Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

A ja Was trochę zasmucę :roll: Dziś ,,uwolniona" od gości przeszłam się po ogródku i serce mnie ,,zabolało" ;:145
Wzdłuż płota jak mam posadzone piwonie w ziemi dziury, kopczyki, rozpulchniona ziemia. Do niektórych otworów to dłoń wchodziła. No nic, pół dnia zalewania otworów błotem z ,,perfumerią". Mam nadzieję że, kłącza nie zostały wyjedzone bo stojące badyle mocno trzymały się podłoża.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jedna z moich chyba przestała istnieć, kret tak zrył, że szkoda słów.
Pozostałe na razie nie ruszone, w tym tygodniu zrobiłam im zabezpieczenie przed nadmiarem wody, rosną w gliniastym podłożu, a ostatnio często padało i powoli w wielu miejscach na działce robi się bagno. Mam nadzieję, że to pomoże choć trochę.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

U mnie tez są doły, mokro - miałam podejrzenie, ze ptaki rozgrzebały ale dziury wielkie - bulwy zdrowe, widać nie nagryzione.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
Azalia
50p
50p
Posty: 93
Od: 6 lut 2012, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Piwoniom ze strony kretów bezpośrednio nic nie grozi, bo krety są mięsożerne, żywią się robalami. Szkodliwe mogą być doły, bo jeśli są duże, to karpa może się zapadać ze szkodą dla kwitnienia albo nawet zgnić od wilgoci lub uschnąć z jej braku, jeśli jest nie przykryta ziemią.
W ubiegłym roku ja niektóre nieduże karpy podnosiłam lub obsypywałam ziemią kilkakrotnie i chyba z dobrym skutkiem, bo zakwitły ale dość słabo .
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Wg mnie to nie tyle o krety chodzi, choć jak piszesz ma też to duży wpływ na rośliny, co o gryzonie które potem też z tych tuneli korzystają :roll:
Azalia
50p
50p
Posty: 93
Od: 6 lut 2012, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

U mnie własnie też nie ma kretów, tylko karczowniki i duże ilości nornic, wędrujących po tunelach, które z czasem zapadają się, tworząc doły. Te szkodniki w przeciwieństwie do kretów podgryzają, a niekiedy całkiem zjadają korzenie bylin i krzewów. U mnie przykładowo zjadły korzenie dużej azalii, która leżała na ziemi i oczywiście uschła. Ale według moich obserwacji korzeni piwonii nie podgryzają, gdyż chyba wyczuwają, że są trujące, natomiast albo wyrzucają je na powierzchnię albo pozbawiają osłony ziemi, co może spowodować gnicie lub
wysychanie kłączy.Skutek dla piwonii jest więc taki sam jak w przypadku podkopywania przez krety. Trzeba więc albo zdać się na szczęście, że piwonie to przetrwają, albo pomagać im, co wymaga naprawdę dużej pracy i cierpliwości.
Awatar użytkownika
niesobia 1
500p
500p
Posty: 616
Od: 21 kwie 2016, o 20:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Ja w tym roku nakarmiłem piwonie jajkiem i chlebem.W połowie grudnia jakieś stworzonka pracowicie wykopało i zjadło skorupki.Pozostały dość duże dołki odsłaniające korzenie.Zasypałem ale po kilku dniach zwierzak kierując się chyba węchem i nadmiernym optymizmem zrobił to samo, tyle że nie była nawet skorupek.Zasypałem.Wczoraj zrobiłem to po raz trzeci.
majka2103
100p
100p
Posty: 139
Od: 9 mar 2011, o 21:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Tarnów Małopolska- Polski Biegun Ciepła

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

To zapewne sprawa kuny, tą samą sytuację miałam u siebie. Nowo posadzone piwonie obłożyłam kamykami polnymi skończyło się rozkopywanie.
Wladek60
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 20 paź 2017, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Serdecznie witam jeszcze zimową porą.
Moja niecierpliwość skłoniła mnie do podglądnięci piwonii nasianych z nasion sprowadzonych z Chin w kwietniu ubiegłego roku. Ich wygląd jest jak na załączonym obrazku.
Oby tak dalej do wiosny.!

Obrazek
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

O,już Ci zazdroszczę-pięknie wyglądają te maluchy.Ja czekam na nasiona-tak z ciekawości zamówiłam drzewiaste,choć wiem,ze nim zakwitną trzeba kilka lat poczekać. Pewnie też przyjdą w kwietniu i o tej porze w przyszłym roku ja będę podglądać.Napisz coś więcej czy je od razu posiałeś, jakie warunki itp.
Halina
Wladek60
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 20 paź 2017, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Z chwilą otrzymania przesyłki, nasiona włożyłem do wody na noc celem ich ?namoczenia?. Następnego dnia posadziłem w plastikowych pojemnikach w ziemi ?dobrze wilgotnej?, w rozstawie 3 ? 4 cm, i przysypałem ziemią około 2 cm. (Tu wykorzystałem opakowania z marketu po zakupie porcji mięsnych - wysokie około 8 cm.) W jednym pojemnik posadziłem jeden kolor. Następnego dnia owinąłem folią przeźroczystą górę pudełka ? i tak je postawiłem na parapecie. To w zasadzie wszystko.
Oczywiście przez cały okres należy kontrolować wilgotność tj. aby nie przysuszyć ale również aby nie powstały pleśnie przy zbyt wilgotnej ziemi.
U mnie np. po pewnym czasie ziemia zaczęła pokrywać się zielonym nalotem.

Ostatnio spotkałem się, że podobno b. dobrze kiełkuje się nasiona tego typu w strunowych woreczkach foliowych ?
Ja wykonałem ?próbę? na nasionach liliowców z własnych zbiorów i test się powiódł. Owszem czas okres kiełkowania liliowców jest znaczenie krótszy, ale ziemię można np. przemieszać, widać skiełkowane nasiona.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Miałam już zdjąć zabezpieczenie z peonii, ale informacja o nadchodzących mrozach, nawet do -20stopni w nocy spowodowała, że wstrzymam się jeszcze z działaniami.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Wladek60
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 22
Od: 20 paź 2017, o 09:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Szkoda ryzykować, naturalnej otuliny śniegu jest bardzo mało, prawie zero. Ja swoje kiełkujące piwonie trzymam w chłodnej piwnicy.Pozdrawiam
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”