Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  
Autor Wiadomość
mymysteryy
 Tytuł: Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3
PostNapisane: 15 kwi 2016, o 16:57 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Mam lawendy zarówno w gruncie jak i w donicach.
To jedna z donicowych, którą mam już kilka sezonów. Posadzona w podłoże wymieszane z odrobiną piasku. Niczym nie nawożona. Lawendy dobrze rosną w ubogim podłożu, więc nie ma się co nad nimi rozczulać. :wink: Przycinana dwa razy do roku. W sezonie stoi na słonecznym tarasie, zimuje na strychu, gdzie w ciągu zimy temperatura waha się w granicach 10-15*C. W ciągu zimy tylko kilka razy podlewane, jak podłoże mocno przeschnie.

Tak wygląda teraz (kilka dni temu była przycinana)
Obrazek
Tak wyglądała w zeszłym roku
Obrazek

LaKamila
PostNapisane: 15 kwi 2016, o 20:06 
200p
200p

1 szt.
Może też się takiej dorobię. Rok temu nie wiem jak to się stało ale bardzo szybko przestała kwitnąć. I to mnie trochę do niej zniechęciło. Ale tak lubię jej zapach i kolor że dam jeszcze jedną szansę.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Ika2008
PostNapisane: 15 kwi 2016, o 21:23 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Moje ubiegłoroczne siewki przezimowały bez zarzutu, miesiąc temu je delikatnie przycięłam i wyszło im to na dobre, bo ładnie się krzewią:

Obrazek

Obrazek

Rosną obok młodych hortensji ukorzenionych w ubiegĺym toku z z patyka. I jedne i drugie podsypuję systematycznie fusami z kawy . Expres do kawy to jednak dobra rzecz ; :D

LaKamila
PostNapisane: 16 kwi 2016, o 06:42 
200p
200p

1 szt.
Marta, super wyglądają :) To pewnie ta kawa :;230 Też mojej nasypię tylko mam taki ekspres na kapsułki więc będę się musiała do nich dobrać ;:14

mymysteryy
PostNapisane: 16 kwi 2016, o 07:15 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ja bym się mimo wszystko nad tymi fusami z kawy dla lawendy zastanowiła. Są dobre do innych roślin, ale zakwaszają glebę, a lawenda tego nie lubi. Tym bardziej jeśli masz zamiar uprawiać lawendę w donicy, to w tak małej objętości zaburzy pH gleby.

LaKamila
PostNapisane: 16 kwi 2016, o 10:01 
200p
200p

1 szt.
To może na razie je zostawie w spokoju. A czy podsypuwanie popiołem drzewnym pomoże im dłużej kwitnąć ?

meluzyna
PostNapisane: 16 kwi 2016, o 10:40 
1000p
1000p

---
Nie jestem znawcą, ale kilka dni temu kupując lawendę, rozmawiałam z dwoma ogrodnikami, którzy powiedzieli mi, żeby z niczym nie kombinować. Ma rosnąć w normalnej ziemi ogrodowej i od czasu do czasu podlać i co ważne, nie podlewać w czasie upału, bo padnie. Może rosnąć nawet w półcieniu, nawet lepiej dla krzaczka, jeśli na balkonie jest "patelnia", tak jak u mnie. Oczywiście, mówię tylko o lawendach hodowanych w doniczkach na balkonach.

mymysteryy
PostNapisane: 16 kwi 2016, o 11:03 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Też jestem zdania, że akurat w przypadku lawendy nie ma co kombinować. Tych w donicach nie nawożę, tylko podlewam w miarę potrzeby i kwitną mi bardzo długo. Po ścięciu powtarzają kwitnienie. Na tarasie tak jak pisałam mam patelnię i im to nie przeszkadza.
W ogrodzie mam bardzo dużo lawend posadzonych w gruncie w różnych miejscach. Najlepiej rosną te posadzone w pełnym słońcu, na ubogiej piaszczystej glebie. Gorzej od nich rosną te posadzone na rabacie różanej mocno nawiezionej kompostem. Jest tam słońce tylko przez połowę dnia. Nie wiem więc, czy przeszkadza im bardziej zasobna ziemia, czy brak patelni. :wink:
Dla porównania lawendy posadzone w tym samym czasie (2 lata temu), w takim samym rozstawie:

