Kłopoty z trawnikiem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
villa77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 maja 2011, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Kłopoty z trawnikiem

Post »

Witam. Mam problem z moim rocznym trawnikiem. Strasznie jest "suchy", stracił swój pierwotny koloryt... Co może być tego przyczyną? Zbyt gęsto rośnie? Na zdjęciach jest pokazany dla porównania miesięczny trawnik tego samego gatunku... Bardzo proszę o pomoc :roll:

Zdjęcia niedostępne.

Pan Piotrek (fachowiec od ogrodzenia) twierdzi że trawa się "dusi". Czy rzeczywiście aeracja rozwiąże problem?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: POMOCY!!!! Pytanie do znawców!!!

Post »

Pierwszy powód złego wyglądu trawnika- to tępe noże od kosiarki. Końcówki trawy na długim odcinku są mocno postrzępione i zasychają. Po takim koszeniu trawa długo się regeneruje i trawnik źle wygląda. Noze ostrzy się właściwie do kazdego koszenia, a kosi się trawnik 1 x na 7-10 dni. Niskie koszenie zbyt wyrośniętej trawy także źle wpływa na wygląd trawnika i jest dla kondycji trawy zabójcze.
Inna sprawa to kwestia podłoża, na którym został założony trawnik. Jeśli to torf- popularnie zwany czarnoziemem, to trawnikowi potrzebna jest duża ilośc wody dostarczanej systematycznie w okresach, gdy nie ma opadów i co się z tym wiąże systematyczne nawożenie nawozami wieloskładnikowymi i czasem nawozem z większą ilością azotu, dla poprawienia kolorytu trawy. Aeracja problemu nie rozwiąże, poza tym teraz to najodpowiedniejszy moment na takie zabiegi, to sierpień. Zresztą prawidłowo założone i pielęgnowane roczne trawniki nie wymagają w zasadzie jeszcze takiego zabiegu.
Jeśli do wysiewu użyto zbyt dużej ilości nasion i trawa wysycha, to można ją dobrze wygrabić grabiami sprężynowymi( drucianymi) aby pozbyć się obumarłych resztek trawy.
villa77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 maja 2011, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: POMOCY!!!! Pytanie do znawców!!!

Post »

Na wstępie dziękuje za odpowiedz :)
Z nożami być może ma Pani rację. dawno nie były ostrzone :) Jednak nowa trawa też była koszona tą samą kosiarką i na niej nie ma tego problemu. Podłoże jest raczej lekko gliniaste, a na brak wody trawnik z pewnością nie może narzekać. Może rzeczywiście została wysiana większa ilość nasion. Wykonam zabieg z grabiami. Nawozem też posypie. A w sierpniu wykonam aerację. Mam nadzieję że to coś pomoże :cry:
Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pomysły to proszę o podpowiedz ;) Pozdrawiam :wit
dalekiport
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1138
Od: 14 gru 2010, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia / Nowe Polaszki
Kontakt:

Re: POMOCY!!!! Pytanie do znawców!!!

Post »

Proponuje też zajrzeć pod stary trawnik i zobaczyć czy na korzeniach nie zerują np. larwy chrabąszczy lub inne pędraki
Sprawdzić nie zaszkodzi, choć w takim przypadku uszkodzeniu ulegają raczej połacie, place fragmenty trawnika
Efet tępych noży jest wielce prawdopodobny
Awatar użytkownika
esony1
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1302
Od: 27 lis 2010, o 20:09
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wawa

Re: POMOCY!!!! Pytanie do znawców!!!

Post »

tak, widać wyraźnie stępione ostrze kosiarki i "siwą brodę" na trawniku. Podsypiesz zwykłym nawozem wieloskładnikowym lub dedykowanym do trawników i różnice się wyrównają. Masz bardzo ładne oba trawniki :)
pozdrawiam
Edyta
villa77
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 4 maja 2011, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: POMOCY!!!! Pytanie do znawców!!!

Post »

Witam ponownie :)

Jak się okazuje wszyscy mają rację :D Dokonałem "wygrabienia" trawnika za pomocą metalowych grabi. Byłem w szoku. Bardzo zbite źdźbła ledwo dało się ruszyć! Z ok 40 mk trawnika wygrabiłem pełne taczki suchego siana. Hipoteza z kosiarką też się potwierdziła. Po dokładnym wglądzie, widać jak końce są poszarpane i suche.
Teraz trawnik stał się bardziej miękki. Widać że to wszystko po prostu się "dusiło". Strasznie zbita darń. Mam nadzieję że podsypanie nawozem i stałe utrzymywanie wilgoci pomoże wrócić mu do dawnej kondycji... Jeszcze dzisiaj zastosuję ten zabieg i wierzę że się uda. Pozdrawiam wszystkich "Pomagaczy" :D :wit

P.S. Dalsze wskazówki mile widziane :wink:
Blanka28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2014, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z nowym trawnikiem

Post »

Proszę o pomoc!

