Kłopoty z trawnikiem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
lukjel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 maja 2019, o 13:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Przebijające sie korzenie drzewa na trawniku...

Post »

Witam

Mam trawnik, który został założony (usunięta stara ziemia, nawieziona nowa, trawa z rolki) 6 lat temu. Oprócz trawy jest jedno drzewo - wierzba (wszczepiona - chyba tak to sie nazywa). 2 lata temu zacząłem podejżewać, że wychodzą korzenie tego drzewa na trawę (tzn. w promieniu kilku metrów zaczyna być widać pod trawą wybrzuszenia). Teraz już ewidentnie widać korzenie na zewnątrz - mam przez to brzydkie "kreski" w trawie, a sama trawa zaczyna w okolicy drzewa coraz gorzej rosnąć. Jest dużo ziemi mimo dosiewania i nawożenia.

Czy można coś z tym zrobić? Czy można usunąć te korzenie i naprawić miejscowo trawnik? Czy trzeba wycinać drzewo i kłaść nowy trawnik?

Bardzo mi zależy na równej trawie...

to chyba największy, ale wiem, że nie jedyny problem z trawnikiem jaki mam teraz. Załączam zdjęcie - nie wiem, czy przyda sie.

Proszę - dajcie jakieś rady, co zrobić...

Obrazek
lukaszzenko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 6 maja 2019, o 22:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Rok temu zakładałem trawnik z rolki. W większości ogrodu trawnik się przyjął bardzo ładnie. Natomiast w części bezpośrednio przy domu źbła trawy są bardzo, bardzo grube, trawa rośnie szybciej i jest dużo "placków". W części ogródka trochę dalej oddalonej trawa rośnie bardzo ładnie.
Obrazek Obrazek

Ziemia pod trawnik była przygotowana wszędzie w jednakowy sposób i wydawało się że wszystkie rolki były identyczne.
Zastanawiam się co może być przyczyną takich różnic w przyjęciu się / rośnięciu trawy. Czy może być to kwestia innego nasłonecznienia trawnika w różnych obszarach? Fragment przy domu jest przez dłuższą część dnia w cieniu.
W jaki sposób szukać przyczyny problemu i jak zabrać się za naprawę trawnika? Czy pownienem całkiem usunąć tę "brzydką" trawę i zasadzić na nowo, czy lepiej dosiać po prostu trawę w te placki?

Z góry bardzo dziękuję za wszelką pomoc i rady
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Piszesz, że ziemia była przygotowywana pod siew na całej powierzchni. A na jaką głębokość? Czy na tym fragmencie przy domu nie ma czasem jakichś "niespodzianek" po budowie, kawałków betonu, gruzu czy piachu zakopanych nieco głębiej? U mnie trawa reaguje na wszelkie takie "anomalie" np. większy udział żwiru pod warstwą ziemi "bo akurat tak wyszło" panu koparkowemu, jak równał teren :evil:
Pozdrawiam Lucyna
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Sprawdzałeś czy są pędraki?
Spindel
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 18 maja 2019, o 22:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pomóżcie mi uratować mój trawnik i rośliny .

Post »

Witam

To mój pierwszy post na forum i mam nadzieję że za jakiś czas sam będę też mógł komuś pomóc.
Ale do rzeczy :) rok temu kupiliśmy dom z pięknym ogrodem i trawnikiem, jak widać po zdjęciach to było rok temu :(
Po zimie zauważyłem że mamy na ogrodzie plagę mrówek, starałem sie z nimi walczyć, zalewając powstające wykopki wrzątkiem, używając różnego rodzai środków chemicznych, nawet udało mi się znaleźć jedne z największych skupisk, na co zareagowałem jak widać wykopkami i juz nie bawiłem się tępienie a usuwanie dziadostwa po przez ładowanie na przyczepkę i wywózkę na śmietnisko. Jednakże jak widać, z mrówkami nie tak łatwo jest wygrać i nadal to one rządzą w moim ogródku.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkie rady jak się ich pozbyć , i co zrobić z tym trawnikiem abym miał znów piękny.
Pozdrawiam Sebastian
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Preparat z nicieniami owadobójczymi (Steinernema feltia), rozcieńczony wodą na trawnik, kiedy mrówki są aktywne, a temperatura powietrza przekracza 10°C. Jak większość trawnika jest przesuszona i nie wiesz jakie były nasiona, proponuję zerwac darń i po ukończeniu walki z mrówkami posiać nowy, najlepiej samozagęszczający, podobno jest extra. A jeżeli nei to BARENBOURG (z kranikiem na opakowaniu - bardzo dobrze rośnie).
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Jeżeli masz glebę z typu lżejszych to mrówki będą się pojawiały, gdyż lubią suche miejsca i nigdy nie zwalczysz ich raz na zawsze.Proponuję być mniej przewrażliwionym i niestety stosując takie drastyczne metody jak opisujesz sam przyczyniłeś się do takiego stanu trawnika.Ja zalewam jeżeli są większe skupiska mrówek silnym strumieniem wody, nie robiąc w ten sposób krzywdy trawnikowi. Mrówki po czasie same się wynoszą, a na trawniku żadnego uszczerbku nie ma.
dominikzw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2019, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Regeneracja trawnika na działce

