Młody trawnik i chwasty

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
roman_os
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 9 maja 2020, o 10:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Młody trawnik i chwasty

Post »

Karo pisze:Koszenie,koszenie,koszenie ... polecałabym w tym sezonie nie za nisko ale tylko koszenie .
Wiele chwastów zniknie po tych zabiegach.
Chemię zastosujesz w nastepnym sezonie.
Dziękuję, tak zrobię. A może Pan pomóc zidentyfikwać te 2 chwasty, które powiększyłem - szukam po internetach i cieżko.
Ktoś wie co to w ogóle jest?
JacobEr
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 1 cze 2020, o 13:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Młody trawnik i chwasty

Post »

Cześć,

Trawnik zakładałem na początku kwietnia tego roku. Glebogryzarka, oczyszczanie z chwasatów oraz budowie, wyrównywanie, wałowanie, sianie siewnikiem i ponowne wałowanie. Trawa zaczęła rosnąc nie niektórych miejscach lepiej w nie których prawie w ogóle. Dałęm sobie czas ( niech rośnie w swoim tempie ). Warto wspomnieć, że gleba jest dość gliniasta na początku podlewałem rano i wieczorem, aktualnie tylko wieczorem. Po pewnym czasie zaczęły pojawiać się chwasty którymi sie nie przejmowałem ( po kilku koszeniach przecież znikną ). Niestety aktualnie rosną tylko chwasty i przejmują całą działkę...

Co powinienem zrobić w takim momencie ? Trawa powoli "znika" w chwstach :(

https://imagizer.imageshack.com/img922/2/SCWAl5.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/6807/yX62VA.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img924/8945/33WVCL.jpg
https://imagizer.imageshack.com/img922/3321/eMhWa1.jpg
bOmBeLq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2020, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chwasty w czarnoziemie a trawnik

Post »

Cześć,
zakładamy trawnik przed domem.
Zamówiliśmy czarnoziem ale niestety nie sprawdziłem jego pochodzenia i wygląda na to, że był pełen chwastów (tzn. chwasty wyrosły dopiero po kilku dniach).
Zdjęcia: https://drive.google.com/drive/folders/ ... sp=sharing

Na części zdążyliśmy posiać trawę i w tym miejscu tak dużo tego nie wyrosło ale robi się tego coraz więcej.
Tam gdzie jest trawa spróbowaliśmy zastosować selektywny target na chwasty dwu-liściaste na trawniku ale wygląda na to że to co tam rośnie nie jest 2 liściaste bo nie zabiło.
Na miejscu gdzie nie posialiśmy jeszcze trawy opryskałem effect24 póki co trochę pożółkło. Ale to chyba tylko wypali to co nad ziemią i potem i tak odrośnie?

Pytanie - jak to wyczyścić pod trawnik? Chciałbym uniknąć roundupu, itp. bo będą też drzewka owocowe. Byłbym skłonny to ręcznie wyrywać ale czy ma to jakikolwiek sens przy takiej ilości?

z góry dziękuję za pomoc :)
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Ta brzydka trawa to chwastnica jednostronna. Poczytaj o niej wątek na forum. Reszta chwastów dwuliściennych powinna zniknąć po oprysku.
bOmBeLq
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 lip 2020, o 16:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

leszeg pisze:Ta brzydka trawa to chwastnica jednostronna. Poczytaj o niej wątek na forum. Reszta chwastów dwuliściennych powinna zniknąć po oprysku.
Dzięki. Trochę za mocno się to rozrosło i niby efekt24 to chwyta ale tylko co mniej rozrośnięte chwasty (opryskałem już 2 razy). Czy zastosowanie palnika gazowego żeby to wypalić miałoby sens? Czy takie wypalanie może jakoś wyjałowić ziemię? Jeżeli tak to będę pewnie ręcznie wyrywał (co już zacząłem).
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Można wypalić, ale wtedy uszkodzisz pozostałą trawę i będzie trzeba dosiewać. Moim zdaniem najlepiej to robić ręcznie (w grupie raźniej i szybciej :D ). Dobra wiadomość jest taka, że po wyplewieniu jest duża szansa, że trawa się zagęści i bez dosiewania nic nie będzie widać.
Jeśli są puste place to trzeba tam oczywiście dosiać.
W miejscach gdzie nie ma jeszcze trawnika można użyć glifosat (roundup itd) lub wypalić te chwasty. Następnie Ppd koniec sierpnia będzie można tam siać trawkę bez chwastnicy :-)
nodi182
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 21 lip 2020, o 16:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z trawnikiem prosze o pomoc

Post »

Witam jestem świeży na forum zakladalem trawnik i wykonawca ktory mi zakładał wymienil zemie bo mialem wydmowa piasek i na posianej ziemi nie zrobił oprysku i wyszło mnóstwo chwastów nie wiem czy ta trawa a posialem substrala sportowego samozageszczajscego czy ona wyprze chwasty prosze o porade
widorek11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 26 sie 2020, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Problem z chwastami na nowym trawniku

