Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Warzywa w gruncie i pod osłonami.
Zablokowany
Awatar użytkownika
Mirek19
1000p
1000p
Posty: 2167
Od: 20 maja 2016, o 13:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolny Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Pozdrawiam, Mirek
Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym, następującym po tym terminie. Autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów.
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Mam pytanie.
Dlaczego u niektórych odmian, dojrzałe papryczki, w srodku są ciapowate. Z zewnątrz ok. Ładnie wybarwione, ale ten środek. Od szypułki łatwo odpada cała papryczka.
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Chodzi Ci o to że w środku gniją ? Bo jak tak to zgnilizna paprykowa.
maillo93
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 30 cze 2018, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Witajcie, dziś przy podlewaniu urwała mi się spora gałąź carolinki reaper :( Szkoda mi tych owoców (jeszcze zielone), znacie jakiś patent żeby je wybarwić? Słyszałem coś, żeby gałąź powiesić do góry nogami, albo zamknąć w ciemnym, albo, że rozłożyć na słońcu, ale nic konkretnego nie znalazłem. Macie jakiś pomysł :) ?
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Możesz spróbować tak jak z pomidorami - ja kładę je w domu na parapecie ( częściowo nasłonecznionym), mogą być z gałązką, ale nie liczyłbym że całkiem się wybarwią, robiłem tak kiedyś z Cayenne i trochę się wybarwiły- zanim zaczęły schnąć - co w sumie i tak było ich przeznaczeniem.
Awatar użytkownika
Kanek
50p
50p
Posty: 65
Od: 12 sie 2017, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Zbiory z 5-tego sierpnia i wczorajsze:

Obrazek

Obrazek

Lemon Drop, Jalapeno Red, Pepperoni, Peperoncini Lombardo, Piri Piri, Trinidad Scorpion Red, Cayenne Yelow, Big Jim, Hot Bell Red, Chilli Serano, Habanero Long Red, Habanero Yellow, Little Elf
Awatar użytkownika
GRANIA
500p
500p
Posty: 909
Od: 3 lut 2012, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Śląsk

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Lumen, dokładnie tak. Z zewnątrz nic nie wskazuje na gnicie, dopiero po dotknięciu, czuć przez skórkę, że miękkie.
Miąższ zachowuje kolor czerwony. Jednak do konsumpcji nie nadaje się to. Pestki też całe.
Dziwne, bo pryskałam kilka razy OW. Może zbyt późno.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Mnie to nie dziwi. OW ma olbrzymią moc i świetnie wpływa na samopoczucie ogrodnika. Bakteriom szkodzi w równym stopniu jak woda swięcona. ;:108
Lumen
100p
100p
Posty: 113
Od: 26 cze 2018, o 10:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Kanek

Numex big jim- jak z ostrością, plennością itd ?
quinekk
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 17 sie 2018, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Capsicum Sombrero - czy jest tylko ozdobna?

Post »

Cześć,

W pewnym sklepie francuskim gdzie możemy kupić krzewy doniczkowe ozdobne znalazłem takie cudo jak Capsicum Sombrero.

Na etykiecie widnieje znaczek z "przekreślonymi sztućcami" i tu się zastanawiam czy takie cudo jak na załączonym obrazku naprawdę nie nadaje się do zjedzenia?

Obrazek

Wyglądają na te z rodziny pikantnych, a że jestem fanem to chętnie bym je zakupił do zjedzenia.

Wiecie może co to za odmiana? Czy należy do tej co zalicza się do ozdobnych ale można je normalnie spożywać?

Z góry wielkie dzięki za pomoc!
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Te papryczki nie mają naturalnego wzrostu, powinny być o wiele wyższe. Najprawdopodobniej zostały potraktowane jakimś retardantem, czyli substancją skarlającą, podobnie jak wiele innych"miniaturowych" roślin ozdobnych. Papryki , które wyrosną z zebranych nasion powinny mieć już swoja naturalną wysokość. https://www.google.pl/search?q=skarlani ... e&ie=UTF-8
Awatar użytkownika
Kanek
50p
50p
Posty: 65
Od: 12 sie 2017, o 16:34
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Papryczka chili/ odmiany-jak pielęgnować cz.7

Post »

Lumen pisze:Kanek

Numex big jim- jak z ostrością, plennością itd ?
Big Jim jest łagodna/słodka, mam dwa krzaczki, całkiem niewielkie ale na każdym średnio 8 papryk. Prawie leżą na ziemi.
Awatar użytkownika
vivien333
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 605
Od: 11 paź 2015, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolszczyzna

Re: Papryczka chili-jak pielęgnować cz.7

Post »

aria pisze:Te papryczki w sklepach sprzedawane jako ozdobne są wyhodowane jak zwykłe kwiaty, więc nawozy i opryski jakie zostały zastosowane mogą być szkodliwe dla zdrowia.

Jednak jak zbierzemy z nich nasiona i sami uprawiamy jak warzywa, możemy jeść o ile zniesiemy ich ostrość.

Tak Aria napisała na 17-tej stronie tego wątku i myślę, że to jest główny powód, dla którego one mogą być "niejadalne".
Wątpię, żeby były potraktowane środkami skarlającymi, bo mam takie i wysiewam od trzech lat. Nie robią się większe- wręcz przeciwnie. Są mniejsze, niż w zeszłym roku- choć może to sprawka małych doniczek.
Pokazywałam już, ale pokażę aktualne zdjęcia:
Poupila (maleńka papryczka w najmniejszym rozmiarze doniczki):

Obrazek
a tu razem z innymi (coś jak Sangria Chili?), z tyłu Sweet Pickle, po lewej jakaś ozdobna, marketowa:

Obrazek


Tu znów maleństwo, które kiedyś było niewielką, czerwoną papryczką. Po przezimowaniu stało się zdychającym karłem, który wydał jden czarny owoc, z którego wysiałam takie coś:

Obrazek

Nie przypominają rośliny matecznej. Mają- póki co, czarne owoce i są o wiele mniejsze. Rosną znów w najmniejszym rozmiarze doniczki.
Dla porównania rośliny z zeszłego roku:

Obrazek


Obrazek

Z tyłu ta a"la Sangria Chili, po lewej, z tyłu coś w typie "Medusa".
Później pokażę jeszcze inne, które mam z tych zeszłorocznych.
Zaraz zrobię fotkę tej "medusy" i tych z przodu (wysiane w tym roku).
Pozdrawiam,Vivien333
Zablokowany

Wróć do „Uprawy WARZYWNICZE”