Jak mogę uratować ten trawnik??

3miesiące temu zakładałam nowy trawnik, wszystko że tak powiem zgodnie ze sztuką..
Trawnik wzrósł przepiękny, gęsty i soczysty. Wymagał strzyżenia 2x w tygodniu, bardzo szybko rósł. Po 3-cim koszeniu zasiliłam go hydrocomplexem. Dalej wszystko było ok. Około miesiąc temu zaczęły się placki i atak chwastów. W pierwszej chwili pomyślałam, że został przyduszony resztkami z koszenia (kosiarka mimo kosza "wypluwała" trawiaste "błoto" - trawnik był bardzo soczysty - i mimo mojego zbierania resztek po każdym koszeniu, coś zostawało na podłożu)

Przesyłam foty z dziś (na jednej widoczna granica starego i nowego trawnika) + jedno słabej jakości sprzed kilku tygodni kiedy trawnik robił furorę..
Obrazek
Czy ktoś może mi pomóc?
Co tu się stało?
Obrazek
Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/ab7 ... d2bd6.html
Obrazek
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e04 ... 1cdca.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/af6 ... 9367a.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/d8e ... af37b.html
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/f6f ... 401b4.html
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Kłopoty z nowym trawnikiem

Post »

Nawożony to on pewnie był, ale dla mnie to on wygląda tak, jakby ktoś zapomniał go podlewać i po prostu trawkę wypaliło.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kłopoty z nowym trawnikiem

Post »

Dziwnie to wygląda, bo tak jakby tam wcale trawy nie było.Gdyby wypaliło, to zostałyby suche kępki tym bardziej, że jak piszesz często był koszony, więc wynika z tego, że trawka była już dobrze wyrośnięta i jakieś pozostałości musiałyby przecież pozostać.W końcu przecież nie upłynęło aż tak dużo czasu, by martwe resztki zbutwiały i zostały gołe placki ziemi.Trzeba opryskać chwasty, trawnik wysiać na nowo, nie 'popędzać' nawozami i wymagać od razu zbyt wiele w krótkim czasie.
Blanka28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2014, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z nowym trawnikiem

Post »

Podlewany był bardzo dużo..
Pozostaje mi chyba od nowa go zakładać :(
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Kłopoty z nowym trawnikiem

Post »

A mnie się wydaje, że ten trawnik był chyba koszony za często: skoro zakładany był 3 miesiące temu (czyli wtedy wysiany został wysiany, jak rozumiem), a miesiąc temu zaczęły się problemy, to o ile dobrze rozumiem, w ciągu 2 miesięcy od wysiewu trawnik był już koszony 3 razy? Obawiam się, że koszenie i w ogóle stałe chodzenie z kosiarką po tak młodej i niezakorzenionej dobrze trawie mogło spowodować jej niszczenie i w konsekwencji obumieranie (dlatego jest tam po prostu goła ziemia). Pierwsze zdjęcie pokazuje, że trawa była piękna i zielona, ale również delikatna i mimo wszystko nie za gęsta, po prostu młoda.

Nie ma rady, trzeba wysiać na nowo ale tym razem dać jej trochę czasu, zanim się ją zacznie traktować jak "prawdziwy trawnik", jak tu pisze kolega - nie wymagać za wiele w tak krótkim czasie.
Zielonym do góry!!!
Blanka28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 23 sie 2014, o 10:56
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z nowym trawnikiem

Post »

Bixxx pisze:A mnie się wydaje, że ten trawnik był chyba koszony za często: skoro zakładany był 3 miesiące temu (czyli wtedy wysiany został wysiany, jak rozumiem), a miesiąc temu zaczęły się problemy, to o ile dobrze rozumiem, w ciągu 2 miesięcy od wysiewu trawnik był już koszony 3 razy? Obawiam się, że koszenie i w ogóle stałe chodzenie z kosiarką po tak młodej i niezakorzenionej dobrze trawie mogło spowodować jej niszczenie i w konsekwencji obumieranie (dlatego jest tam po prostu goła ziemia). Pierwsze zdjęcie pokazuje, że trawa była piękna i zielona, ale również delikatna i mimo wszystko nie za gęsta, po prostu młoda.

Nie ma rady, trzeba wysiać na nowo ale tym razem dać jej trochę czasu, zanim się ją zacznie traktować jak "prawdziwy trawnik", jak tu pisze kolega - nie wymagać za wiele w tak krótkim czasie.
Ona wymagała częstego koszenia, jednak kosiłam ją wówczas jak zaczynała się pokładać..

Cóż, trzymajcie kciuki!
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Kłopoty z nowym trawnikiem

Post »

Nic już temu trawnikowi nie pomoże, ale na przyszłość jaka mieszanka została wysiana, gdzie kupowana? Zastanawia mnie to 'trawiaste błoto' :roll: Młoda trawa o wąskich źdźbłach, jeszcze nie zagęszczona nie tworzy aż takiej mokrej masy.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”