Rabata wabiąca motyle

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Jelly
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 26 lut 2014, o 22:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Witam,
ja w tym roku będę wysadzać w ogrodzie wiele roślin miododajnych, ze względu bardziej na pszczółki niz motyle choć one będa cudownym dodatkiem :) Jak wiadomo gatunek pszczół się coraz bardziej kurczy dlatego apeluję do wszystkich forumowiczów by w swoich ogrodach postarali się chociaż kilka tych roślinek wysadzać, pszczółki będą miały co jeść i będą nam cudnie bzyczeć za uszami :) Ratujmy pszczółki kochani :)

ja wysadzam w tym roku rozchodnika, budleję, bodziszka wysiewam łąkowego, astry, floksy... i pewnie cos jeszcze wyszukam :)
ważne żeby pszczółki miały co jeść wiosną i jesienią bo latem im łatwiej jednak :D no a dla motylków i pszczółek na wiosne krokusiki mam :) o! i sasanki :) to tyle na razie :D aha i u mnie motyle siadają na mięcie :D
a i jeszcze facelia błękitna - pszczółki ją kochają i motyle również
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Facelie też będę siał jako nawóz zielony na nowopowstających rabatach :D A niejako przy okazji będzie pożywka dla pszczół.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Tomku, kiedy trzeba zasiać facelię i kiedy przekopać?
Pozdrawiam. Ania
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Sieje się w dowolnym okresie, ale znaczenie dla pszczół mają głównie te wysiane wiosną (lepsze nektarowanie). W zasadzie już można siać (facelia wytrzyma -5st, a pod śniegiem i -15). Kwitnąć zaczyna 60 dni po siewie, więc łatwo wyliczyć.
Na zielony nawóz najlepiej przekopać tuż przed kwitnieniem.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Dzięki Newrom za te szczegółowe informacje ;:180 :D
Ja przekopię później, ale właśnie ze względu na kwitnienie. Tak aby owady miały się na czym stołować. Rośliny na rabatę posadzę w lipcu/sierpniu.
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Nie ma problemu, ja też czekam z przykopywaniem aż przekwitnie i trochę nasion się osypie. Po kilku tygodniach jest las siewek (taki trochę samograj). Ale trzeba mieć na uwadze że łodygi facelii (i większości innych roślin) w momencie zakwitnięcia drewnieją (usztywniają się), a roślina to co zgromadziła z ziemi i słońca wydatkuje na kwiat i późniejsze wydanie nasion. To z kolei zmniejsza wartość takiego nawozu.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

No właśnie, tego nie wiedziałem. T.zn domyślałem się, że zużywa wiele na kwiaty, ale nie wiedziałem że łodyga drewnieje. Te informacje niestety burzą moje plany przysłużenia się owadom, pocieszające jest to że będzie w tym miejscu rabata na której będą rośliny miododajne już docelowo.
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

I właśnie o to chodzi... mierzyć ponad cel ;:170
Dzięki za informacje ;:162
Pozdrawiam. Ania
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Czemu ? U mnie rośliny sobie rosły do póki nie zaczęły zasychać, wtedy je wyciąłem i pociąłem (to było trochę upierdliwe, ale zrobiłem błąd to trzeba było podkaszarką je zmaltretować). Nie wiem czy się rozłożyły od jesieni, bo teraz jest tam wysiany czosnek niedźwiedzi, lipy i pigwowce i przegorzan.
Jeśli ziemia spasuje facelii to będzie na niej chmara owadów od rana do wieczora, nawet w czasie suszy.
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Obawiam się też trochę że jak się wysieją nasiona to po ścięciu/przekopaniu facelli i posadzeniu przeznaczonych tam roślin facelia zacznie wschodzić i je zagłuszy. Właśnie chcę posadzić tam rośliny tak jak Ty Newrom. Pigwowce, berberysy i sasanki. Głównym celem facelli miało byś naruszenie ziemi - jest gliniasta i wprowadzenie próchnicy. A może mam się nie przejmować tym samosianiem (wystapi tylko latem tego roku), bo nasiona zimy nie przetrwają i na wiosnę kolejnego roku nie będzie już problemu?
Arnika
100p
100p
Posty: 187
Od: 22 paź 2012, o 08:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Centrum

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

newrom pisze: U mnie rośliny sobie rosły do póki nie zaczęły zasychać, wtedy je wyciąłem i pociąłem (to było trochę upierdliwe, ale zrobiłem błąd to trzeba było podkaszarką je zmaltretować).
Właśnie tak zrobiłam - zmaltretowałam podkaszarką 8-)

U mnie numery jeden, jeśli chodzi o owady to:
facelia
kosmos (onętek)
lawenda - tu szczególnie motyle
słonecznik - głównie trzmiele
osty, ostrożenie (takie dzikie na łące, ale odmiany ogrodowe też pewnie się znajdą o "normalnych" kwiatach) - istne szaleństwo jeśli chodzi o różne owady

W internecie jest coraz więcej informacji, jakie rośliny są miododajne, na szczęście "brzęczące" ogrody stają się modne i chwała za to wszystkim, którzy ideę takich ogrodów rozpowszechniają ;:333
http://www.tbop.org.pl/programy/ochrona ... sliny.html ----> tutaj jest z podaniem terminów kwitnienia (co jest ważne, żeby w danym rejonie owady, np. trzmiele miały pokarm przez cały sezon ich aktywności zwłaszcza wczesną wiosną i w okresie jesieni)
Awatar użytkownika
rozmalinka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1520
Od: 7 sty 2013, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Szczecin

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Moim zdaniem lepsza facelia samosiejka na rabatce niż jakieś chwaściory ;-)
Pozdrawiam. Ania
Tomek_Os
500p
500p
Posty: 806
Od: 9 paź 2013, o 11:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Marki/W-wa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Kurcze muszę się zastanowić :D Pewnie że lepsza samosiejka niż chwaściory. Dobra. Daję sobie czas do jutra ;:306
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”