Przywarka japońska ( Schizophragma hydrangeoides )

Drzewa ozdobne
Awatar użytkownika
taires
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 17
Od: 21 lip 2009, o 13:39
Lokalizacja: Koluszki

Re: Przywarka japońska (Schizophragma hydrangeoides)

Post »

Też mam przywarkę od trzech lat. Na wiosnę pięknie się zazieleniła, miała wspaniałe skórzaste liście. Nie rośnie zbyt szybko ale to nie przeszkadza, ponieważ prezentuje się wspaniale jako rzadki gatunek roślin w ogrodach. Ma śliczne kwiaty i pokręcone łodygi. Roślina warta zauważenia, docenienia jej. Rośnie przy ścianie i czepia się licznymi czepnymi korzeniami.

W tym roku spodziewałam się pierwszych kwiatów. Wyglądałam ich niecierpliwie, ale się nie doczekałam. Roślinie coś dolega i jeszcze nie wiem co. Nagle zwiędły jej niektóre pędy oraz co można było przewidzieć, kwiaty. Wygląda jakby usychała, ale to nie możliwe ponieważ ziemia jest dostatecznie nawadniana. Ma zachodnio-północną wystawę i martwi mnie co jej dolega. Poszukam oczywiście odpowiedzi, ale może ktoś z Was wie co to może być.
w Koluszkach też jest ładnie OGRÓD
Awatar użytkownika
Agrestowa
500p
500p
Posty: 643
Od: 13 cze 2012, o 10:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kujawy

Re: Przywarka japońska ( Schizophragma hydrangeoides )

Post »

Znalazłam to pnącze na liście roślin cieniolubnych (ew. cień tolerujących). Możecie doradzić, która odmiana najszybciej przyrasta? To jest przywarki chyba generalnie nie są sprinterami, ale przy niektórych widzę adnotacje, że rosną wolniej niż te wolne. Czy wszystkie będą lubić ziemie kwaśną?
Chętnie kupiłabym odmianę "Moonlight" lub "Roseum"
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Ponad miesiąc temu posadziłem 9 roślin wzdłuż płotu. Stanowisko półcień (słońce jest do godz. 12:00). Cały czas było ok, myślałem że rośliny się przyjęły. Ostatnio jednak zauważyłem, że 3 z 9 umierają. Liście usychają. Na domiar złego zauważyłem, że na pozostałych roślinach również liście żółkną (zdjęcie: https://imgur.com/a/uwSm9qR )

Staram się podlewać obficie co 2 dzień, ziemia ma pH 6.5, ale przy sadzeniu wymieszałem ją z torfem o ile dobrze pamiętam.

Gdzie popełniłem błąd? Czy przyczyną może być to że podlewałem liście (teraz wodę leje na korzeń) wodą ze studni?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Plamy od brzegu świadczą, że ma za mokro i mało przewiewne podłoże, może dodatkowo słońce ją pali przy tym litym ogrodzeniu.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Dziękuje za odpowiedź. Zdjęcie zostało zrobione po podlewaniu, stąd jest mokro :)
Słońce świeci do godz. 12:00, potem jest cień.

Jak często powinienem te rośliny podlewać? Co oznacza "mało przewiewne podłoże"? Co powinienem teraz zrobić?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Poczytaj i wymaganiach, przywarka wymaga przepuszczalnych, przesychających gleb.Ja tam widzę jakąś folię pod korą, jak grunt z rodzaju zatrzymujących wodę, gliniastych, to pod taką okrywą może być za mokro.Najlepiej odkryj, zajrzyj pod spód, czy tam nie robi się bagno, bo kora z wierzchu obsycha, wydaje się być sucho, ale pod spodem może być inaczej.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przywarka japońska - czemu usycha?

Post »

Dzięki. Tak zrobię. Ta folia pod spodem to geowłóknina (nie agrowłóknina, ale to chyba nie ma większego znaczenia?).
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przywarka japońska ( Schizophragma hydrangeoides )

Post »

Przywara odżyła: https://imgur.com/a/VR4U0Fl :))

Dodałem odżywkę oraz zacząłem rzadziej podlewać i rośliny zaczynają wypuszczać nowe liście.
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Przywarka japońska ( Schizophragma hydrangeoides )

Post »

Od mojego ostatniego postu minęło kilka miesięcy. Geowłókninę usunąłem w zeszłym roku. Myślałem, że po zimie przywarka już nie odżyje, a jednak ...
Wydaje mi się że przyczyną takiego stanu rzeczy (że rośnie wolno i wygląda marnie) jest to, że stanowisko ma zbyt mało słońca. Chyba błędnie założyłem, że 2-3 h. słońca z samego rana to "?ółcień". W związku z tym pytanie: czy warto jeszcze przesadzić te rośliny w bardziej nasłonecznione miejsca, czy już niewarto?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”