Zioła na działce cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Zioła na działce cz. 2

Post »

Poprzednia część wątku:
http://www.forumogrodnicze.info/viewtop ... f=32&t=291


Krwiściąg mniejszy, kupiłam do mojej skrzyni ziołowej

Obrazek

Moja trawka cytrynowa z nasion

Obrazek

:wit
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

Viola K, w jakim czasie trawa cytryniwa Ci taka wyrosła? Moje posiane 23dni temu sa duuuużo mniejsze i nie wiem czy to reguła czy tylko mi tak wolno rośnie
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

ipako - dokładnie 11 kwiecień wysiałam trawkę :)
Może Tobie się wydaje ,że jest duża ;:oj ... nie jest taka duża
Wczoraj ją przesadziłam do trzech doniczek a jedną kępkę do skrzyni .
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

Czyli 5 dni przede mną trawkę posiałaś (ja swoją 16.04 :)). Mam 17 szt. ale część dopiero wychodzi z ziemi, jest ledwo widoczna. Mam nadzieje, ze jednak nabierze tempa i będzie szybciej i lepiej rosła.
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

Ja wszystko co wysiewam trzymam pod workiem tylko zraszam często ,tak też robiłam z trawą cytrynową .
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

USZCZYKIWANIE
u których ziół należy uszczykiwać czubki? u każdych? bazylia , mięta to wiem, a reszta? i czy zawsze po dwóch parach liści? właśnie przeczytałam na temat majeranku: "Po posadzeniu warto uszczykiwać pąki szczytowe za pierwszą parą liści, aby roślina się lepiej krzewiła". Zastanawiałam sie czy w ogóle należy u majeranku uszczykiwać, a tu juz po pierwszej parze liści... i tak robić dalej? majeranek się rozwidli, kolejna jedna para liści i znowu obciać czubek? Przy oregano to robiłam, ale po dwóch parach liści. Czy tymianek, czaber tak samo? Szałwia rpzypuszczam ze tak. Zastanawiam się tez jak to jest z lawendą. Uszczykiwać? i kiedy?
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

Ja po prostu ucinam do użytku na bieżąco i do suszenia wszystkie krzewinki. Lawendę, szałwię i hyzop przycinam też wczesną wiosną żeby się ładnie krzewiły.
;:7
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

A takie młodziutkie? dopiero co wysiane np miesiąc temu? mój majeranek ma poza liścieniami po 2 lub 1 pare liści właściwych. Szałwia poza liścieniami tak samo max 1 lub 2 pary liści. Bazylie to wiem że po 2 parze liści, już cytrynową zaczynam uszczykiwać, bo trzecia para liści się pojawia. Zieloną też już na dniach będę ucinać. W zasadzie większość tak wygląda. jedynie lawendy mam dwie które w kieliszku wody puściły korzonki, dałam potem do doniczki i rosną. maja ok 5 cm i nie wiem czy przycinać czy niech rośnie i jej nie dotykać w ogóle. Pół roczne oregano na razie nie uszczykuje, melise tez nie, a kiedyś uszczykiwałam własnie po 2 parze liści nie wiem czy słusznie, ale tak robiłam i teraz są ładnie rozwinięte i takie zdrowe, ale nie wiem czy od tego :)
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2831
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

Jeśli są ładnie rozwinięte , to znaczy, że dobrze robiłaś:D
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
Bufo-bufo
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4548
Od: 26 lip 2009, o 20:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pomorze Gdańskie

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

Hmm, jeśli myślę o uszczykiwaniu to tylko w wypadku bazylii, która mają skłonność do wzrastania w postaci pojedynczej łodygi (a i tak jak gęsto ją sadzę to nie uszczykuję..) Majeranek sam z siebie ładnie się krzewi w ciągu sezonu. Zioła wieloletnie jak szałwia, tymianek, oregano, rozmaryn (zimowany w domu) i hyzop nie potrzebują uszczykiwania, one same się zagęszczają i to całkiem szybko.
Pozdrawiam, Sandra

Ogród pod jodłą cz. 4
Awatar użytkownika
tralaluszy
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3302
Od: 5 sty 2010, o 18:46
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

Zresztą zioła chyba po to tylko właściwie są, do uszczykiwania. Przecież chyba nie wyłącznie do ozdoby... Użytkując je, powodujemy zagęszczanie kępek.
Pozdrawiam - BabajAGA
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 862
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

Swoje zioła uszczykuję na bieżąco do użytku, przez co rozkrzewiają się. Oregano, mięty, melisa rosną właściwie jak chcą (piszę tu o ziołach rosnących w gruncie) Kiedy już są ładnie wyrośnięte,( mięta zanim zakwitnie, a oregano, gdy zaczną pojawiać się pierwsze kwiaty), ścinam wszystkie pędy do suszenia, zostawiając ok 1/3. To co zostaje rozkrzewia się i potem mam jeszcze jeden zbiór.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Zioła na działce cz. 1

Post »

ipako pisze:USZCZYKIWANIE
u których ziół należy uszczykiwać czubki? u każdych? bazylia , mięta to wiem, a reszta? i czy zawsze po dwóch parach liści? właśnie przeczytałam na temat majeranku: "Po posadzeniu warto uszczykiwać pąki szczytowe za pierwszą parą liści, aby roślina się lepiej krzewiła". Zastanawiałam sie czy w ogóle należy u majeranku uszczykiwać, a tu juz po pierwszej parze liści... i tak robić dalej? majeranek się rozwidli, kolejna jedna para liści i znowu obciać czubek? Przy oregano to robiłam, ale po dwóch parach liści. Czy tymianek, czaber tak samo? Szałwia rpzypuszczam ze tak. Zastanawiam się tez jak to jest z lawendą. Uszczykiwać? i kiedy?
Ja nigdy nie uszczykiwałam lawendy .. przycinam tylko na jesieni ale to już duże krzaczki :)

:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”