Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Czy jeszcze w tej chwili jest szansa na przycięcie lawendy (odmiana Hitcote) doradzicie kochani?
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Mariola54
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4858
Od: 11 wrz 2006, o 00:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: kujawy

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Lawendę ja tnę pod koniec marca.
Są tacy co tną dopiero w maju.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Ato super Mariola,zatem bez ciśnienia przytnę ją sobie pod koniec marca,dzięki za info.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
Shire
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2653
Od: 3 kwie 2016, o 21:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Nie ma co się spieszyć z cięciem lawendy. Dobrze poczekać, jak już się zrobi prawdziwa wiosna. Ja będę cięła dopiero w kwietniu, kto wie czy nie po Wielkanocy.
Awatar użytkownika
Takhisis
200p
200p
Posty: 368
Od: 21 wrz 2010, o 23:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Nawet jeśli już wypuszcza sporo nowych listków?
Moje doniczkowce :) http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=36&t=52689" onclick="window.open(this.href);return false;
Kupię, sprzedam, wymienię http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=11&t=55268" onclick="window.open(this.href);return false;
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

U mnie już po cięciu, teraz pozostaje mi poczekać kiedy odbije.
Mam nadzieje że nie zrobiłem jej krzywdy bo sekatorem szybko poszło i skróciłem pędu o jedną trzecią.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Cześć!
Mam wątpliwość co do cięcia lawendy, więc odświeżam wątek.

Lawendę mam w doniczce (teraz jest jej drugi sezon) na balkonie. Zimowała w garażu przy oknie. Po zimie niestety od dołu była już ogołocona, a przycięta tylko trochę. W tym roku trochę kwitła, ale chcę ją przesadzić do świeżego podłoża i zrobić drastyczne cięcie odmładzające. Nie wiem tylko, czy ryzykować takie cięcie jeszcze teraz (tą zimę chcę ją zostawić na balkonie), czy teraz tylko przesadzić, a z cięciem wstrzymać się do wiosny? Co radzicie?

Cięcie chciałabym zrobić bardzo drastyczne, tak żeby zmusić roślinę, żeby puściła z korzenia, albo ze słabych oczek na zdrewniałych, ogołoconych pędach. Macie doświadczenia z tak mocnym cięciem?

Obrazek
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

W tym roku dziewięć siedmioletnich lawend w gruncie ścięłam wiosną na 4- 5 cm. Pięknie odrosła i zdecydowanie lepiej wygląda niż taka stara zdrewniała od dołu.
Myślę że doniczkowa zachowa się podobnie. Teraz bym nie przesadzała, tylko wiosną po przycięciu.
pypylna
100p
100p
Posty: 131
Od: 7 maja 2016, o 18:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Dzięki Soniu za poradę! A czy, te pozostawione przez Ciebie 4-5cm gałązki miałeś jakieś listki, czy były całkiem "gołe"?
Wstrzymam się z cięciem, ale dlaczego proponujesz, by przesadzić dopiero na wiosnę? Teraz by miała jeszcze czas, by ewentualnie odbudować sobie korzenie przed zimą, a na wiosnę będzie mieć dwa szoki - cięcie i przesadzanie.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11515
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Lawendy nie miały nic zielonego, tylko grube suche pędy. Mam złe doświadczenia z jesiennym przesadzaniem bylin, ale tylko w grucie.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Lawenda,odmładzanie ,cięcie

Post »

Po mocniejszym cięciu lawenda jest w stanie ładnie odbić gdy jest dobrze ukorzeniona w gruncie.W donicy 'rządzi się' nieco innymi prawami, nie będzie zbyt trwała, ok.2 lat. Podstarzałą lepiej zastąpić młodymi krzaczkami.Nie lubi naruszania korzeni w drugiej połowie lata (wykopywanie ze skrzynki), chyba, że rośnie w doniczce, to można wybić całość i przesadzić do większej bez naruszania korzeni.Przyciąć wiosną.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”