Powrót na główną stronę Forum.

Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.
Opryskiwacz
* Rejestracja    * Pomoc   * Wyszukiwarka    * Zaloguj 

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28
Autor Wiadomość
Foxowa
 Tytuł: Re: Zioła na działce cz. 2
PostNapisane: 14 lis 2019, o 12:39 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

0 szt.
Oczywiście że jest. Ja kocankę ładuję wszędzie - do zupy, do mięsa. Idę do ogrodu, robię sobie bukiet ziołowy i siekam, mieszankę dodaję do potraw. Nawet mój tato złapał haczyk i chętnie je, choć jemu nawet pietruszka psuje smak ;)
Kocanka jest przede wszystkim bardzo aromatyczna i ma taki miły zapach włoskich przypraw. Tylko nie za dużo, bo można też smak zepsuć.

Ja moje kocanki z donic zasadziłam w ogrodzie i zobaczymy co będzie. Nie okrywałam ale to chyba zrobię skoro piszecie że przemarza. Mam też kawałek który ucięłam i wsadziłam do doniczki. Od długiego czasu nie umiera, ale korzenia żadnego.

Mam też z doniczek szałwię.
Obrazek
Zasadziłam ją na grządce i się zrobiła piękna kępa. N iestety nie wiem jaka to szałwia i czy jest jednoroczna czy nie. Ktoś podpowie?

Zobacz profil Wyślij e-mail      

vivien333
PostNapisane: 14 lis 2019, o 22:52 
200p
200p

1 szt.
Dzięki :) Będę musiała spróbować, bo do tej pory nie miałam odwagi dodać tego ziółka do jedzenia.
Na zimę trochę ją podsypię liśćmi, może przetrwa. Zeszłej zimy osłaniał ją budynek, pod którym była zadołowana (i też przysypałam ją suchymi liściami).
Twoja szałwia wygląda całkiem podobnie do mojej (moja jest trochę bardziej pstrokata), mam też zielono-żółtą odmianę. Zwykle dobrze zimuje, choć po zimie wygląda trochę marnie- wtedy ją przycinam- ale nie za nisko, musi mieć na łodydze zawiązki nowych pędów.
Raz mi wymarzła- to było chyba w 2012 roku, kiedy w ogóle wymroziło mi połowę ogrodu...
W zeszłym roku znów udało mi się dorwać tą odmianę i pierwszą zimę (zadołowana z doniczką) ma już za sobą. Mam nadzieję, że tą też przetrwa- już posadzona w gruncie.

corazonbianco
 Tytuł: Re: Warzywnik a spaliny
PostNapisane: 26 lis 2019, o 19:40 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Promilus napisał(a):
A co konkretnie warzywa miałyby kumulować z obecnych samochodów? Zakładając, że są sprawne technicznie, a nie tylko mają podbity przegląd?

Nie chodzi chyba tutaj o stojące samochody. Przecież to nie są posągi. Są używane zgodnie z przeznaczeniem. Systematyczne codzienne wjeżdżanie i odjeżdżanie - to może prowadzić do znacznej emisji spalin do otoczenia. A wraz z nimi przede wszystkim metale ciężkie - ołów, kadm, nikiel, platyna oraz toksyczne węglowodory aromatyczne, w tym rakotwórczy benzo(a)piren. Dochodzą jeszcze pyły. To wszystko kumuluje się w glebie i w roślinach.

http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.baztech-article-BWAW-0016-0008/c/Bojanowska.pdf

Promilus
PostNapisane: 26 lis 2019, o 20:24 
200p
200p

0 szt.
Dobra, skąd ten ołów i kadm? :) I pyły? Ja bym się bardziej martwił palonymi liśćmi u sąsiada na jesień, grillem i jego rozpałką niż prawidłowo użytkowanymi sprawnymi samochodami.

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 382 ]  Idź do strony nr...        1 ... 24, 25, 26, 27, 28

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Przeglądają dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości