Kłopoty z trawnikiem

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Poczekaj cierpliwie, prędzej czy później chwasty się pojawią ;:198 A jak chwasty dadzą radę to i trawa.
Pozdrawiam Lucyna
lliszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 gru 2017, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładanie trawnika

Post »

Witam,
Do mojego mieszkania przynależy mały ogródek około 50m2.
Z powodu usytuowania nie dociera do niego dużo słońca. Po silnych opadach deszczu przez kilka godzin znajduje się w nim dużo wody. Dzięki temu pojawił się w ogródku mech.
Sprawdziłem przekrój gleby, 20 cm gliny, 5 cm piasku oraz 5 cm ziemi.
W związku z tym mam pytanie: co należy zrobić żeby wyeliminować powyższe problemy?
Czy należy wybrać całą ziemię i przygotować ogródek od początku tj. nawieźć drobne kamienie dla poprawy odpływu wody a następnie zasypać całość ziemią?
Może ktoś ma doświadczenie oraz pomysł jak rozwiązać problem. Będę wdzięczny za sugestie.
;:180
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Zakładanie trawnika

Post »

KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
lliszka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 gru 2017, o 09:05
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zakładanie trawnika

Post »

Dziękuję za sugestię, nie jest to jednak odpowiedź na moje pytanie.
Forum zawiera informacje o zakładaniu trawnika lecz pytanie dotyczy problemu z wodą oraz mchem. Błędnie nazwałem post.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Jeśli nie chcesz usuwać tej gliny spod istniejącego trawnika, co oczywiście wiąże się z dużymi kosztami, to można by wykonać drenaż po odpowiednim ustaleniu spadków by woda gromadziła się właśnie w miejscu tego drenażu. Ja mam tak właśnie zrobione u siebie w najniżej położonym miejscu trawnika by odprowadzać wodę do rowu melioracyjnego. Jedyny minus takiego rozwiązania pojawia się gdy jest susza, jeśli nie podlewasz trawnika tak jak ja to wtedy trawa bezpośrednio nad rurą drenażową może być w gorszej kondycji od pozostałej części trawnika.

Obrazek
kratek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 mar 2018, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Dzień dobry,
mój pierwszy post na forum. Witam wszystkich serdecznie.

W zeszłym roku na przydomowym ogródku postanowiłem założyć ogród. Ogródek ma ok 150m^2. Rodzimy grunt to glina stąd też najpierw nawiozłem piachu celem wyrównania (od 5 do 15cm) i na to czarnoziem (od 5 do 15cm). Czarnoziem był w momencie przywiezienia aż ciepły w środku. Zrobiłem to w zeszłym roku na jesień. Niestety prace się przedłużyły i nie chciałem ryzykować siania trawy na mróz (skończyłem ok 2 tygodni przed pierwszymi przymrozkami). Na wiosnę zagrabiłem teren (poluzowałem wierzchnią warstwę ziemi), nawiozłem jeszcze cienką warstwę czarnej ziemi na wierzch. Posiałem trawę ręcznym siewnikiem na krzyż. Trawa to Kiepenkerl Pro-Line Dark Green w składzie: 40% Lolium perenne Limonica, 33% Festuca rubra commutata Livista, 27% Poa pratensis Brooklawn.
Zbudowałem także system nawadniania w oparciu na dysze rotacyjne Hunter. Wodę posiadam bardzo twardą (26 stopni niemieckich). Posiałem trawę 5 kwietnia. Gdy nie padał deszcz podlewałem ok 30min wieczorem. Mam następujące problemy:
- Trawa wygląda jednak przeraźliwie słabo na całym terenie;
- na części nie wyrosła w ogóle, za to pojawił się chwast nr 1;
- na części razem z trawą wyrósł chwast nr 2 (skrzyp?);

Pytania:
- co może być powodem takiego wzrostu? Czy to normalne? Co można poprawić.
- co to za chwast nr 1, jak go zwalczyć?
- co to za chwast nr 2? Wygląda jak skrzyp, przy czy ma dość grube części. Skrzyp wskazywałby także zakwaszenie gleby. Jak z tym walczyć?

