Kłopoty z trawnikiem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
africsimon
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 12 sie 2019, o 06:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Białe skaczące muszki w trawie

Post »

Witam,

Od wiosny do jesieni mój trawnik jej nawiedzony przez malutkie białawe skaczące muszki. Jak idę po trawie to one skaczą po nogami. Udało mi sie zrobić zdjęcie takiej muszki. Proszę o poradę jak się jej pozbyć z trawnika. Gleba gliniasta, nasłoneczniony trawnik.
Obrazek
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Nic nie widać na tym twoim zdjęciu. Może o mączliki ?. W każdym ogrodowym jest na nie preparat. zastosuj.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

A jak siejesz trawę? Zakładam, że nie przykrywasz nasion piaskiem/ziemią?
riot_sdc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 mar 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik na gruzowisku

Post »

Przeczytałem większość odpowiedzi w tym temacie, jednak mój problem jest trochę inny. Nasz teren pod trawnik okazał się "gruzowiskiem". W skrócie, teren był w przeszłości równany czym popadnie i na głębokości 1m mamy przekrój gruzu, ziemi, jakiegoś miału powęglowego? itp., wszystko suche i sypkie. Po budowie domu całość rozplantowała z grubsza koparka. Mieliśmy ambitny plan wygrabić kamienie i zasiać trawę, ale jest to nierealne. Grabienie powoduje, że coraz to większe kamienie wychodzą spod spodu. Przez rok wszystko zarosło chwastami, kłębkami trawy itp. Kosiłem jedynie kosą spalinową, jest nierówno.
Zdjęcie poglądowe obecnego stanu
Obrazek


Obrazek
Jedyne co nam przychodzi na myśl to zebrać teraz koparką z 20 cm górnej warstwy i kupić "normalnej" ziemi na uzupełnienie, co wiąże się z dużymi kosztami. Teren ma z 400 m2. W okolicy oferują "ziemię pod trawnik" w cenie 30-45 zł/t
Nie potrzebujemy murawy jak na polu golfowym.
Jak to rozegrać z głową, aby nie ponosić niepotrzebnych kosztów, które nie przyniosą dobrych efektów?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Trawnik na gruzowisku

Post »

Ja bym nie wybierała koparką, tylko po prostu przysypała wszystko ziemią i wyrównała, a potem wysiała trawę. U mnie całe podwórko było kiedyś wybrukowane. Wielkie kamieniska. Na gęsto. Z czasem bruk zaczął zarastać trawą, co roku trawy przybywało, a z rozłożonych szczątek tworzyła się materia organiczna. Po kilkunastu latach bruku nie widać. Rośnie trawa. Nie ma problemu z podmakaniem podłoża w trakcie intensywnych opadów.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
riot_sdc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 mar 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na gruzowisku

Post »

Jaką warstwą ziemi musiałbym to przysypać ? Na obecny stan mógłbym maksymalnie nadsyłać 10-15 cm ziemi (wysokość podmurówki sąsiada) Czy nie ma ryzyka, że chwasty lub gruz zaczną wychodzić przez taką warstwę ?
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Trawnik na gruzowisku

Post »

10-15 cm powinno starczyć. U mnie mniej więcej taka jest warstwa ziemi nad brukiem. Trawa powinna z czasem utworzyć zwartą darń, gruz nie da rady wyjść. Co do chwastów trudno mi powiedzieć. Myślę, że gdy będziesz regularnie kosił trawę, to większość zielska sama zginie. Dwuliścienne nie lubią częstego koszenia. Ja mam tak naprawdę problem tylko z mniszkiem. Wiatr przynosi nasiona z sadu i z łąki. Te różowe kwiatki na twoich zdjęciach to jasnota. Mnóstwo jej mam na rabatach z kwiatami, ale trawnik omija z daleka. Albo przeszkadza jej trawa rosnąca na gęsto, albo regularne koszenie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Ziemia w KAUFLANDZIE jest dobra, brickomarche uniwersalna również. W kaufie 5 zł za 20 litrów w bricko 8,50 zł za 50 litrów. Rozsiać nasiona trawnika i przykryć grubą warstwą ziemii. Będzie dywanik ;)

