Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Eh a mnie się nic nie udało, tlyko jeden się ukorzenił, ma liście, może dlatego, że za długo mnie nie było po wielkanocy i nie podlewałem patyczków ;:145 ;:145 ;:145
Balbina72
100p
100p
Posty: 199
Od: 22 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Witam.
Dostałam wczoraj patyczki hortensji ogrodowej. Bardzo proszę o podpowiedź czy teraz mogę coś z nimi podziałać a jeśli tak to co bo nie mam pojęcia :(
Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam.
Agnieszka.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Nie, bo sadzonki zdrewniałe pobiera się z roślin w czasie spoczynku, czyli dopiero po opadnięciu liści do czasu wytworzenia nowych.Teraz najlepiej i najszybciej rozmnażać hortensje z sadzonek pobranych z niekwitnących wierzchołków, ale najlepiej było to zrobić jakiś miesiąc temu, ale teraz jeszcze też może się udać z ukorzeniaczem i pod folią.
Ewencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sie 2018, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Dzień dobry. Proszę o podpowiedź bardziej doświadczonych hodowców. Od konca czerwca ukorzeniałam hortensje w plastikowych butelkach od wody. Zgodnie z wpisami Państwa odrywałam niezdrewniałe pędy niekwitnące. Butelki po 5-litrowej wodzie przecinałam na pół; do części dolnej wsypywałam podłoże dla sadzonek; umieszczałam w nim moje odnóżki i zamykałam drugą częścią butelki ( z odkręconym korkiem). Całość hodowli umieściłam pod starymi hortensjami. Efekt końcowy przerósł moje oczekiwania. Ukorzeniły się praktycznie wszystkie sadzonki ( minus jedna). Sadzoneczki są aktualnie na etapie 4 liścia. Mają pięknie rozbudowany system korzeniowy, który widać przez butelkę. I teraz mam problem. Czy mogę już wysadzić sadzonki do ziemi? I na zimę ocieplić? Czy poprzesadzać w doniczki i zabrać całą hodowlę do domu? Trochę boję się tego rozwiazania. Kupione hortensje zawsze mi ginęły w domu. Poza tym moje "przedszkole" liczy około 20 sztuk ( różnych odmian hortensji bukietowej i drzewiastej).
Awatar użytkownika
dorota33
200p
200p
Posty: 207
Od: 6 sty 2012, o 17:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Najlepszym rozwiązaniem byłoby chłodne pomieszczenie.
DOROTA
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21721
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Ja bym posadziła do ogrodu.
Późną jesienią,kiedy przyjda pierwsze mrozy, oberwała bym wszystkie pozostałe liście i zasypała sadzonki torfem lub suchymi liśćmi aż po pąk wierzchołkowy.
Uważam to za bezpieczniejszy sposób niż zimowanie w donicach,
tym bardziej,że nasze zimy nie są już 'syberyjskie'. :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Dokładnie jak mówi Karo. Ja taką "szkółkę" robiłam przez dwa ostatnie sezony z powodzeniem, wszystkie ukorzenione patyczki sadziłam do ziemi, na początek w jednym miejscu blisko siebie aby łatwiej było mi je okryć na zimę, u mnie jako okrycie były gałązki świerkowe. Zdecydowanie lepiej się mają niż te trzymane z domu, które zazwyczaj na przedwiośniu mi padały - bo to łatwo o przelanie lub szkodnika jak się trzyma w doniczce. Mało tego ukorzeniona w ubiegłe lato hortensja Strong Anabelle już w tym roku zakwitła mi kilkoma kwiatami.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Ewencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sie 2018, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Dziękuję za odpowiedzi. Sadzonki pójdą do ziemi w najbliższych dniach.
Balbina72
100p
100p
Posty: 199
Od: 22 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Witam to są moje sadzonki hortensji bukietowej posadzone pod koniec lipca. Chyba coś się z nimi zaczyna dziać nie wiem tylko co dalej z nimi działać. Na razie trzymam je pod folią.
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Pozdrawiam.
Agnieszka.
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Na dwóch pierwszych zdjęciach wyglądają mi na ogrodowe a nie bukietowe. Ja bym na Twoim miejscu wysadziła normalnie do ziemi - możesz sobie w tym roku rozsadę zrobić , nie musisz od razu na miejsce stałe. Jeśli się o nie obawiasz możesz przykryć na zimę stroiszem lub korą. Ogrodowe można przetrzymać w domu ale jest ryzyko, że się namnożą przędziorki albo w drugą stronę - można niechcący przelać. Ja w ubiegłym roku zaryzykowałam i maleńką ukorzenioną szczepkę Teller white wsadziłam do gruntu i osypałam ziemią - przeżyła choć wciąż jest maleńka.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Balbina72
100p
100p
Posty: 199
Od: 22 maja 2018, o 15:10
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Siedlce

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Bardzo dziękuję za podpowiedź. Jutro pójdą do gruntu ??. Pozdrawiam. Agnieszka
Pozdrawiam.
Agnieszka.
Ewencja
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 sie 2018, o 21:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Moje piękności ogrodowe (chyba Annabelle) - tegoroczne sadzonki mają już po 25 cm. Rosną jak szalone. Też jutro wędrują do gruntu.
r-u-d-i
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 23 mar 2016, o 20:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Witajcie
mam nasiona hortensji z aliexpres (wiem wiem, loteria co wyjdzie) i mam pytanie do bardziej doświadczonych: jak wyhodowac z nich kwiaty?
Rok temu wsadziłam do ziemi i nic sie nie zadziało.
W internecie mało jest informacji na ten temat. Może na watę i dużo wody aż napęcznieje i dopiero wtedy do ziemi?

Pytanie 2: czy teraz można obciać patyczki z hortencji ogrodowej i wsadzić do wody? czy nie uszkodzi ich (roslin matecznych) przymrozek w miejscu cięcia?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”