Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

U mnie w korzeniu były właśnie rude, a po pąkach chodzą sobie tylko czarne, jak zauważyłam.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Po posadzeniu dwa dni temu piwonii zwiędły liście. Czy roślina potrzebuje czasu na dostosowanie się do nowego miejsca i nie ma się czym martwić czy coś jest nie tak ? Piwonia jest podlewana oraz dodam że wczoraj wiał silny wiatr i przez chwilę w nocy z wczoraj na dziś padał intensywny deszcz

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Nie dalej jak na poprzedniej stronie pisałem, że mrówki żyją w symbiozie z piwoniami... Roślina płaci im nektarem z miodników pozakwiatowych (zlokalizowanych na brzegach łusek ochronnych pąka kwiatowego) za ochronę pąka...

W ogóle u mnie w ogrodzie sporo gatunków mrówek występuje... Lasius cf. niger (to one dzielnie bronią pąków moich piwonii), Lasius cf. umbratus, Tetramorium caespitum, Myrmica sp., Formica fusca, Solenopsis fugax... Niech sobie żyją na zdrowie!

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
majalis2013
500p
500p
Posty: 624
Od: 20 mar 2013, o 08:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Łodzi

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

U mnie też mrówki żyją swoim życiem. Nie tępię ich. Tak jak Loki wiem o symbiozie mrówki piwonie. Na działce mam szczepiony koln tona nim mrówki mają swoję hodowlę mszyc. Od wielu lat nie mam ich masowo na innych roślinach. Czasem pojawia się tylko jakiś przelot ale dość szybko znika z ogrodu za sprawą biedronek i złotooków :)
Agata
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Kacper wygląda na to, że kupiłeś piwonię, która stała w sklepie i od razu wysadziłeś ją do gruntu bez kilkudniowego hartowania? W sklepie kwiaty mają warunki cieplarniane - stała temperatura, brak wiatru, parzącego słońca i lejącej się zimnej wody na delikatne liście. Po prostu wygląda, że doznała szoku. Spróbuj ją cieniować przez kilka dni może, ale czy da radę podnieść liście to nie wiem.. ja dzisiaj w Lidlu kupiłam na wyprzedaży 5 piwonii, jedna nawet z pędem kwiatowym. Na razie stoją sobie podlane na tarasie pod stołem w cieniu, tak ze dwa dni, potem je przestawię na dwa dni w półcień, a w przyszłą sobotę wysadzę (zobaczę w jakiej kondycji będą liście, bo aktualnie są jasno zielone bardzo delikatne, zupełnie inne niż moje gruntowe). mam nadzieję, że przy odrobinie szczęścia zobaczę jak kwitnie już w tym roku..
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Wiedzma
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 maja 2018, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Piwonie

Post »

Kupiłam w sklepie ogrodniczym bulwy wsadziłam do doniczki i niestety nic mi nie wyrasta nawet listek :idea: co zrobiłam źle?
To piwonia chińska, pani w sklepie powiedziała, że na balkon będzie odpowiednia. Może źle zasadziłam czy cała powinna być pod ziemią?
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Piwonie kupiłem w szkółce. Roślina w doniczce stała przed kupnem na dworze i częściowo w tunelu. Może tak jak piszesz piwonia doznała szoku i potrzebuje czasu na aklimatyzację do nowego miejsca. Zobaczymy jak będzie wyglądać za kilka dni...
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

@ Majalis ? U mnie też z mszycami generalnie problemu nie ma ? co się jakieś kolonie pojawią, to pojawiają się również biedronki i złotooki, które robią z nimi porządek...

@ Wiedźma
? A kiedy wsadziłaś? Może po prostu trzeba uzbroić się w cierpliwość i tyle?

Pozdrawiam!
LOKI
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Wiedżma-zamierzasz trzymać piwonię na balkonie? Teraz się martwisz czy coś wyrośnie,jeżeli zostawisz na zimę-co zrobić żeby nie zmarzła. Wysadź do ziemi w ogrodzie,przed Tobą całe lato.
Halina
Wiedzma
50p
50p
Posty: 64
Od: 5 maja 2018, o 14:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrołęka

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

halina522 Niestety nie mam ogrodu :( a to podobno niska odmiana więc na balkonie mogłaby być.

Locutus wsadziłam jakieś trzy tygodnie temu.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jeżeli bulwiaste kłącze nie miało wyraźnych, widocznych, żywych pąków to nie wyrośnie.To najczęściej pąki liściowe, czasem zdarzy się też kwiatostanowy, jest wyraźnie grubszy, ale często kwiat nie zakwita tylko zasycha.Teraz możesz już kupić w ogrodniczych sklepach odrośnięte piwonie w donicach.
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Naturalnie nie trzeba skazywać tą piwonię na straty,bo sie okazuje,ze po latach odgrzebane z głębokości kłącze żyje i coś z niego będzie.Natomiast jak pisze Selli-kup doniczkowaną piwonię-ktoś tu na forum pisał,ze wysprzedaje Leroy Merlin/jakoś tak się pisze/po 15 zł
Halina
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja bym jeszcze poczekał... Jasne, że ta piwonia w tym roku już nie zakwitnie, ale roślinom hodowanym z przesuszonych kłącz potrafi dużo czasu zająć zanim wyjdą nad ziemię, nawet i ze dwa miesiące...

Pozdrawiam!
LOKI
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”