Post »

Witam,

Przy założeniu trawnika nawiozłem czarnoziem (ziemia pochodziła z Wokasu producent min, worków z ziemią na Biedronkę) mieszkam blisko wytwórni. Zamiast trawy w zdecydowanym większym stopniu wzeszła "lebioda" czy to wina ziemi? W miejscach gdzie nie była nawieziona wzeszła trawa.
2. Czy przed zakładaniem trawnika i nawożeniu ziemi, traktować ją chemią? Jeżeli tak to jaką i ile ewentualnie należy odczekać z wysianiem później trawy?
karolamba
200p
200p
Posty: 292
Od: 30 sty 2019, o 09:03
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dębnica Kaszubska

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Z mojego doświadczenia wiem,że chwastów całkowicie nie da się usunąć przed wysiewem zawsze jakieś wzejdą. Nawet jak polejesz jakimś środkiem,wiatr przywieje następne. Jeśli chwastów jest bardzo dużo to mogły zagłuszyć trawę, ale zawsze jakaś powinna wzejść. Sąsiad kilka lat temu przywiózł ziemię z oczyszczalni ścieków-przez dwa tygodnie plewił a kolanach widelcem chwasty bo trawy nie było widać. Jak nie ma chwastów dużo to można wyrwać, jak jest więcej poczekać aż trawa się dobrze ukorzeni i polać środkiem na chwasty,albo wyrwać.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

W ziemi jest zawsze mnóstwo nasion chwastów i za każdym razem gdy ją wzruszamy dajemy szansę nasionom na wykiełkowanie. Jeśli chodzi o przygotowanie terenu pod siew (nie ważne czy ziemia była dowieziona czy wzruszyliśmy istniejącą glębę) to największym problemem są chwasty jednoliścienne takie jakie perz (kłącza lub nasiona) czy inne dzikie trawy (korzenie/kłącza/nasiona) i dlatego zawsze warto odczekać przed siewem kilka tygodni by chwasty wzeszły i potraktować je opryskiem (może być glifosat lub 2 oddzielne opryski na jednoliścienne i potem dwuliścienne dla przeciwników glifosatu takich jak ja). Lebioda to najłatwiejszy chwast do pokonania w trawniku i tak naprawdę nie trzeba nawet tego pryskać, bo sama zaniknie po kilkukrotnym koszeniu.
Awatar użytkownika
wiridiana
500p
500p
Posty: 529
Od: 1 maja 2017, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wołomin

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

I trzeba dbać by trawa była gęsta. Tam gdzie jest gęsta chwasty mają trudniej żeby wykiełkować.

Nie zakładałam od nowa trawnika, staram się poprawić ten co jest i walczę z chwastnicą, której w zeszłym roku nie było. Pewnie to wina dbania (nawóz, woda). Więc wydaje mi się, że metoda zakładania od nowa trawnika za każdym razem kiedy pojawi się chwast jest bez sensu bo i tak prędzej czy później coś się pojawi.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

wiridiana pisze: Więc wydaje mi się, że metoda zakładania od nowa trawnika za każdym razem kiedy pojawi się chwast jest bez sensu bo i tak prędzej czy później coś się pojawi.
Zgadzam się w 100%.
Jasonos
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 23 cze 2021, o 08:27
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowy trawnik i dużo wysiewek chwastów

Post »

Witam Serdecznie,

Jestem świerzakiem, tyle wiem o ogrodzie co od znajomych i cudownego Internetu.

Posiałem swoją pierwszą w życiu trawę, w swoich pierwszym w życiu ogrodzie, przy swoim pierwszym w życiu domu, który udało się w bólach wybudować.

Ziemię przez posianiem zaorałem na tyle ile umiałem, obsiałem trawą Substrala samozagęszczającą uniwersalną, przykryłem delikatnie ziemią używając grabek do liści, zawalcowałem i dwa razy dziennie podlewałem.
To było ok 1,5 tyg temu, trawa rośnie, raczej plackami w niektórych częściach ogrodu, ale wiem że trawnik " się robi" jakieś dwa do trzech sezonów.

Martwi mnie jedna rzecz otóż strasznie dużo pojawiło się jednego chwasta, według zdjęć z Google jest to Szarłat Szorstki:
https://photos.app.goo.gl/WYi5vJfkEjQxEHFu6

Trochę o nim poczytałem i nie jest najsympatyczniejszy, chodź podobno jak jest młody to jest jadalny i smaczny.

Znalazłem tutaj na forum jakiś wątek z podobnym problemem jak mój tylko dotyczył innych chwastów i sugerowaliście, że koszenie załatwi sprawę.

Czy w przypadku tego chwastu też koszenie pomoże? Bo wiem że na tym etapie co jest moja trawa nie wolno stosować żadnych oprysków.

Pozdrawiam

Szymon
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”