Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Post »

Andrzeju Całkowicie się z Tobą zgadzam. Mam naturalny trawnik od ok. 20 lat. Wybrałam taką opcję świadomie ,w zgodzie z moimi poglądami i naturą. Dzisiaj będzie trzecie koszenie w tym roku. Nie podlewam, nie dosiewam. Żyję w zgodzie z florą i fauną. Jest pięknie.
Zapewniam Was, że można stworzyć uroczy, schludny , przyjazny środowisku i ludziom ogród bez ponoszenia dużych kosztów. Wszystko zależy od mądrości i wrażliwości człowieka. ;:167 ;:167 ;:167
millerbean
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 10 maja 2022, o 14:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Rzadki, brzydki trawnik

Post »

Dzien Dobry,
W zeszłym roku na przełomie lata / jesieni wprowadziłem się do mieszkania z małym ogródkiem.
Nawiozłem przeszło 2 tony ziemi i posiałem trawnik - efekty były całkiem zadowalające.

Po pierwszym tegorocznym koszeniu (2 tygodnie temu) zauważyłem, że trawa po zimie jest niestety w opłakanym stanie (patrz link poniżej)
https://photos.app.goo.gl/Nny7H2m7872VXyg18
Jak widać trawnik jest słaby, rzadki, ogólnie bardzo nieatrakcyjny.

Jakie kroki podjąć, aby przywrócić go do życia?
Czy powinienem dosiać trawę?

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi!
Pozdrawiam,
B.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Post »

Wygląda to tragicznie jeśli mam być szczery. Trzeba na pewno dosiać trawę, bo inaczej długo będzie trzeba czekać na gęsty dywan. Czy trawnik był nawożony w tym roku? A tak z ciekawości czym to kosiłeś bo aż ciężko mi zrozumieć co tu poszło nie tak.
philipjfry
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 24 cze 2022, o 11:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Post »

Dzień dobry, mój pierwszy post więc proszę o wyrozumiałość :)

Postanowiłem na działce zrobić upragniony trawnik. Teren po odbiorze od developera składał się z mocno zbitej gliny więc podjęte były następujące kroki:

1. Nawiezienie piasku i wymieszanie mocną glebogryzarką.
2. Nawiezienie czarnoziemu (chyba dość średniego bo po wyschnięciu to był piach).
3. Przeoranie terenu jeszcze raz i wstępne wyrównanie.
4. Montaż nawodnienia automatycznego
5. Kolejny raz po wszystkich robotach ziemnych glebogryzarka tym razem separacyjna.
6. Zamówienie ziemi "trawnikowej" z dobrego źródła i wyrównanie terenu pod wysiew.
7. Na zagrabioną wcześniej ziemie wysiałem ziarna, zmoczyłem i na koniec delikatnie zwalcowałem.

Obrazek
Duże Foto https://imagizer.imageshack.com/img922/3188/EZj06n.jpg


Obrazek
Duże foto https://imagizer.imageshack.com/img922/19/28FGSv.jpg

Po niecałych 2 tygodniach od wysiewu efekt jak na zdjęciach, w większość trawa rośnie chyba dobrze niestety miejsce pod domem jest dość ubogie. Nie wiem czego to może być kwestia. Zamiast trawy rosną głównie chwasty.

Ziemia wszędzie ta sama, miejsce dobrze nasłonecznione. Jedyna różnica taka, że w tym miejscu w którym trawa rośnie gorzej zamontowane są inne zraszacze.

Są jeszcze inne punkty. W jednym miejscu np. zapadł się pas ziemi pod którym był robiony głęboki wykop pod kabel elektryczny, widocznie ziemia nie była dość ubita). Problem był też z za dużym ciśnieniem wody do zraszaczy więc bezpośrednio pod nimi znajdują się pasy wypłukanej pustej ziemi.

Pytanie moje jest następujące: czy robić już teraz dosiewki czy czekać na pierwsze koszenie? Nie wiem co mogło być przyczyną tak słabo wzrostu tej trawy przed domem. Za duże ciśnienie wody które wypłukało ziarna? Zbyt słabo przykryte?

Dziękuje za wszelkie wskazówki
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21718
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Post »

Wg mnie nie jest źle z Twoją trawą. To młodziutki 'egzemplarz". Trzeba być cierpliwym. :D
Na chwasty polecam tylko koszenie,koszenie i koszenie.
Jeśli miejscami nie powschodzi trawa do września wówczas zrób dosiewki lub zastosowaniu nawozu jesiennego do trawy - odłóż dosiewki do wiosny ale nie teraz bo i po co skoro wszystko się może zmienić przez lato a i warunki atmosferyczne nie sprzyjają wysiewowi. Zadbaj tylko o regularne koszenie i podlewanie najlepiej nocą.
Trawnik to piękna rzecz na posesji ale wymaga mnóstwa pracy i nakładów również.

Zajrzyj doi tematu Dosiewanie trawy
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
kambrzezin
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 26 cze 2022, o 12:15
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Mizerna trawa mimo starań

Post »

Witam,
W tym roku chciałem wziąć się WRESZCIE za trawnik.. Wszystko miało wyglądać ładnie, pięknie ale wyszło jak zawsze. Zainwestowałem w system nawadniania, używam nawozów organicznych 8kg na 250 m2 (ziemia piaszczysta, przepuszczalna), na wiosnę wertykulacja, areacja, sypałem ziemię torfową, nasiona traw Substral samozagęszczająca 6kg na 250 m2. Efekt jest mizerny, nie wiem co robić. Pomóżcie! :/
sztaszek
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 9 maja 2013, o 00:00
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Zakładanie trawnika, popękana ziemia

Post »

Cześć, trawa wysiana jakieś 3 tygodnie temu. Jak widać ziemia zaczęła pękać w ten sposób i trawa nie wyrasta wszędzie. Jakieś porady co dalej z tym zrobić? Bardzo proszę o pomoc.

Obrazek


Obrazek



Obrazek


Obrazek
Andrzej997
200p
200p
Posty: 470
Od: 21 lut 2020, o 14:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Błędy w zakładaniu trawnika.Nierówny wzrost trawy,niewłaściwe podłoże - wszystko na nic

Post »

Wygląda, że ziemia pęka, czyli sucha i gliniasta :?: Może ziemia z wierzchu tworzy skorupę i zapobiega wschodom :?: Może wystarczy regularne lekkie podlewanie co wieczór, póki trawa nie wzejdzie. Później już sobie poradzi.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”