Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Własnie trzeba pamiętać by przed Ogrodnikami i Zośką osłonić pąki Piwonii ...tak robi sąsiadka i zawsze ma piękne po 15 maja ;-)
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Przypomnę z innej części watku:
chatte pisze:Ponieważ wywiązała się ostatnio drobna dyskusja na temat piwonii, pomyślałam, ze może dobrze będzie przytoczyć kilka informacji
z książeczki Władysława Czarneckiego pt. "Piwonie", co niniejszym czynię :D


"Piwonie mogą rosnąć właściwie na każdej dobrej, strukturalnej glebie ogrodowej. Najbardziej korzystna jest jednak gleba gliniasto
-piaszczysta, głęboko uprawiona, o dużej zawartości próchnicy i dostatecznie wilgotna.(...) Odczyn podłoża powinien wahać się od pH 6
do 7.(...) Najlepszą porą do sadzenia piwonii jest druga połowa sierpnia i początek września.Jeżeli w tym okresie jest bardzo ciepło, upalnie, mozna termin sadzenia przesunąć, a takim jednak wyliczeniem, aby je ukończyć nie później niż 20 września. (...)

Bardzo ważnym czynnikiem, wpływającym na wczesność i obfitość kwitnienia piwonii, jest głębokość sadzenia.
Pąki posadzonych roślin powinny się znajdować dokładnie na głębokości 5cm poniżej powierzchni terenu na glebach lekkich, a o 1-2 cm płycej na glebach cięższych. (...)

Piwonie wymagają stosunkowo dużych ilości wody.
Dlatego tez podczas upalnej i suchej pogody konieczne jest podlewanie tych roślin
co 7-10 dni z takim wyliczeniem,
aby przy jednorazowym podlaniu na jedną roslinę przypadło do 20 litrów wody, przy czym mozna wtedy
podlewać częściowo "po liściach".
Gdy jest sucho i chłodno, częstotliwość podlewania zmniejsza się, a podlewać należy tylko "na ziemię" między roślinami. (...)

Jeżeli teren pod piwonie został odpowiednio przygotowany (czyt. nawieziony), w ciągu dalszych kilku lat nie powinna występować prawie wcale potrzeba dodatkowego nawożenia pogłównego.
Oczywiście po kilku latach gleba traci swoją żyzność. (...)
Zaobserwowanie słabszego rozrastania się roślin, mniej obfitego kwitnienia oraz nie rozwijania się części pąków z powodów innych niż choroby grzybowe - to wystarczające sygnały do rozpoczęcia nawożenia pogłównego.

Wiosną wprowadza się pod każdą roślinę 50-70 g pełnej mieszanki nawozowej.
Nawóz rozrzuca się równomiernie w odległości 15-20 cm dookoła rośliny i starannie miesza z glebą. (...)

Drugie, identyczne nawożenie, wykonuje się tuż przed zawiązywaniem pąków kwiatowych i trzecie zaraz po przekwitnięciu roślin.

Te dwa nawożenia mogą być zastąpione przez zastosowanie nawozów płynnych.
Nawozić należy po deszczu lub obfitym podlaniu roślin.

Nawożenie pogłówne nie powinno być zbyt obfite, gdyż rośliny przenawożone będą dawały dużą ilość masy zielonej, a ilość kwiatów wyraźnie się zmniejszy.

Późną jesienią, już po ścięciu pędów, a więc w połowie października, pod piwonie wnosi się dobrze rozłożony
obornik lub kompost w ilości co najmniej 10kg na 1m kwadratowy. "


Tyle pan Czarnecki.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

No i trza czymś prysnąć po pąkach aby mrówkom nie smakowało :roll:
Obrazek
Awatar użytkownika
pull
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2336
Od: 13 kwie 2012, o 20:39
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jeszcze o przesadzaniu piwonii.

W zeszłym roku, na początku października, przesadziłem 20 karp piwonii, takich dwudziestoletnich - samodzielnie.
Niektóre okazy miały blisko metr średnicy.
Najgorszemu wrogowi nie życzę. Albo niech ma za swoje.
Wszystkie karpy przyjęły się i wszystkie pędy mają pąki.
Oprócz rygorystycznego wymogu co do głębokości sadzenia, trzeba pamiętać o solidnym podlaniu karp.

Obrazek
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Witam, podpowie mi ktoś, co się dzieje z moimi piwoniami? Czym popryskać? Pomijając to, że dzisiaj popryskałam je na mszyce, bo miały mrówki na sobie, to jeszcze zauważyłam, że zwijają się im liście. Podpowie ktoś?


