Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis )

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
stopi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 lis 2011, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Krwiściąg lekarski (Sanguisorba officinalis )

Post »

Pytanko brzmi, czy ów krwiściąg lekarski (wysiany z nasion do doniczki) przetrwa zimę i czy trzymać go cały czas na balkonie niezależnie od mrozu? Ta roślina podobno wymaga przemrożenia. Wsiałem kilkanaście ziarenek do doniczki (pojemność może z 4l) i podlałem delikatnie. Stoi teraz na balkonie.
Only nature...
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Nasiona krwiściągu nie wymagają przemrożenia.Wzejdą,jak będzie ciepło.Roślina zimuje bez okrycia,
liście zimozielone,nadają się jako dodatek do sałatek,mają smak orzechowy.Jest to jedna z nielicznych roślin zwalczających gronkowca [Poradnik Uzdrawiacza]
stopi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 lis 2011, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Roślinkę zasiałem głównie ze względów oczywiście zielarskich :) Czy nasiona powinny być dosyć głęboko czy leżeć na glebie? Boję się też trochę, żeby ptactwo jakieś nie pozjadało nasion.
Only nature...
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Siałam krwiściąg wiosną i dobrze sobie radził. Rósł kilka lat w jednym miejscu i potem zaginął - stąd wniosek, że trzeba go odmładzać. O gronkowcu nie wiedziałam, wiem natomiast że dobrze działa na krew, ale nie pamiętam szczegółów. Wychodził z ziemi wczesną wiosną i służył mi jako zieleninka do zup i kartofelków.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Aisyrk - krwiściąg lekarski w naturze rośnie na wilgotnych, wręcz podmokłych łąkach - nie wiem oczywiście jakie warunki panują u Ciebie w ogrodzie, ale może miał za sucho, bo potrzebuje dużo wilgoci :?:

Bardzo ucieszyłem się widząc ten wątek, jako że ostatnio interesuję się rzadkimi a ciekawymi gatunkami łąkowymi flory rodzimej, i stąd moje pytanie: skąd udało wam się zdobyć nasiona? bo ja szukałem w wielu miejscach (sklepy, internet) i nasionek nie udało mi się znaleźć, również sadzonek. Mimo że niedaleko siebie mam taką podmokłą łączkę, nawet storczyki (kukułka krwista) tam rosną, a krwiściągu tam nie widziałem. Jeśli to jakieś tajne źródło to odpiszcie ewentualnie na PW :wink: bo ostatnio poluję na ten kwiatek, tak samo jak na goryczkę wąskolistną ..

stopi - wydaje mi się, że ptactwo nie powinno zbyt wydziobać Ci tych nasion, ewentualnie rozsyp im ziarno w zupełnie innym zakątku ogrodu to może tam nie dotrą :D
Kuba
stopi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 lis 2011, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Nasiona zdobyłem bardzo prosto, z allegro :)
Only nature...
Awatar użytkownika
Aisyrk
1000p
1000p
Posty: 1198
Od: 18 sie 2008, o 16:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Mazowsze

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Ja też kupiłam nasiona na Allegro. Możliwe, ze przepadł u mnie z powodu suszy, działkę mam na piaseczku.
"....na betonie kwiaty nie rosną ..."
Awatar użytkownika
kubus2015
200p
200p
Posty: 411
Od: 26 sty 2009, o 00:27
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Zachodnie Mazowsze

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

sprawdzałem ostatnie aukcje znalezione pod hasłem krwiściąg i jest taki jeden, bez nazwy gatunkowej, ale z tego co tam zobaczyłem to wydaje mi się że jest to jakaś odmiana ozdobna, być może innego gatunku. Wiem, że się czepiam, ale swoją drogą wystawca powinien odpowiednią informację zamieścić :? . Ten tez zapewne jest jadalny, ale ostatnio jednak (może po części z racji studiów przyrodniczych) skłaniam się ku rodzimym gatunkom ozdobnym, może przy okazji zwabiłbym do ogrodu rzadkiego motyla, który się krwiściągiem żywi - modraszka telejusa? :roll: :wink:

może jednak warto zaryzykować? chociaż teraz właśnie wyczytałem, że kolor kwiatów: biały, a na zdjęciach wszędzie czerwony .. ech.
Kuba
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Mam nasiona krwiściągu w swojej ofercie nasion.Inne lecznicze również.
Awatar użytkownika
badzia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1916
Od: 1 lip 2011, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Radom
Kontakt:

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Krwiściąg na gronkowca złocistego? To bardzo dobra wiadomość. Ta roślina ma solidny korzeń, jest wieloletnia i nie unicestwia się samoistnie. Jeśli zniknęła tak szybko to musiał być jakiś powód.
Awatar użytkownika
Saskja
200p
200p
Posty: 458
Od: 8 lut 2011, o 15:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: lubuskie
Kontakt:

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Ja niedawno zamówiłam sobie sadzonkę krwiściagu (kubus, jeśli chcesz, to na PW podam Ci nazwę sklepu online).

Powiedzcie proszę, czy on się rozsiewa sam?
mirzan
---
Posty: 4279
Od: 23 maja 2005, o 06:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Rozsiewa i wschodzi.
stopi
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 24 lis 2011, o 22:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: krwiściąg lekarski - wysiałem niedawno

Post »

Mój krwiściag wygląda teraz tak:

[img width=50 height=41]http://images50.fotosik.pl/1565/60820c469521ea30m.jpg[/img]

Słabo coś kurde rośnie. Mam go w dosyć słonecznym miejscu, od wschodu, na balkonie. Ziemię kupiłem w sklepie. Może kurde podsiać go jakimś nawozem? Doradzicie coś? Nie wiem czy nie padnie :/ Wysiany był późną jesienią. Ma wilgotno, podlewam systematycznie raczej.
Only nature...
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”