Zdjęcia poglądowe:
Trawnik:
https://lh3.googleusercontent.com/_g94x ... 87-h965-no

https://lh3.googleusercontent.com/-CL1T ... 87-h965-no

Chwast nr 1:
Obrazek

Chwast nr 2:
Obrazek


Chwast nr 3 (rośnie rzadko, ale w 3 tygodnie urósł na 15cm):
Obrazek

Galeria: https://photos.app.goo.gl/IYg7tUodB70l6C4U2


pozdrawiam i z góry dziękuje za pomoc


Dwa pierwsze zdjęcia zamienione na linki, za duży rozmiar/mod.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Wszystko dobrze wygląda. Codziennie zraszać i czekać do pierwszego koszenia a potem oprysk na dwuliścienne by pozbyć się skrzypu i innych chwastów (np. starane, fernando itp). P.s. Fajną mieszankę kupiłeś.
kratek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 mar 2018, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

OK. Dziękuje za odpowiedź. Jutro jeszcze może zawiozę ziemie do badania.
Tego skrzypu nie wyrywać wcześniej? Albo opryskać przed koszeniem jeszcze?
Trawa ma ok 5 cm. Powinienem poczekać z koszeniem do ok 8-10cm?

pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Nie wyrywać nic ręcznie bo tylko uszkodzisz wschodzącą trawę. Skrzyp i inne dwuliścienne chwasty znikną po oprysku, ale to dopiero po 1szym lub drugim koszeniu. Jeśli chodzi o samo koszenie to trzeba dać tej trawce jeszcze urosnąć do min 8-10cm, bo na racze nie ma co kosić. Przy pierwszym koszeniu lepiej tylko skrócić o 1/2cm a w następnych można już kosić na docelową wysokość (sprawdź na opakowaniu jaką producent podaje).
kratek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 7
Od: 7 mar 2018, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

OK. Dziękuje. Wg. opakowania trawę ścinać po osiągnięciu 8cm.

pozdrawiam
kaLo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11333
Od: 17 kwie 2013, o 12:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Pionki pow.radomski

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

U znajomych na trawniku "wyladowało UFO", przynajmniej tak to wyglada. Trawnik to może za dużo powiedziane, ale od 30 lat rosła trawa miedzy rabatkami i kwaterami z iglakami. Jakiś czas temu pojawiła się nieregularna plama, trawa zginęła. Grunt jest piaszczysty i poruszony narzędziami "dymi". W ustach pojawia się dziwny posmak. Znajomi wykluczają jakieś chemiczne skażenie tym bardziej, że plama się rozrasta. W tym miejscu ziemia jest jakby tłusta, nie przyjmuje wody. Podejrzewam jakiś grzyb a ten "dym" to jego zarodniki. Miał ktoś podobną sytuację?
Awatar użytkownika
mamiroma4
500p
500p
Posty: 544
Od: 24 sie 2015, o 08:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: opolskie K-Koźle

Re: Kłopoty z trawnikiem!

Post »

Od zawsze na moim trawniku coś wyrasta innego niż trawa. Nie wiem dokładnie co to ,ale jak będę w domu i będzie czas wkleję zdjęcie. Wyrywam to co rok ,a zawsze po sezonie wraca :cry:
Pozdrawiam wesoły Romek
Moja oaza :D
Z prądem rzeki...płyną tylko zdechłe ryby.
Jarmall
50p
50p
Posty: 63
Od: 7 maja 2016, o 20:08
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa

Post »

Witam
Może ktoś doradzi co z tym zrobić i jak jej pomóc . Te place wypalone to od pieska ale poza tym wyglada tak jak na foto.W koło tych miejsc gdzie nasika piesek trawka rośnie nawet i jest zielona
Przyznam ze nie podlewam .Na wiosnę kupiłem jakiś nawóz azotowy i rozsiałem .Potem nawóz kurzy

Obrazek

Obrazek

Zanim założysz nowy temat skorzystaj z wyszukiwarki, o trawnikach mamy mnóstwo tematów, mod
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”