Trawa na .... - jaką wybrać??? Skład mieszanki

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
bonux86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawa na ..... - jaką wybrać?

Post »

Witam, przymierzam się do samodzielnego założenia "trawnika" (powierzchnia 800 m2). Będzie to na terenie gdzie wcześniej był sad, ziemia jest w miarę urodzajna, w zeszłym sezonie cała powierzchnia została ścięta i przejechana talerzówką, w tym sezonie pojechała już glebogryzarka oraz oprysk na chwasty. Ostatnio opryskałem też całą powierzchnię humusem activ w celu reaktywacji gleby po oprysku. Teraz pojawia się największy problem, jaką trawę wybrać aby nie wymagała zbyt dużej uwagi z powodu braku czasu oraz powierzchni (nie zależy mi żeby wyglądała perfekcyjnie jak na stadionie, jak najmniej podlewania, koszenia i nawożenia). Czy możecie podrzucić jakieś pomysły.

Z góry dziękuję
Krzysiek
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawa na dużą powierzchnię - jaką wybrać?

Post »

Zamiast humusu mogłeś sobie roślinę motylkową wsiać i efekt byłby 2x lepszy ale to szczegół.

Posiej trawę pastwiskową bez kupkówki. Nie będziesz musiał kosić co tydzień tylko 2-3 razy w sezonie.

Jeżeli teren wilgotny, a pewnie nie to możesz też na zwykłą mieszankę się skusić byle troszkę więcej kostrzew miała. Jednak koszenie będzie Cię czekać.
bonux86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa na dużą powierzchnię - jaką wybrać?

Post »

Koszenie raz w tygodniu odpada kategorycznie, czy trawa łąkowa będzie wyglądała podobnie do zwykłej? (trawnik jest obok domu) może jakieś propozycje traw łąkowych?
x-m-h
---
Posty: 205
Od: 3 gru 2013, o 11:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa na dużą powierzchnię - jaką wybrać?

Post »

Po pierwsze - to nie jest trawa łąkowa, tylko łąka zamiast trawy. Po drugie - nie musisz mieć tego samego na całym terenie. Gdzieś dalej zrobisz taką kwietną łąkę z przerwami na dróżki, pod samym domem wysiejesz trawę. Wystarczy trochę wyobraźni. Wpisz sobie w google "łąka zamiast trawy" i zobaczysz wyniki, bo mi dziś net słabo chodzi.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawa na dużą powierzchnię - jaką wybrać?

Post »

Jeżeli kupisz bez kupkówki, tymotki łąkowej to nawet się nie połapiesz, że to pastwisko.
bonux86
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 21 paź 2013, o 11:51
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa na dużą powierzchnię - jaką wybrać?

Post »

Witam ponownie "łąka zamiast trawy" odpada - decyzja żony która chce mieć trawnik i tylko trawnik. Byłem również w sklepie ogrodniczym u siebie (mała miejscowość) wiedzą na temat trawy mniej niż ja. Sądzę, że najlepsza by była trawa pastwiskowa, czy macie może jakieś propozycje tej trawy? producenta?
Mariczka
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 10
Od: 26 maja 2014, o 09:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawa na dużą powierzchnię - jaką wybrać?

Post »

A myślałeś o trawie z rolki? Mniejsze ryzyko niż z sianą... Ja się zdecydowałam na takie rozwiązanie w tamtym roku zaraz jak wprowadziliśmy się do nowego domu, akurat miałam takiego farta bo złapałam firmę, która kładła murawę na boisku przy szkole. Wzięłam od nich namiar, skontaktowałem się, no i założyli mi trawnik :)
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawa na dużą powierzchnię - jaką wybrać?

Post »

Trawa z rolki to nie mniejsze ryzyko tylko większe !
Trawnik hodowany jest na X podłożu, a w ogrodzie ma się zupełnie inne podłoże.
Także trawnik z rolki musi swoje odstać i przystosować się do nowego podłoża, a z siewu rośnie na tym co już jest w ogrodzie bez aklimatyzacji.
Redzik33
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 paź 2014, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Trawa na działkę rekreacyjną?

