Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Jolek
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2764
Od: 12 maja 2013, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

To zależy od wigoru karpy jaką kupisz. Zdarza się że, wypuści skromne małe liście i mały kwiat. Innym razem na kwiatek trzeba poczekać z 1-2 lata.
Amanita
---
Posty: 2043
Od: 22 lis 2010, o 18:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

U mnie w zeszłym roku zakwitła piwonia, którą posadziłam jesienią. Byłam bardzo zdziwiona, bo nie spodziewałam się kwiatów tak szybko, ale wydała jeden skromny kwiat i chociaż mogłam zobaczyć czy odmiana się zgadza :)
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Potwierdzam,że w pierwszym roku po posadzeniu nie wszystkie piwonie kwitną,nawet jak mają piękne korzenie. Chociaż moja 4 letnia Bartzella w 2017 zakwitła tylko dwoma dużymi kwiatami,a rok szybciej miała cztery.
Halina
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Moja kupiona dwa tygodnie temu w Leroy (Celebration) została natychmiast wsadzona do doniczki i postawiona w zimnym pokoju ma pąk kwiatowy i rośnie z dnia na dzień. Ale obawiam się, że może pąka nie utrzymać.
Miałam też przygodę z piwonią Peaches and Cream. Kupiłam ją na wyprzedaży w Obi w ubiegłym roku za 5 pln (kapers). Wsadziłam do doniczki i stała na tarasie i mimo, że było widać, że jest pąk, to go nie wypuściła. W październiku w czasie wichury wiatr porozwiewał doniczki po ogrodzie i znalazłam pustą doniczkę. Mimo, że obeszłam dokładnie ogród kilka razy niestety jej nie znalazłam, ale miałam nadzieję, że może jednak ją znajdę. I znalazłam w zeszłym tygodniu. Najciemniej pod latarnią. Leżała zamarznięta na schodach tarasu przysypana liśćmi. Zabrałam do domu włożyłam do kuwetki i podlałam. Liść poszedł błyskawicznie, ale wody za dużo i korzeń zaczął gnić. Przy przesadzaniu do doniczki widziałam nowe korzenie włośnikowe, więc jest nadzieja. Też stoi w zimnym pokoju. Zobaczymy.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Chyba najszybciej i najbardziej prawdopodobne są kwiaty z karpy w doniczce, do tego dużej doniczce. Ale wtedy cena jest też znacząco większa. Na targach były takie z jednej szkółki sprzedawane i miały sporo liści takich młodych puszczonych, więc na kwiaty też była nadzieja. Moje w tamtym roku nie kwitły, zobaczymy czy w tym się którejś uda.
Ważne też, żeby nie posadzić za głęboko.

Czy można już kupione karpy wsadzić do doniczek? Czy za bardzo się wyciągną do wiosny?
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Jak najbardziej.Ja jednak po posadzeniu nie podlewam od razu, tylko obstukuję doniczką, z reguły ziemia ma w sobie wilgoć. Potem leciutko, tylko w obrębie samego korzenia(nie całą ziemię w donicy), by nie zaczęło gnić.
amator27
100p
100p
Posty: 145
Od: 23 lut 2018, o 13:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

A jak jest z przesadzaniem? Przesadziłem taką starą wieloletnią piwonię, która też w zeszłym roku nie zakwitła po raz pierwszy, a dopiero po fakcie dowiedziałem się, że raczej nie lubi przesadzania, czy źle znosi?
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Piwonia faktycznie nie lubi przesadzania, ale jeśli posadzić ją niezbyt głęboko to jest b.ważne, bez problemu może ale nie zawsze zakwitnie w drugim roku. Niektóre obrażalskie mogą nie kwitnąć nawet 5 lat. Podrzuć pod korzenie nieco chleba, ja tez praktykuję: zalewam chleb woda mocze a następie podlewam i lekko posypuje ziemia aby kruszki przykryć.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Nie lubi częstego, niepotrzebnego przesadzania, ale ogólnie znosi je dobrze gdy przesadza się na początku sierpnia.Wtedy łatwo złapać za liście i osadzić w dołku pociągając podczas zasypywania, nie wpadnie zbyt nisko.Zostawić liście do zaschnięcia.
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Martwię się, jak tam moje peonie dają radę, dawno nie byłam na działce, mam nadzieję pojechać już w tę sobotę.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Awatar użytkownika
tara
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12942
Od: 16 mar 2008, o 22:01
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Koszalin

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Bylinowe dadzą radę gorzej z drzewiastymi.
Spis moich wątków. Wątek aktualny.
Up­ra­wiam swój ogród marzeń
halina522
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1037
Od: 18 lis 2009, o 20:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: podkarpackie

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Nie obawiam się o bylinowe,drzewiaste z siewek,ale o dwie drzewiaste szczepione.Nie rosną mi zdrowo,chociaż chucham i dmucham/okrywam/. U mnie leży od miesiąca spora pokrywa śnieżna i mam nadzieję,że mrozy roślinom za bardzo nie dokuczą.
Halina
yachi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 21 lut 2018, o 20:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.

Re: Piwonia (peonia) wymagania, uprawa cz.3

Post »

Rzeczywiście nie lubią przesadzania. Zabrałem kilka od kogoś kto likwidował ogródek i jeden rok nie kwitły.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”