Obrazek
riot_sdc
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 28 mar 2020, o 20:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

kamil_kluczbork pisze:Ziemia w KAUFLANDZIE jest dobra, brickomarche uniwersalna również. W kaufie 5 zł za 20 litrów w bricko 8,50 zł za 50 litrów. Rozsiać nasiona trawnika i przykryć grubą warstwą ziemii. Będzie dywanik ;)
A ile tych worków ziemi musiałbym kupić na 400m2 działki, to chyba średnio opłacalny interes ?
jaca69
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 7 kwie 2019, o 11:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Odnowa trawnika

Post »

Witam
Mam bardzo zaniedbany trawnik (około 130m2), słabą piaszczystą ziemię i słońce praktycznie przez cały dzień. Chciałem najpierw zrobić aerację, następnie wertykulacja + mikroryza Link usuniety/Karoi dosiewki. Mogę jeszcze przesypać wszystko cienką warstwą żyznej ziemi, ewentualnie nawóz. Bardzo proszę o plan działania, bo zakładanie trawnika od nowa nie wchodzi w grę. Jaki rodzaj trawy byłby najlepszy na dosiewki - czy może przesypać całość nową trawą? Proszę o wyrozumiałość, bo nie mam pojęcia jak się za to zabrać, żeby był najlepszy efekt.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. ;:333
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

riot_sdc pisze:
kamil_kluczbork pisze:Ziemia w KAUFLANDZIE jest dobra, brickomarche uniwersalna również. W kaufie 5 zł za 20 litrów w bricko 8,50 zł za 50 litrów. Rozsiać nasiona trawnika i przykryć grubą warstwą ziemii. Będzie dywanik ;)
A ile tych worków ziemi musiałbym kupić na 400m2 działki, to chyba średnio opłacalny interes ?
Niestety trawnik, to nie jest tani interes, zwłaszcza ten wyglądający jak dywan. :(

-- 20 kwi 2020, o 12:01 --
jaca69 pisze:Witam
Mam bardzo zaniedbany trawnik (około 130m2), słabą piaszczystą ziemię i słońce praktycznie przez cały dzień. Chciałem najpierw zrobić aerację, następnie wertykulacja + mikroryza Link usuniety/Karoi dosiewki. Mogę jeszcze przesypać wszystko cienką warstwą żyznej ziemi, ewentualnie nawóz. Bardzo proszę o plan działania, bo zakładanie trawnika od nowa nie wchodzi w grę. Jaki rodzaj trawy byłby najlepszy na dosiewki - czy może przesypać całość nową trawą? Proszę o wyrozumiałość, bo nie mam pojęcia jak się za to zabrać, żeby był najlepszy efekt.
Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. ;:333
Fajnie byłoby zobaczyć ten trawnik, poprosimy o zdjęcia.
Jeżeli chdzi o sprawdzone mieszanki na "pełne słońce" to zdecydowanie polecam Watersaver Barenbrug
Warto pomyśleć o systemie nawadniającym, wykonując go samodzielnie można sporo oszczędzić
Na początek warto podlewać z rana i na wieczór po dosianiu, no i przykryć ziemią dobrej jakości dosiane nasionka - żeby ptaki wszystkiego nie wyżarły, i w miarę możliwości utrzymywała się wilgoć - szybciej wzejdą.
julk1
50p
50p
Posty: 95
Od: 14 kwie 2020, o 21:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Mazowieckie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Z 2 tygodnie temu, jak padał deszcz rozrzuciłem nawóz do trawnika z mchem. Deszcz za chwile się skończył, a na działce nie było jeszcze wody. Tam, gdzie było więcej nawozu, trawa miejscowo jest wypalona. Czy ona jeszcze odżyje czy siać nowa trawę i kiedy? Teraz czy jak będzie cieplej? Wodę już mam...
Awatar użytkownika
kamil_kluczbork
200p
200p
Posty: 450
Od: 19 mar 2018, o 07:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kluczbork
Kontakt:

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

julk1 pisze:Z 2 tygodnie temu, jak padał deszcz rozrzuciłem nawóz do trawnika z mchem. Deszcz za chwile się skończył, a na działce nie było jeszcze wody. Tam, gdzie było więcej nawozu, trawa miejscowo jest wypalona. Czy ona jeszcze odżyje czy siać nowa trawę i kiedy? Teraz czy jak będzie cieplej? Wodę już mam...
Raczej nie odrośnie, siać, przykryć ziemią, dobrze podlewać.
Nawóz tylko w dni deszczowe (według pogody) jeżeli nie ma nawodnienia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”