Post »

Dzień dobry
Na wstępie chciałem się z Państwem przywitać jako nowy użytkownik.
Parę dni temu zakupiliśmy wraz z żoną działkę i chciałbym doprowadzić trawę do bardzo dobrego stanu.
Na pierwszych trzech zdjęcia widać w jakim stanie jest trawa jak działkę przejęliśmy. Niestety posiadała spore puste pola, sporo chwastów i z tego co zauważyłem nie była dokonywana wertykulacja.
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przeczytałem sporo poradników w internecie (choć moja wiedza jeszcze parę dni temu była równa zero) oraz obejrzałem kilka filmów żeby choć odrobinę mieć jakąś wiedzę. Co nie zmienia faktu że moja widza nadal jest malutka

Dwa dni temu dokonałem pierwszego koszenia trawy (nowa kosiarka) i na powierzchni około 150-180 m2 zebrałem około 100 litrów trawy. Efekt widoczny na kolejnych trzech zdjęciach. Niestety widok nie jest dla mnie zbyt piękny
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Wiem że prace które zaplanowałem optymalnie powinny być przeprowadzone miesiąc wcześniej ale wtedy jeszcze nie posiadaliśmy działki.
Mój plan jest taki i proszę Państwa o opinie czy coś zmienić czy założenia są prawidłowe.

1. po 7 dniach od ostatniego koszenia (oby tylko nie padało) czyli wychodzi wtorek - odchwaszczenie trawnika używając chwastox trio.
Z informacji które uzyskałem nie może padać przez min. 6 godzin żeby środek został wchłonięty przez liście chwastów, im dłużej tym lepiej ale jak widac pogodę mamy jaką mamy za oknem ;)
2. Po 7 dniach stwierdzić czy chwasty zniknęły i wtedy kosić 55 mm
3. Tego samego albo następnego dnia planuje przeprowadzić wertykulacje najpierw ustawiając noże na 5 mm a następnie drugi raz w poprzek ustawić noże na 10 mm. Usuwając oczywiście skoszony filc do kosza.
4. Następnego dnia siewnikiem wysiać trawę na całym trawniku samo zagęszczającą się renowacyjną (substral) oraz posypać cały trawnik nową ziemią lekko przykrywając nasiona czyli tak taką cienką warstwą 0,5 cm - zagrabiajać to lekko i podlać zraszaczem (nie ubijać). Podlewać codziennie???
5. Teraz nie wiem czy następnego dnia czy ile dni później siewnikiem nawieść nawóz i podlać (Nawozu substral 100 dni).
6. Jak trawa urośnie nowa do min. 8 cm kosić do 55 mm

Dziękuje za pomoc
dominik
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

dominikzw pisze: 2. Po 7 dniach stwierdzić czy chwasty zniknęły i wtedy kosić 55 mm
Wysokość koszenia podana w mm? A już myślałem, że tylko ja jestem zboczony na punkcie trawnika. A tak na poważnie to lepiej jednak kosić częściej, ale mniej skracać niż z góry zakładać, że skosisz do zadanej wysokości. Poza tym nie wiem czy jest sens czekać 7 dni od koszenia by zrobić oprysk. Ja pryskam przeważnie 2-3 dni po koszeniu tylko by można łatwo odróżnić chwasty w trawniku (i.e. ja robię oprysk punktowy). W Twoim przypadku nie ma co się bawić i trzeba cały trawnik spryskać, bo jest sporo chwastów. Reszta tak jak napisałeś w swoim planie. A tak poza tym to na 99% będziesz musiał powtórzyć oprysk za jakiś czas, bo po pierwsze zrobisz wertykulację, co może wzbudzić ukryte nasiona a poza tym planujesz dosypać ziemi w której mogą być nasiona. Poza tym nawet jak się ma mega gęsty trawnik to jakiś pojedynczy chwast i tak może się pojawić tak jak u mnie.

