00 
200p
200p

1 szt.
seedkris napisał(a):
Powodzenia. Daj znać za 20 lat jak będziesz występował o możliwość usunięcia do gminy.

Będę je formował i przycinał każdego roku od momentu osiągnięcia optymalnej dla mnie wysokości, nie ma szans bym przeoczył ten proces ;:134

Będzie dobrze przyjacielu ;:4

seedkris
PostNapisane: 7 kwi 2020, o 16:36 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Życzę powodzenia. Dawniej podobnie myślałem i posadziłem wiele brzóz. Bul jest na końcu. Jak trzeba wystąpić do gminy i przejść papierologię. Mieszkałem w bloku i nie miałem co zrobić z tym drewnem. Efekt buł taki że, musiałem oddać te brzozy za wycięcie i uprzątnięcie terenu. Kłody owszem zabrali, ale stosy gałęzi zalegały przez lata. Dwie wakacyjne kanikuły jeździłem i paliłem ten chłam. Dziś dwa razy się zastanowię co posadzić.

vitoldo
PostNapisane: 7 kwi 2020, o 16:37 
500p
500p

1 szt.
kamil_kluczbork napisał(a):
Będę je formował i przycinał każdego roku od momentu osiągnięcia optymalnej dla mnie wysokości, nie ma szans bym przeoczył ten proces ;:134

Będzie dobrze przyjacielu ;:4

Też tak sądziłem gdy chciałem przycinać i formować sosnę czarną (pinus nigra) aby miała nie więcej niż 3 metry. Po kilku latach bezskutecznego powstrzymania jej sił witalnych z bólem serca wyciąłem tę piękną roślinę, którą bezmyślnie posadziłem zbyt blisko ściany domu. Ćwierć dnia zajęło wycinanie korzenia.
Drzewa o intensywnym wzroście (sosna czy brzoza) rosną nie tylko na wysokość ale też wszerz (pień) oraz w głąb gleby. Korzeni chyba nie przytniesz? Bo jakimś czasie pod powierzchnią ziemi będziesz mieć kłębowisko korzeni. Oczywiście poza granicę Twojej działki te korzenie przejdą na co najmniej kilka metrów w każdą stronę. Jeśli masz tam sąsiadów to będą Cię błogosławić do końca życia.

Mazowszanka09
PostNapisane: 7 kwi 2020, o 21:56 
100p
100p

0 szt.
Brzozy z natury są wysokimi drzewami i ich przycinanie do niskich form stanie się kiedyś bardzo uciążliwe. Poza tym mocno osuszają i wyjaławiają glebę w sąsiedztwie, a ich pnie z wiekiem tracą biel i stają się ciemne imało dekoracyjne. Jakimś wyjściem może być posadzenie brzozy Youngi szczepionej na niskim pniu. Z tym, że prawdopodobnie za kilka lat, gdy pień mocno zgrubieje, trzeba będzie ją wymienić na inny egzemplarz.
Pozdrawiam
Basia B.

kamil_kluczbork
PostNapisane: 8 kwi 2020, o 07:42 
200p
200p

1 szt.
Dziękuję za Wasze komentarze, przemyślę to w takim razie poważnie.

Swietlana
PostNapisane: 6 maja 2020, o 15:59 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
Ciekawa dyskusja wywiązała się... Jestem za, a nawet przeciw :D Lubię, bardzo lubię brzozy. Posadziłam jakieś 15 lat temu 4 sadzonki na działce (typowa, ROD-owska, 300m) i teraz doświadczam wszystkiego, o czym piszecie. Na szczęście sąsiedzi nie oponują, bo wiatr znosi większość liści i łusek na pola. Zresztą, mało kto już z nas dba tak o działki, jak kiedyś - postarzeliśmy się, siły już nie te, ale posiedzieć w cieniu sosny czy śliwki zawsze miło. A brzozy szumią tak, jak żadne inne drzewo.
Spróbuję wkleić zdjęcie - nie wiem, czy potrafię.

Obrazek

Obrazek

Foxowa
PostNapisane: 6 maja 2020, o 16:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Bajeczne są na tych zdjęciach, ale chyba na ROD to trochę za wysokie drzewo.

Chociaż w sumie ja też mam na ROD, ale moja jest co roku przycinana. Z reszta te na wsi też przyjęliśmy, bo nad nimi jest dąb i jedno zaczęło wchodzić drugiemu w koronę.
No i muszę się pochwalić że jak o wsiowe brzózki chodzi to w tym roku bardzo dużo soku się udało zebrać. Aż zachodziłam w głowę jak one to naprodukowaly, skąd jak taka susza.

Swietlana
PostNapisane: 6 maja 2020, o 16:26 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

1 szt.
No cóż, są wysokie, bo takie rosną w naturze, a ja nie lubię jej poprawiania. Owszem, gdyby to były jakieś hodowlane odmiany, którym przycinanie byłoby niezbędne dla prawidłowego rozwoju, albo gdyby choroba zaatakowała część drzewa, to wtedy oczywiście tak, trzeba byłoby użyć sekatora czy innej siekiery. Mogę pozwolić sobie na takie traktowanie drzew i krzewów, nie mam cennych okazów, a i działka to właściwie nieużytek - rośnie to, co samo daje radę. Ale z konieczności taką lubię.

corazonbianco
PostNapisane: 14 maja 2020, o 17:35 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
W lokalnym markecie budowlanym rośnie takie oto małe drzewko brzozy. Nie wiem, czy to karłowa odmiana, czy drzewko jest odpowiednio przycinane, w każdym razie ładnie to wygląda. Kojarzy mi się z takim trochę większym japońskim bonsai.
Obrazek
Ja natomiast mam w ogrodzie potężne brzozy i faktycznie jest to uciążliwe. Płytki system korzeniowy utrudnia kopanie, sadzenie i robienie czegokolwiek w gruncie, dodatkowo korzenie dosłownie wysysają wodę z gleby. Kiedyś za czasów dzieciństwa, gdy były to niewielkie drzewa, mieliśmy wspaniały ogród. Gleba była żyzna. Rosły piękne róże i inne kwiaty. Warzywo. Teraz w tym miejscu jest żywy piach. Próbowałam wszystkiego. Kopanie i usuwanie korzeni. Odrastają po roku jeszcze silniejsze. Ściółkowanie grubą warstwą liści i słomy - też nic nie daje, bo woda jest wysysana od dołu. Jeśli ktoś ma własną studnię głębinową, to ewentualnie systematyczne podlewanie trochę pomoże, przy korzystaniu z sieci wodociągowej rachunek za wodę byłby horrendalnie wysoki.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 96 ]  Idź do strony nr...        1, 2, 3, 4, 5, 6  

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 50 gości