Ciemiernik Helleborus cz. II

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

@ Anida ? wiesz, ja się we Francji przyzwyczaiłem, że ciemiernik biały zakwita jakoś tak w okolicy Bożego Narodzenia (zresztą francuska nazwa zwyczajowa to ?rose de Noël? czyli ?róża bożonarodzeniowa?). :-P I trudno mi się przestawić na to, że w tym roku tak nie jest. :-P

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Locutus..to chyba od odmiany zależy. :roll: Mam ciemiernika białego który rok w rok kwitnie w okolicach Bożego Narodzenia, natomiast drugi także biały na wiosnę. ;:128
Fraszka_1
1000p
1000p
Posty: 3948
Od: 16 cze 2013, o 15:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Małopolska

Re: Ciemierniki Helleborus - BAZA

Post »

Będzie coś z tych sierot?

Obrazek


Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

ktoś pisze:Zuziu , brązowe liście po zimie to normalka .
Danusiu....ale żeby wszystkie, nie ma jednego listka zielonego a co mówić o pąkach. :cry:
Fraszka_1 pisze:Będzie coś z tych sierot?
Kwiatów zapewne nie będzie.. ;:oj . Ciemiernik na moje oko powinien przetrzymać, wypuści młode zielone. ;:173

Loki....chylę czoło przed twoimi ciemiernikami. ;:180 . Piękny widok. Mam takie same tylko moje dopiero w pąkach.

Jedynie białe się rozszalały. :D


Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Bardzo ładny ten biały, u mnie akurat ten w gruncie nie ma tak nieskazitelnych kwiatów, często jakieś plamy i plamki, zniekształcone kwiaty.Wschodnie bardziej cieszą oko.
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Zuziu , czy otrzepałaś je z tego torfu w którym rosły po kupieniu ? Z tym torfem nie zimują , bo on jest tymczasowy .
Kupiłam również kilka pełnych i były mocno przerośnięte , nie dało się usunąć torfu i już po nich śladu nie ma :? .
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Danusiu....upss, przypomniałaś mi o tym fakcie. :wink: Nie dało się torfu otrzepać, jedynie rozerwałam na pół. ;:131. Masz rację Danusiu, dzięki..znam teraz przyczynę. Na pewno ten torf. ;:223
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Ja postaram się tegoroczne zakupy wypłukać z torfu w wiadrze z wodą . Powinno pomóc :D i mam nadzieję , że będą dobrze rosły .
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12027
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

@ Zuzia ? No Twoje białe też piękne... A że białe kwitną zazwyczaj jako pierwsze, to już niedługo będziesz się cieszyła pozostałymi.

Pozdrawiam!
LOKI
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Zuzia111 pisze:Danusiu....upss, przypomniałaś mi o tym fakcie. :wink: Nie dało się torfu otrzepać, jedynie rozerwałam na pół. ;:131. Masz rację Danusiu, dzięki..znam teraz przyczynę. Na pewno ten torf. ;:223
Żadnego wytrzepywania torfu, rozrywania bryły korzeniowej na pół jak zrobiłaś.Zapewne dlatego nie przezimowały.Ciemiernik nie lubi zabiegów przy korzeniach, przesadzania dzielenia, dłubania torfu ( niema takiej potrzeby, przerosną bez problemu do nowego podłoża), tym bardziej przed zimą.Jeśli robi się jakieś zabiegi, to potem trzeba je uprawiać w szklarni (wolno się regenerują i potrzebują lepszych warunków) do czasu regeneracji bryły korzeniowej, albo warunkach domowych wiosną, by do zimy uszkodzone korzenie się w gruncie zregenerowały.Do gruntu najlepiej sadzić wiosną. Jeśli kupimy jesienią, to przetrzymać w chłodnym, jasnym do wiosny, ale przesadzić do niewiele większej doniczki, bo ciemiernik zimą w pomieszczeniu nie wchodzi w stan spoczynku i w tej ciasnej zmarnieje zanim wiosny doczeka.

Faktem jest, że często w sprzedaży mają bardzo przerośnięte korzenie, ale wystarczy przesadzić bez ruszania korzeni.Uprawiam je w donicach od lat ok.10 (w tym wątku na str.37) i potrzebują dużych donic, ale tez nie można małych sadzić w wielkie, tylko przesadzać w miarę wzrostu bryły korzeniowej.Ja takie bardzo rozrośnięte kilkuletnie sadzę w grunt (niestety w gruncie po mroźniejszej zimie nie pokazują w całości swej urody), albo dzielę i sadzę od nowa do małych doniczek, ale wtedy trwa ok.2 lat zanim znów cieszą obfitym kwitnieniem.
Awatar użytkownika
Zuzia111
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2090
Od: 13 paź 2016, o 16:43
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Nie do końca dobrze opisałam zabieg z ciemiernikiem. :wink: Rozrywając na pół , nie rozerwałam całej bryły rosnącej w doniczce a jedynie dolną końcówkę. Poza tym był to początek wiosny kiedy sadziłam i przez lato wszystko było ok. :roll: Po pierwszych zimowych mrozach, liść po liściu brązowiał aż nie zostało nic. :(
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Poczekaj jeszcze, powinny wyrosnąć nowe liście, ciemiernikom najczęściej trzeba obcinać brązowe liście po zimie. U mnie część liści zielonych (część brązowych wycięłam) zachowały tylko starsze kępy.Kwitnące w gruncie ciemierniki często nie wyglądają przez to efektownie, tak trochę łyso, bo kwitnąc nie mają liści, dopiero później w kwietniu zaczynają wyrastać nowe.
Tym które mam w donicy (mieszaniec odm. Silver Moon) liście nie marzną. Gdy kwitną (obecnie) liście są jeszcze zielone, ale po kwitnieniu stare liście przed wrośnięciem nowych żółkną i je wycinam.
Awatar użytkownika
ktoś
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4530
Od: 11 lis 2008, o 10:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Głogów

Re: Ciemiernik Helleborus cz. II

Post »

Moje ciemierniki , kupowane wiosną , pozbawione torfu i posadzone do mojej gliniastej ziemi mają się bardzo dobrze .I tak jak pisałam wcześniej , w tym roku postaram się dobrze wypłukać i dopiero posadzić do gruntu .

Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”