Post »

Witam wszystkich gdyż jestem nowy na forum i zielony jeżeli chodzi o ogród, ale taki sobie sprawiliśmy i teraz trzeba się wszystkiego uczyć i prosić o porady :)
Jaką trawę posadzić na działce rekreacyjnej? Połowa działki słoneczna połowa nie. Gleba nie wiem jaka. Jak sprawdzić? Będzie średnio deptana. Zależy nam aby nieczęsto kosić i żeby nie rosła do nieba. Ogólnie polećcie coś dobrego niekoniecznie pasujące do mojego opisu, ale dobrze by było.
Na razie przekopałem. Usunąłem starą trawę i chwasty i zgrabiłem. Wszystko ręcznie. Jak przygotować ziemię pod zasianie trawy? Oczywiście ręcznie. Na narzędzie przyjdzie czas. Działka wymaga dużo pracy i wkładu finansowego, więc na wszystko nie ma.
Poz.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jaka trawa na działkę rekreacyjną?

Post »

Napisz ile tej działki pod trawnik masz. Średnio wyjdzie Tobie z 1kg ok. 35m kw. Ceny od siana z marketu po 10zł i po zimie wymiana po i nawet 40zł za 1kg i w tak wysokiej cenie TYLKO zagraniczne mieszanki kupuj. Wszystkie polskie tak drogie odpuść sobie z marszu (mówię o cenach polskich od 20-24zł w górę).

Weź szpadel wkop się na całą głębokość i tak sprawdzisz jaką masz glebę mniej więcej jej warstwy.
Po chwastach sprawdzisz także pH gleby jak i obecności mchu.

Działka wyrwana z lasu ? Z terenu uprawnego (pole) ?

Trawa tzw. gazon i inne odmiany nazw tego słowa lub sport. W słońce wszystkie słoneczne nazwy.
Podasz więcej szczegółów można radzić.
Składy i tak się na wiosnę zmienią, więc zanim coś sobie kupisz prześledzisz składy na opakowaniu.
Redzik33
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 paź 2014, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Jaka trawa na działkę rekreacyjną?

Post »

Działka w ogrodzie działkowym. 320m. Pod trawnik będzie ok 200-240m Nie mam pojęcia jak sprawdzić glebę po chwastach. Poczytam. Na jednej stronie działki są świerki i 2 drzewa owocowe więc jakiś cień jest bo świerki wysokie. Druga strona odsłonięta.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Jaka trawa na działkę rekreacyjną?

Post »

To raczej masz dobrą glebę. Na bank nie piach :D
Rozumiem, że woda jest i pytanie czy będziesz ten trawnik raz na jakiś czas podlewał, a zwłaszcza w suche lato czy będziesz miał w planach podlanie go?
Gatunki traw to kostrzewy czerwone, trzcinowate, owcze to na suche tereny mniej wody. Później standardowo rajgras/życica. Tyle ale to już później sobie będziesz głowę psuł.
Redzik33
50p
50p
Posty: 73
Od: 15 paź 2014, o 19:10
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Sosnowiec
Kontakt:

Re: Jaka trawa na działkę rekreacyjną?

Post »

No piach jedynie był pod płytkami chodnikowymi. Ziemia do przekopywania elegancka bez gliny. Jedynie nad czym się namęczyłem to usuwanie starego trawnika.
Tzn ile razy trzeba podlewać te trawniki które potrzebują podlewania? Przy założeniu, że mamy w miesiącu po 25-30 stopni i mało deszczu. Wystarczy lekko zrosić? Ile wody na 200m2 w przybliżeniu? Na działce nie będzie warzyw itd bo to ma być w założeniu rekreacyjna działka więc można poświęcić trochę wody na trawnik.
A możesz polecić jakieś trawy aby poszperać w necie za nimi? Czy to co podałeś to nazwy

P.S

Trawę będę siał dopiero na wiosnę. Ale już chce wiedzieć co i jak.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”