W słonecznym miejscu, gleba to praktycznie sam piach. Już po pierwszym roku utworzyły zwarty szpaler. Dziś wyglądają tak.
Obrazek

Na rabacie, gdzie słońce jest tylko przez pierwsze pół dnia. Gleba bogata, bo rosną tam róże, które są często nawożone. Kępki lawendy są w dużo gorszej kondycji, niż te z poprzedniego zdjęcia, a były dokładnie z tej samej partii sadzone.
Obrazek

meluzyna
PostNapisane: 16 kwi 2016, o 11:41 
1000p
1000p

---
Zawsze mi padały, balkon południowy-zachód, zadaszony. Od 12 trudno było na nim wytrzymać, nawet pod parasolem. A co dopiero roślinom w małych doniczkach, a doniczka, to nie gleba, gdzie korzenie chwytają, to co dla nich najlepsze i nie są wystawione na żar.

W każdym razie spróbuję i zastosuję się do rad hodowców lawendy, do trzech razy sztuka :wink:

Olago
PostNapisane: 17 kwi 2016, o 06:26 
200p
200p

---
Obrazek

Dwa lata temu posadziłam lawendę, wiosną zeszłego roku przycięłam na bardzo krótko, w lipcu wyglądała tak jak wyżej. Miałam bardzo mało czasu na działkę, rzadko zaglądałam i rzadko podlewałam, miejsce przez wiele godzina nasłonecznione.
Lawenda tak wyrosła, że zasłoniła mi wszystkie rozchodniki :( I do tego gatunek niepachnący, jedynie przy potrąceniu listków :cry:
Teraz mam zamiar przesadzić, jesienią nie dałam rady, bo siedziała tak mocno, nie mogłam wykopać, siłacza do tego potrzebuję. Zostawię ją w innym miejscu jako obwódkę i będę szukać lawendy pachnącej, możecie poradzić, jaka konkretnie jest pachnąca, gatunek, konkretna nazwa?

zara
PostNapisane: 19 kwi 2016, o 09:36 
500p
500p

1 szt.
Moje po drastycznym cięciu pięknie się zielenią - nadzieja wróciła i lawendy odratowane.
Będzie ziołowo i aromatycznie. W tym sezonie dorwałam jeszcze lawendę białą i jasno różową. To nowości w moim ogrodzie i mam nadzieję, że będą cieszyć oczy wyglądem i zapachami tak jak tradycyjna fioletowa lawenda.

Kupię - sprzedam - zamienię - oddam

Senga
PostNapisane: 1 maja 2016, o 21:21 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Wysiałam stratyfikowaną i niestratyfikowaną lawendę 6 marca.
Nie zauważyłam jakiś znamiennych różnic we wschodach. Po 6 tygodniach wyglądała tak.

Jeszcze kilka dni i spróbuję ją wynosić na powietrze.
Lawenda ukorzeniana z pędów nigdy mi się nie udała, może ta będzie miała szansę zagościć u mnie w ogrodzie ;:173

Obrazek

Olago
PostNapisane: 2 maja 2016, o 08:07 
200p
200p

---
Olago napisał(a):
będę szukać lawendy pachnącej, możecie poradzić, jaka konkretnie jest pachnąca, gatunek, konkretna nazwa?

Senga
PostNapisane: 2 maja 2016, o 18:27 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

---
Z tego co się orientuję to wszystkie lawendy pachną, choć nie wszystkie tak samo. A przy tym nie trzeba szczególnie czekać na kwitnienie, bo już listki pachną intensywnie. Jeśli chodzi o lawendę francuską to trzeba pamiętać, że wymarza i nie ma co liczyć na przezimowanie-nie polecam. Dodatkowo zdecydowanie nie polecano mi: Blue Scent i Grappenhall, która słabo kwitnie w Polsce, dlatego nie mam jej w ogrodzie. Za to Grosso i Hidcote pięknie kwitną. Ja mam tą drugą, ze względu na intensywną barwę kwiatów. Polecam. :D

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 347 ]  Idź do strony nr...        1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości