Młody trawnik i chwasty

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Nowy (młody) trawnik i chwasty

Post »

Ja bym nie radziła robić oprysku, może bardziej zaszkodzić niż ta komosa, chwast jednoroczny przy koszeniu szybko ginie.Poza tym liście tej komosy zatrzymują wilgoć przez to, że robią niewielki cień delikatnej jeszcze trawce, a ona sobie poradzi.Nie dopuszczać jednak do zbytniego wzrostu tej rośliny, kosiarką jej po łebkach, bo może trawę zagłuszyć.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Nowy (młody) trawnik i chwasty

Post »

Wiem, że wiele osób mówi o szkodliwości oprysku na młodą trawę, ale u mnie nie zauważyłem absolutnie żadnych problemów (i.e. oprysk był przed pierwszym koszeniem gdy trawa miała około 6-7cm). Jeśli chodzi o trawnik kaszeczka27 to na jego części prawie nie widać trawy, a bez słońca część trawy nie da sobie rady, więc albo oprysk albo koszenie by pozbyć się chwasta.
Papipi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2018, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Co robić?

Post »

Witam serdecznie!

Dwa tygodnie temu posialam trawe sportowa, dzien wczesniej dowiozlam czarnoziemu w celu wyrównania. Trawe posialam wg instrukcji, co dzień podlewam, wiec wydaje sie ok. Jednak zanim zaczela rosnac nam trawa, pojawily sie chwasty. Przeogromna ilosc. Caly ogrodek (40m2) jest w zielsku, trawa gdzieniegdzie. Co robic?
Przekopac i od nowa? Czy kosic? Chcemy dosiac, ale co z tym zielskiem? Wyglada to naprawdę komicznie, pole zielone od chwastow. Odechciewa sie cokolwiek robic ;( pomocy! Moge wstawić zdjecia do posmiania ;)

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Nowy (młody) trawnik i chwasty

Post »

Zrób to co wszyscy- koś, koś, koś; po połowie lata zacznij opryski herbicydowe, jeśli jeszcze będzie trzeba.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Papipi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 maja 2018, o 10:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy (młody) trawnik i chwasty

Post »

Dziękuję za odpowiedź.

Czyli moge teraz skosic, jeśli nawet trawa nie ma 10cm? Chwasty sa juz naprawde wysokie i martwie sie, ze zadusza trawe..
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4184
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Re: Nowy (młody) trawnik i chwasty

Post »

Skoś maksymalnie wysoko a trawa i tak ma wieksze szanse niz chwasty. Wlasnie ten mechanizm wykorzystajmy- trawa lubi koszenie, chwasty nie.
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
yarecki_wr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 cze 2019, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy trawnik i zielsko

Post »

Witam. Po raz pierwszy zakładam trawnik i choć zaczął dość szybko pięknie rosnąć, to szybko został dogoniony i wyprzedzony przez różnego rodzaju zieleninę. Nadal to podlewam bo młoda trawka ma dopiero koło 4cm, za to wyrosło w niej pełno trawy (i innych chwastów), która choć ładnie wygląda, ale wiem, że będzie się wiła po ziemi jak rozgwiazda i potem ciężko się to kosi. Póki co ma malutkie korzenie i bez problemu się wyciąga z wilgotnej ziemi (to ta z szerokimi liśćmi na fotce). Rośnie jednak w takich ilościach, że opcja ręczna odpada :) Czy można to teraz czymś wypryskać, czy już raczej po fakcie? Czy może, czekać i pryskać już po koszeniu?
Obrazek
yarecki_wr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 cze 2019, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy trawnik i zielsko

Post »

Dodaje jeszcze lepszą focie tej zieleniny. Pewnie ktoś pozna co za zwierz ;)

Obrazek

A tu nieco większe po wyciągnięciu z ziemi już z dłuższymi korzonkami

Obrazek

i jeszcze czegoś takiego się sporo nasiało.

Obrazek
x-Z-a klon
---
Posty: 316
Od: 11 lut 2019, o 12:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy trawnik i zielsko

Post »

Chwastnica jednostronna. Nie dopuść do kwitnienia.
yarecki_wr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 8 cze 2019, o 13:06
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Nowy trawnik i zielsko

Post »

Rozumiem, że to to na końcu. Dzięki, ale co z tym robić? Deptać? ;) za dużo, żeby powyrywać.
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21681
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Nowy trawnik i zielsko

Post »

O zwalczaniu chwastnicy piszemy tutaj viewtopic.php?f=32&t=55979&start=0
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
bald
50p
50p
Posty: 73
Od: 3 sie 2018, o 18:40
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Nowo założony trawnik. Czy można już robić opryski na chwasty?

Post »

Dzień dobry. Trzy tygodnie temu posiałem pierwszą w życiu trawę. Pech chciał że od tego czasu tylko raz padał deszcz przez jakieś pół godziny. Wykonałem jednak system nawadniania który podlewa trawę 2x dziennie, o 5:00 rano oraz o 21:00. Niestety trawa nie rośnie równomiernie. Rośnie lepiej w miejscach w których zraszacze podlewają mocniej. W niektórych miejscach są gołe placki i powychodziły chwasty (załączam zdjęcie jak to wygląda w jednym narożniku działki: https://imgur.com/a/yEhh5qk ). W związku z tym mam dwa pytania:

1. Czy usuwać te chwasty ręcznie (martwię się że mogę wówczas usunąć również nasiona oraz korzenie trawy) czy może spryskać je środkiem chwastobójczym?
2. Kiedy zrobić dosiewkę? Dopiero po pierwszym koszeniu czy zrobić to już teraz?
Rss8
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 20 cze 2019, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Chwasty na nowym trawniku

Post »

Dzień dobry, posialem niedawno trawę i pojawiły mi się takie roślinki jak na zdjęciach, czy użyć jakiś środków na chwasty czy lepiej poczekać do koszenia? Czy może same znikną?


https://imagizer.imageshack.com/img921/6162/3TlEhb.jpg

https://imagizer.imageshack.com/img924/3864/iaJmGf.jpg
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”