Obrazek


Obrazek
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

A czym pryskacie na mszyce, żeby mrówki tam nie łaziły? U mnie też już siedzą...
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Spójrzcie na 5 stronę tego wątku.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

roots23 nie umiem stwierdzić czy to problem :roll: Wg mnie to są jeszcze młode liście i one tak reagują na różne warunki klimatyczne nim się w pełni rozwiną. Jedynie zastanowiła bym się nad pierwszym zdjęcie czy piwonia nie głoduję bo jakieś jaśniutkie te pędy lub to taki urok zdjęcia.
Jeśli chodzi o mrówki to można pryskać chemią lub wyciągiem z czosnku, cebuli połączony z płynem do naczyń i obficie spłukać pąk i łodyżkę aby zmyć zapach ścieżek. Zauważyłam też że jak się pryśnie ziemię ,,niechcianym"perfume to też przez jakiś czas nie włażą na piwonie. Ja w tym roku wyciągam chemię. U mnie jest inwazja mrówek leśnych jak by je kto z worka wysypał. W zimie wzdłuż płota podcinałam wszystkie czarne bzy bo mrówki przy pracach w zeszłym roku spadały z nich na głowę pilnując mszyc. Chwilami nie da się robić wśród roślin. Prawie jak w horrorze o mrówkach ;:oj
Awatar użytkownika
roots23
500p
500p
Posty: 798
Od: 23 sie 2010, o 16:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Krakowa/Myślenic

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

A czym podsypujecie piwonie? Czy sama azofoska wystarczy czy trzeba coś innego?
Pozdrawiam wszystkich ogrodników Renata :)
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Przeczytaj poprzednią stronę :wink:
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Piwoniom jak najmniej azotu,najlepiej rozcieńczone gnojówki.
Halina
Awatar użytkownika
LadyK
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1275
Od: 11 wrz 2015, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Halinko czy masz w tym doswiadczenie, tzn. czy rozcieńczone gnojówki u Ciebie sprawdzają się przy piwoniach bo przecież w nich jest głównie azot.
U mnie większość młodych będzie kwitnąć, niestety te starsze nie wszystkie, takie wielkie kępy a od jakiegoś czasu jak zaczarowane. Niby dobrze posadzone, opryskałam też topsinem i nic.
Pozdrawiam Katarzyna
"Kobieta ma zawsze coś do zrobienia w domu, głupia w nocy śpi, to się jej nazbiera"
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Mam na myśli przede wszystkim przefermentowaną gnojówkę bydlęcą.Przetestowałam odżywianie piwonii w tamtym roku rozpoczynając podlanie taką śmierdzącą gnojówką gdzieś około maja.Na jesieni dałam nawóz fosforowo-potasowy,ale teraz na wiosnę zastosowałam azotan potasowy,wcześniej podlewając gnojówką po zimie,którą trzymałam od jesieni-naturalnie ją rozcieńczyłam.Myślę,że związków azotowych tam już nie było,bo mróz zrobił swoje,ale pozostały inne pierwiastki potrzebne do kwitnienia.To tak jak ktoś obkłada na zimę przerobionym obornikiem-do ziemi spływają cenne dla rosliny składniki pokarmowe.
Późną jesienią gdy musiałam przesadzić dwie starsze piwonie,to zobaczyłam co dało takie dokarmianie-piękne kły,a teraz super kondycja tych piwonii.A to moja wskazówka do nawozenia ze szkółki ,w której w tym roku kupuję po raz trzeci.
Nawożenie
.
Piwonie są bardzo żarłocznymi roślinami . Żeby obficie kwitły trzeba je odpowiednio dokarmiać . Nawożenie mineralne stosuje się na wiosnę przed rozpoczęciem wegetacji . Można je nawozić wieloskładnikowymi nawozami mineralnymi których stosunek NPK wynosi 1:2:2 , 1:1:2 lub 1:1:1 w ilości 40-60 gram na roślinę . Do końca czerwca rośliny można nawozić kilkakrotnie wieloskładnikowymi nawozami płynnymi . Nawozy rozsypuje się dookoła rośliny i lekko zagrabia z podłoża . Można stosować kompost lub dobrze rozłożony obornik w dawce ok . 150 gram na 1 metr kwadratowy . Rośliny dobrze reagują na nawozy , które wolno działają . Wolno rosnące piwonie jest o wiele łatwiej przenawozić niż zagłodzić . Aby zwiększyć zawartość próchnicy w podłożu warto zastosować więcej nawozu organicznego przed sadzeniem . Zbyt obfite nawożenie azotowe powoduje nadmierny wzrost łodyg , które przewracają się . Zwiększa się także wrażliwość roślin na choroby grzybowe . Aby uniknąć przenawożenia roślin azotem można je zasilać wiosną fosforem i potasem . Składniki te zapobiegają wyleganiu łodyg i sprzyjają kwitnieniu . Jeśli zachodzi potrzeba można stosować nawozy azotowe w małych dawkach nie później niż na początku lata , aby pędy zdążyły wejść w spoczynek przed zimą .
Halina
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”