Koniecznie zrób zdjęcia tej trawy samo zagęszczającej się, ale po całym sezonie, bo jestem ciekawy jak ta trawa sobie da radę po zimie.
dominikzw
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 24 maja 2019, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Planuje regularnie kosic na 55mm.
Dziękuję za informację że lepiej kosic czesciej i mniej skracac niz raz a ostro. Wyczytałem właśnie ze jednorazowo scinac 1/3 długości zeby trawa zbyt duzej masy nie utracila.
Z tym odchwaszczaniem tez stawiam ze raczej jeden oprysk nie wystarczy i ze musze jechac caly trawnik. Wole poczekac te 7 dni zeby chwasty odpowiednio przyjely ten środek.

A nawożenie robic nastepnego dnia po wysiewoe czy ile czekac?

Zastanawiam się jak temat ziemi załatwić która ma przykryć nasiona trawy.
Przychodzą mi dwie, trzy możliwości.
1. kupno ziemi do trawy w castorama, leroy, obi - ale kilka osób odraza mu kupno tego rodzaju produktu bo jest słaby gatunkowo (sprzedają wyłącznie wszystko na bazie torf).
Pierwotnie myślałem o takim produkcie - link usuniety, szarotka66
2. inne rozwiązanie to kupno w ogrodniczym sklepie ale obowiam się że cena ziemi do trawnika może mnie lekko szokować.
3. kupić ziemię wraz z dostawą - znalazłem takie ogłoszenie (niestety jedyne w mojej okolicy) -
Link usunięty (regulamin), szarotka66

pytanie Czy Waszym zdaniem rozwiązanie 3 będzie dobrym? czy lepiej nie brnąć w to i kupić tylko workowaną ziemię.
Cenowo niestety jest dość duża różnica bo jak policzyłem sobie bardzo ogólnikowo.

Wyliczenia:
150 m2 trawy tyle jest na działce x 0,005 m (0,5 cm przykrycie ziemią nasion wysianych) = 0,75 m3 ziemi potrzeba.
podają w internecie że 1 m3 ziemi waży 1,8 ton
czyli 0,75 x1,8 = 1,35 tony ziemi. Facet za 1,5 tony z transportem przywiezie mi to za 150 zł

Druga opcja. Kupno w sklepie.
Zakładając że w torsedzie znajde 50 litrową ziemię za 15 zł (co wątpie żeby tak tanio).

w sklepach (Castorama, leroy) podają że 50 litrów ziemi waży 16 kg. zaś na stronie obi 23 kg
a potrzeba 1350 kg / 23 kg =58 worków !!!!!!
58 worków x 15 zł = 870 zł.....

lekka różnica 870 zł a 150 zł.....

Dziękuję
dbfr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 21 sie 2018, o 13:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

We wrześniu poprzedniego roku wysiany został trawnik - mieszanka Wimbledon. Przed zimą skoszony raz.

Na wiosnę koszony pierwszy raz 1 maja na ok. 3 cm. Efekt:
http://www.dbfr.pl/trawa1.jpg

Po 23 dniach skoszony na 3,5 cm i generalnie cały wygląda dużo gorzej niż po 1 koszeniu - dużo źdźbeł przesuszonych , czasem nawet czarne. Przez okres od koszenia - przez 15-16 dni praktycznie nie padało. Później kilka dni z rzędu dość intensywnie.

http://www.dbfr.pl/trawa2.jpg

Co mogę zrobić w zaistniałej sytuacji? Będę wdzięczny za wszelkie sugestie.

Za wielkie zdjęcia(regulamin), zamieniłam na linki. Iwona
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

dominikzw pisze:A nawożenie robic nastepnego dnia po wysiewoe czy ile czekac?
Nawozić możesz tego samego dnia co siew.
dominikzw pisze: Zastanawiam się jak temat ziemi załatwić która ma przykryć nasiona trawy.
Jeśli masz ziemię gliniastą/ciężką to można nasiona przykryć cienką warstwą piasku. Jest to najtańszy sposób i dodatkowo w jakimś małym stopniu poprawi strukturę gleby. Natomiast jeśli masz już lekką piaszczystą glebę to lepiej jednak zamówić ziemi/kompostu i tym przykryć nasiona. Nie kupuj workowanej ziemi bo to zawsze wychodzi bardzo drogo.
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Nasiona traw potrzebują światła do dobrego kiełkowania. Fotoblastia dodatnia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”