Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 29, 30, 31, 32, 33
Autor Wiadomość
minia821
 Tytuł: Re: Lawenda ,ogólnie(2015-...) Cz.3
PostNapisane: 11 sie 2019, o 18:33 
500p
500p

więcej niż 1 szt.
Proszę o poradę.
Jestem w trakcie przebudowy ogrodu kwiatowego, który głównie składa się z roślin cebulowych i te właśnie muszę wykopać i od nowa nasadzić. Problemem są 3 krzaki lawendy, które rozrosły się do ogromnych około metrowych, kulistych form. Musiałabym je przesadzić bo całkowicie zasłoniły krokusy i przebiśniegi ale nie chcę ich uszkodzić - w sensie lawendy. Czy teraz mogę je bez szkody wykopać czy lepiej poczekać do wiosny?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

selli7
PostNapisane: 11 sie 2019, o 19:28 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Biorąc pod uwagę południowe, śródziemnomorskie pochodzenie przesadza się lawendę wiosną.Do przesadzania nadają się jednak młode rośliny, starsze nie lubią, a nawet nie znoszą tego zabiegu.Nawet jeśli jakoś ten zabieg przeżyją, to nie odzyskują już dawnej urody i stopniowo zamierają, albo mocno zasychają od dołu.Łatwiej w tym przypadku wykopać cebulowe i tak je posadzić by były wiosną widoczne, a lawendę wiosna mocniej przyciąć, odrośnie i zasłoni miejsce po zasychających cebulowych.

piekara114
PostNapisane: 31 sie 2019, o 17:16 
100p
100p

0 szt.
Czy z tej lawendy coś jeszcze będzie? Ma 3 lata, rośnie w skrzynce balkonwej z odpływami, a zimuje wkopana w ziemię. Niesttey po tej zimie nie bardzo się pozbierała, a teraz wygląda tak:
Obrazek

Może ja przyciąć? Co proponujecie, czy raczej jej doniczkowy żywot się kończy....

Koloman
PostNapisane: 10 lis 2019, o 22:21 
50p
50p

0 szt.
Witam szanowne Koleżeństwo!
mam takie pytanie: czy ściółkujecie lawendę, a jeśli tak to czym?
Bo przecież nie korą iglastą.

--julian--
PostNapisane: 10 lis 2019, o 23:08 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Ogólnie to nie ściółkuję, bo nie ma takiej potrzeby. Moje lawendy są bardzo rozłożyste i zaduszają chwasty, które wyrosną w obrębie gałązek. Jedną lawendę mam obłożoną... korą sosnową ;:oj Niczym się nie różni we wzroście i wyglądzie w porównaniu do innych egzemplarzy :)

Reposit-11
PostNapisane: 11 lis 2019, o 08:12 
Konto usunięte na prośbę.

0 szt.
Miałem ściółkę z białego grysu dolomitowego. Wyglądało całkiem fajnie.

mymysteryy
PostNapisane: 11 lis 2019, o 10:11 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Koloman napisał(a):
Bo przecież nie korą iglastą.

Ja ściółkowałam przez lata przekompostowaną korą iglastą i lawenda miała się bardzo dobrze. Poniżej wpis sprzed trzech lat ....na dzień dzisiejszy lawenda jest w doskonałej kondycji mimo regularnego dosypywania kory. Ale to też pewnie zasługa piaszczystej, ubogiej gleby jaka jest u mnie
viewtopic.php?f=32&t=83985&p=5517834&hilit=przekompostowan%C4%85#p5517834

Ale potwierdzam też to co Julian napisał. Lawenda szybko się rozrasta i płoży, więc nawet za bardzo nie widać co tam pod nią jest rozsypane. :wink:

Obrazek

Jak ktoś jednak obawia się kory, to można zrębkami. Ogólnie posiadanie rębaka, to fajna sprawa łącząca przyjemne z pożytecznym. Gałęzie się nie marnują, a mamy swój materiał na obsypywanie rabat. Odkąd go mam sukcesywnie odchodzę od kory, zastępując ją własnymi zrębkami.

Koloman
PostNapisane: 14 lis 2019, o 21:25 
50p
50p

0 szt.
Bardzo dziękuję za cenne dla mnie informacje.

otaka76
PostNapisane: 26 lis 2019, o 12:13 
10p - Początkujący
10p - Początkujący

0 szt.
Mi na szczęście bardzo ładnie rosła lawenda w tym roku ;) Cieszę się, ponieważ bardzo mi się podoba.

ewita44
PostNapisane: 11 lut 2020, o 20:59 
200p
200p

1 szt.
Witajcie
Dopiero teraz "wpadłam" tutaj i widzę ,i czytam wiele ciekawych informacji o lawendzie.
W tym sezonie planuję rozmnażanie lawendy. Jak widać na pierwszym zdjęciu mam 2 rodzaje lawendy nn.
W tyle długa kłosowata fioletowa a reszta rabatki to chyba ta sama odmiana niższa fioletowa.
Nigdy jej nie okrywałam na zimę, tnę na wiosnę i po przekwitnięciu w okolicach września lub października i co roku ładnie kwitnie.
Nie nawożę, ma glebę wapienną bo to Jura Krakowsko-Częstochowska i podlewam rzadziej niż róże , które z nią rosną.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Na ostatnim zdjęciu można zauważyć , że z jednej strony posadziłam bukszpan bo pierwotnie to z niego miały być obwódki,
lecz tyle się naczytałam o ćmie bukszpanowej , że zmieniłam zdanie i zamieniam go na lawendę.
Bo po pierwsze ładnie pachnie i wygląda a po drugie mało zachodu jest przy niej.

W tym roku chciałabym jeszcze dokupić białą lawendę i na wszystkich moich rabatkach różanych zrobić lawendowe obwódki.
Poza tym planuję posadzić lawendę w donicach na tarasie (taras wystawa południowy zachód), myślę ,że powinna dobrze znosić takie warunki.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 458 ]  Idź do strony nr...        1 ... 29, 30, 31, 32, 33

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: jagodka27, kubus2015, wanda7 i 21 gości