Rabata wabiąca motyle

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
dukra13
200p
200p
Posty: 234
Od: 23 sie 2007, o 22:30
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: łódzkie

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Coraz mniej jedzenia w ogródku. Nie spieszę się z porządkami. W tym roku mało popularny jest rozchodnik, wolą ostropest plamisty i aksamitki.

Obrazek.

Nr. 1 w moim ogródku to oregano. Zawsze zostawiam w warzywniaku ubiegłoroczną nać pietruszki, przez cały sezon.
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

A co powiecie na schronienie dla motyli? W rozumieniu rzecz jasna z myślą dalej posuniętą o wszystkich stadiach tego owada.

Motyle fajne, pożyteczne. Gąsienice na pewno jednak mniej. Zdaje sobie sprawę, że są różne gatunki i różne będą zimowały w takim schronieniu/budce.

Czy warto poświęcić kilka godzin i wykonać takie schronienie czy w sadzie z drzewami i krzewami owocowymi to pomysł sprzeczny z ideą sadu?


EDIT:
Ogólnie niewiele o tego typu schronieniach w polskiej części internetu ale jak ktoś zainteresowany to podaję linki do pracować w języku angielskim:
https://www-familyhandyman-com.translat ... r_pto=wapp
https://feltmagnet.com/crafts/garden-bu ... r_pto=wapp
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Kiedyś "szarpnęłam się" i zrobiłam polecany w piśmiennictwie ogrodniczym domek dla motyli. Zamiast motyli zamieszkały tam pająki :wink:
Na wiosnę domek przerobiłam na budkę dla ptaków i służy im do dziś :D
Dla motyli szadzę budleje, pozostawiam (za płotem od strony lasu) łan pokrzyw. Sieję corocznie (i nie pryskam) koperek i marchewkę.
Na zimę dorosłe motyle wchodzą do drewnianego domku narzędziowego, więc drzwi nie są i nie będą zbyt szczelne. Myślę, że tyle wystarczy :D
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Tyle się teraz mówi o rabatach wabiących motyle w lecie.
Kto zna Kasię Bellingham na pewno słyszał jak nieraz radzi by nie śpieszyć się z przycinaniem wiosną budleji. Według niej należy to zrobić w kwietniu by opóźnić kwietnienie na sierpień i w ten sposób wycelować w moment gdy jest najwięcej motyli. A wiadomo jak motyle kochają te kolorowe kwiaty.
Swoją drogą ciekawe czy te nowe, miniaturowe odmiany są dla nich równie interesujące, ktoś może wie?
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Słuchamy Katarzynę i Jacka, jednak to musiało mi gdzieś umknąć. To nie jest tak że jak budleja już zacznie kwitnąc to kwitnie? Mamy dwie posadzone w tym roku. Miały kwiaty chyba cały czas choć cykl mógł być zaburzony przez termin posadzenia.
Awatar użytkownika
magda111123
200p
200p
Posty: 388
Od: 29 maja 2014, o 12:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łańcut

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Moja budleja nie kwitnie cały czas, powtarza 2-gi raz kwitnienie ale jo wiadomo że już mniej.
W którymś roku jak obcięłam gdzieś w marcu to faktycznie przekwitła zanim hyły obloty motyli.
Uwielbiam ich podcasty, zwłaszcza podczas prasowania ;:306
Pozdrawiam, Magdalena
Kwiat jest uśmiechem rośliny. Peter Hille
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

No jest tam pozytywna energia w rozmowie. :wink: Przed snem tez dobrze wchodzą. :D
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Moje budlejki kwitną zawsze w sierpniu, tnę zawsze w marcu. Wcześniejszym "pożytkiem" dla motyli jest lawenda. Nad nią zawsze fruwa całe stado w dzień i w nocy (ćmy to też przecież motyle :wink: ). Kilka lat temu zawędrowało do mnie stado Rusałek osetników. Było na co popatrzeć :D

Dodam jeszcze, że do wabienia motyli nie zawsze służą kwiatki. Motyl późnego lata- Rusałka admirał uwielbia przejrzałe, leżące pod drzewami śliwki i gruszki. Piękny Mieniak tęczowiec uwielbia z kolei mokry obornik bydlęcy :wink: i inne tego typu świństwa :roll:
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

A jak tniesz? Metr od ziemi czy przy samej ziemi? Słyszałem o tych dwóch wersjach.
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Budlejki tnę nisko przy ziemi. Co roku ładnie odbijają i mam gęste, kwitnące krzaczory. Sąsiadka tnie wysoko i ma cienkie długie witki, na mocno zdrewniałych pniach.
Pozdrawiam Lucyna
Awatar użytkownika
Baltazar
500p
500p
Posty: 639
Od: 19 paź 2022, o 07:18
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Rzeszowa

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

Mamy w sumie trzy z czego jedna niewielka. Różnie każdą potniemy, zobaczymy co z tego wyrośnie.
aberracje
200p
200p
Posty: 259
Od: 20 wrz 2017, o 10:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Rabata wabiąca motyle

Post »

magda111123 pisze: 2 lis 2023, o 18:39 Tyle się teraz mówi o rabatach wabiących motyle w lecie.
Kto zna Kasię Bellingham na pewno słyszał jak nieraz radzi by nie śpieszyć się z przycinaniem wiosną budleji. Według niej należy to zrobić w kwietniu by opóźnić kwietnienie na sierpień i w ten sposób wycelować w moment gdy jest najwięcej motyli. A wiadomo jak motyle kochają te kolorowe kwiaty.
Swoją drogą ciekawe czy te nowe, miniaturowe odmiany są dla nich równie interesujące, ktoś może wie?
To opóźnianie cięciem chyba nie dotyczy wszystkich rodzajów budleji, ale jakiegoś konktretnego gatunku. Ja zawsze tnę w kwietniu, i to w drugiej połowie miesiąca. Pierwsze pąki pojawiają się pod koniec czerwca, trochę trwa zanim się rozwiną, ale w lipcu już normalnie kwitnie. Specjalnie na potrzeby wpisu posprawdzałam daty na zdjęciach, więc nie ma mowy że źle pamiętam albo mylę miesiące :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”