Zioła na działce cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
gaura
500p
500p
Posty: 860
Od: 14 lut 2013, o 15:37
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: zachodniopomorskie

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Fajna kolekcja mięty, ta kędzierzawa wygląda bardzo ciekawie.
Też wysiałam oregano greckie, mam zwykłe, a to podobno bardziej aromatyczne. Nawet zaczęło już wschodzić, więc będę mogła porównać.
Pozdrawiam, Kasia
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Ale fajne te Wasze ziółka... ja kupiłam sobie 3 odmiany mięty....ale w sklepie ogrodniczym ! wiedzieli tylko, że to... mięta ... więc będą nn.
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Wczoraj do gruntu wsadziłam 6 moich pół rocznych melis, 10 oregano oraz miesięczne bazylie sałatowe, czerwone, cytrynowe i zielone (tu nie wiem jak będzie, bo w doniczkach coś im nie pasowało, może w gruncie będzie im lepiej). Do gruntu dałam też moje 2 lawendy, które niedawno w kieliszku ukorzeniłam. Dzisiaj planuję dosadzić szałwie, mam lekarską i muszkatałową. Zostanie mi jeszcze mięta meksykańska i pieprzowa oraz w następnej kolejności tymianek, majeranek i cząber. Jeżeli znajdę też miejsce to chciałabym natkę pietruszki, koperek i kolendrę wcisnąć. W tym roku z nasion nie wykiełkował mi estragon i kminek. A i mam jeszcze młodziutkie i malutkie trawy cytrynowe ale w takim tempie rosną, że nie wiem czy w ogóle nadadzą się do mojego zielnika na podwórku :D
Awatar użytkownika
Ave
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8216
Od: 9 kwie 2008, o 12:11
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Łódź/łódzkie

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Ale Wy tu zarażacie zwykłych ludzików... masakra... wczoraj trochę tu poczytałam, a dzisiaj rano już poleciałam na rynek...
kupiłam miętę jabłkową, szwajcarską i zwykłą pieprzową, bo mi ktoś stary krzaczek "podwędził" z ogródka.
Ale pani sprzedająca ma tez inne odmiany, więc na pewno ją jeszcze odwiedzę... w życiu nie kupiłam tyle mięty, co teraz. :;230
Awatar użytkownika
Ebabka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2841
Od: 25 maja 2006, o 21:24
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: podlasie

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Ipako jak ukorzeniasz lawendę w wodzie - młode pędy, czy stare? Lawenda zawsze marnie mi się ukorzenia, może w wodzie będzie lepiej :?:
Pozdrawiam Eugenia
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Ja ukorzeniałam z młodych pędów. Lawendy z których zostały pędy pobrane dopiero teraz kończą pół roku :) Pedy miały może po 5cm, teraz ładnie rosną. Teraz udało mi się w wodzie ukorzenić dwie kolejne lawendy i te były jeszcze krótsze. Wczoraj dałam je również do gruntu i zobaczymy z czasem jak im tam będzie :)

Wczoraj do mojego podwórkowego zielnika wsadziłam jeszcze 4 szałwie lekarskie, 4 szałwie muszkatałowe, majeranek, tymianek, cząber. Miejscami sypnęłam nasionka mieszanki sałatowej (mąż mi kiedyś kupił i tak leżała, postanowiłam wykorzystać, a cóż, może coś wyrośnie :) ) Dzisiaj planuję zadziałać z miętami.

Dziś też wysiewam do doniczki bazylie cynamonową i grecką - nasionka dokupiłam później i liczę że ładnie będą rosły.

Mam też pytanie, chciałabym raz jeszcze spróbować wysiać estragon i kminek ? dać nasionka teraz do doniczki czy od razu do gruntu? Co będzie lepsze? Szybsze?
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Mięta meksykańska ładnie rośnie

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Moja mięta meksykańska trochę się wyciągnęła, ale dzisiaj kilka dałam do gruntu (pieprzową też), a resztę przesadziłam z płytkich i małych pojemników do większych doniczek. Na razie w nich będą rosły, aż do czasu gdy znajdę im jakieś jeszcze miejsce w gruncie.

Mam pytanie :)
Jak sadzicie zioła do gruntu i np chcecie dać kilka mięt (lub oregano, szałwia, melisa) obok siebie, to trzymacie się sztywno tych zalecanych rozstawów? Np przy szałwii 40 x 40 czy 30 x 30? Czy można dać mniejszy rozstaw i tez będzie dobrze?

I jak jest np przy tymianku? Zrobiłam obwódkę z tymianku i odległość między sadzonkami to 20cm. Zastanawiam się czy nie dać jeszcze miedzy nimi po sztuce aby ta odległość była 10cm... Chciałabym uzyskać efekt jakby właśnie takiej obwódki, pasa, a nie oddzielnych roślinek - ale też nie chciałabym aby tymiankowi było źle, że jest np zbyt gęsto posadzony i się nie mieści. Poradzicie coś?
Awatar użytkownika
ipako
200p
200p
Posty: 331
Od: 11 wrz 2013, o 20:01
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Grodzisk Mazowiecki

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Proszę o identyfikację tego zioła:

Obrazek Obrazek
Obrazek Obrazek


Prawdopodobnie to roślinka jednoroczna i ma żółte owoce, ale nazwy nie znam i nie wiem 'z czym to sie je'. Bedę bardzo wdzięczna za pomoc
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

ipako - to chyba rodzynek brazylijski :) na 98% ...

Mój kozłek lekarski piękny ma kwiat ale jeszcze nie w pełni ...

Obrazek

i bardzo wysoko rośnie ... do nieba ;:oj

Obrazek

:wit
smolka
1000p
1000p
Posty: 1902
Od: 19 paź 2012, o 15:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Łódź

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Viola K kozłek ogromniasty :uszy Ja mam na razie malucha w doniczce.

Ave nie słyszałam o mięcie szwajcarskiej, ale musze zapytać ;:14 I po co o niej pisałaś! Myszlałam, że już mam wszystkie ;:306
Awatar użytkownika
begonia
100p
100p
Posty: 171
Od: 30 mar 2009, o 14:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie. okolice Stalowej Woli

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Witam
Oto mój zielnik, nie wszystko udało mi się dobrze sfotografować ale opiszę co posiadam.Szałwia lekarska,lubczyk, oregano, estragon ponad pół metra już ma i bardzo się rozrasta, melisa zwykla i malutka cytrynowa,tymianek,macierzanka cytrynowa wariegata i mięty(cytrynowa, czekoladowa-wszędzie już rosnie, pieprzowa,szwajcarska,jablkowa.W kolejce do posadzenia czeka hyzop i lawenda.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Zapraszam do mnie.
http://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?t=21522
POZDRAWIAM:)
Zuzanna
Awatar użytkownika
Viola K
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2356
Od: 14 mar 2013, o 19:41
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Trzebnicy

Re: Zioła na działce cz. 2

Post »

Begoniu pięknie ... te kulki fioletowe to szczypiorek siedmiolatka ? Bo kiedyś go miałam tak ładny był i mi pies gdzieś zniszczył wszystko ... teraz wysiałam , właśnie ładnie wschodzi :) Czekam na nasiona hyzopu , cząbru górskiego i lawendy , ale lawendę będę siała na całe wielkie pole :) ciekawa jestem czy mi się uda ...

:wit
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”