Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Drzewa ozdobne
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Szybko ukorzeniają się sadzonki zielne z piętką pobrane w czerwcu, czyli podobnie jak piszesz. Tylko mam inny problem, nie jestem pewna czy te z zielnych przeżyłyby zimę w gruncie w pierwszym roku, więc zabieram do domu i ciężko na parapecie utrzymać do wiosny wszystkie egzemplarze. Selli a jak Ty robisz, sadzisz w tym samym roku do gruntu?
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Niesprawdzony przeze mnie ale podsłyszany pomysł na ukorzenianie to.... Najniższą gałązkę wyrastającą z ziemi nałożyć butelkę plastikową, zasypać ziemią nie odcinając od rośliny matecznej (hortensji )..Odciąć dopiero jak się ukorzeni. Sama będę chciała ten sposób wypróbować. :D
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

No tak sposób przez tzw. Okłady jest stosowany dla wielu roślin. Ja w ten sposób głównie ukorzeniam krzewy iglaste, poprzykładałam też róże, ponieważ z patyczków nie chcą mi się ukorzeniać.
W ubiegłym roku udało mi się z dwóch hortensji odkopać z boku gałązkę od razu z korzonkami ale tu trzeba uważać by nie uszkodzić pozostalych przy odgrzebywaniu głęboko z ziemi i cięciu.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

LadyK pisze:Szybko ukorzeniają się sadzonki zielne z piętką pobrane w czerwcu, czyli podobnie jak piszesz. Tylko mam inny problem, nie jestem pewna czy te z zielnych przeżyłyby zimę w gruncie w pierwszym roku, więc zabieram do domu i ciężko na parapecie utrzymać do wiosny wszystkie egzemplarze. Selli a jak Ty robisz, sadzisz w tym samym roku do gruntu?
Przeważnie sadziłam do gruntu, ale były to odmiany z rodzaju silniejszych, wyżej rosnących i takie na których zbyt mi nie zależało.Zimowały okryte igliwiem.W zeszłym roku robiłam sadzonki (3szt) karłowej Little Lime Jane i zimowałam w domu na chłodnym parapecie.W styczniu wydawało mi się, że zginęły, ale teraz widzę, że cienkie patyczki zaczynają puszczać listki, przeżyły 2 szt.Są od miesiąca na południowym parapecie w garażu, bo w domu nawet w nieogrzewanym już za ciepło.Pod koniec kwietnia pójdą w grunt, bo w malutkiej doniczce łatwiej je zalać, lub przesuszyć, gdy wyniesie się na zewnątrz.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Ukorzeniam bukietowe głównie przez odkłady, ale w tym roku zrobiłam eksperyment i wsadziłam patyki do czystego piasku. U dwu widać małe korzonki i liście coraz większe. Nie okrywałam żadną folią, stały w pomieszczeniu o temperaturze około 15 stopni.

Obrazek
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

W tym roku znów ukorzeniałem hortensje z patyków pozyskanych 10 stycznia i włożonych do wody.
Zajęło to wyjątkowo dużo czasu bo dokładnie trzy miesiące zanim pojawiły się korzonki,ale są. ;:333


Obrazek

Obrazek
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
Foxowa
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4804
Od: 11 kwie 2017, o 06:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Krk/BB

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

Jak mnie naszło nagle i niespodziewanie na własną hortensję to uzyskam coś jeszcze z urwanych teraz kawałków w sądzony do wody czy już sobie odpuścić?
Awatar użytkownika
Faworyt
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3750
Od: 2 gru 2014, o 14:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja - rozmnażanie i barwienie

Post »

A któż zabroni Ci eksperymentować.Ja takie wyzwania lubię. ;:108 Część daj do słoika z wodą a część do wilgotnego piasku i czekaj efektów.Potrzeba czasu,więc okaż cierpliwość. Powodzenia. ;:173
Serdecznie pozdrawiam.
MK
Żadną sztuką jest trwać i oczekiwać,lecz dawać nad miarę. Bruno/ Ew. wg. Św. Mateusza 25, (31-46).
Awatar użytkownika
rosliny
200p
200p
Posty: 287
Od: 11 sty 2015, o 14:35
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: woj. łódzkie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Właśnie zaczyna się moja przygoda z ukorzenianiem hortensji, mam nadzieję, że uda mi się pozyskać z nich krzaczki :) Z uwagi na to, że za oknem obecnie biało nie mam możliwości pozyskania ziemi, dlatego obecnie siedzą w sloiczkach z wodą. Jak tylko będę miała możliwość to szybko znajdą się w doniczkach :)
Pozdrawiam Danuśka
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11484
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Im mniej się staram, tym ładniej się ukorzeniają. Przez kilka lat ukorzeniało się 5-10%. W tym roku ucięłam w styczniu i wsadziłam bezpośrednio do ziemi do wysiewów. Z czterech patyków, chyba trzy mają korzenie. Z samych patyków, takie liście chyba by nie urosły. ;:218

Obrazek
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

No raczej jak takie ładne listki mają to i korzonki są.
Ja w tym roku jestem ze wszystkim do tyłu, nawet wszystkie hortensje nie zostały jeszcze przycięte a co mówic o ukorzenianiu. Może to jeszcze jakoś nadrobię ale na otarcie łez po ciężko zaczętym dla mnie roku sprawiłam sobie całkiem pokaźną liczbę nowych odmian hortensji.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
Awatar użytkownika
nalini
200p
200p
Posty: 215
Od: 10 lip 2015, o 21:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Moje hortensjowe i inne patyczki posadzone w połowie marca. Anabelka w 100% ukorzeniona, inne odmiany dalej się ukorzeniają, jeszcze nie widać korzonków, ale są liście. Dzięki Pepsi!
Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Hortensja( Hydrangea )- rozmnażanie

Post »

Po jakim czasie powinny pojawić się korzenie po włożeniu patyków do ziemi? Jeśli cały czas są na nich zielone liście tyle, że niewielkie to należy się martwić czy nie?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Drzewa i krzewy OZDOBNE, pnącza”