Byliny - jakie polecacie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
mendalawenda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 maja 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Na przykład jakie?
Mam Bergenie w dwóch dużych donicach (zobaczę czy przezimują bo są zakupione w tym roku)
Liliowców Stella de oro mam mnóstwo więc nie chciałabym kolejnych ;)
drzewek karłowych również mam sporo, więc chciałabym na odmianę coś kwitnącego
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12458
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Nie byłabym sobą gdybym nie powiedziała-żurawki ;:108 ,ale nie każdy się nimi zachwyca , ja mam akurat w dużych donicach prócz nich,hosty ,róże, pięknie wyglądają trawy ,ale te kolorowe, jeśli myślisz jednak o rozchodnikach to wybierz okazałe ,odmiany o barwnych liściach np 'PURPLE EMPEROR', CHERRY TRUFFLE , AUREOVARIEGATUM
Awatar użytkownika
mendalawenda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 maja 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Żurawki uwielbiam :D jednakże moje donice są postawione od strony południowej, wokół wszędzie kostka brukowa = sauna
Dlatego szukam czegoś ciekawego, wieloletniego i wytrzymałego zarówno względem upałów i mrozów
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Donice masz typowe przenośne czy murowane w kostce. To jest ważne przy dobieraniu roślin.
Awatar użytkownika
mendalawenda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 maja 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

donice są teoretycznie przenośne, jednak chciałabym uniknąć przenoszenia 4 bardzo ciężkich donic na czas zimy ( z resztą nie mam gdzie niestety)

Mam dodatkowe pytanie odnośnie moich roślin i ich stanowiska.
W tym roku kupiłam sporo sadzonek liliowców stella De oro. Część z nich mam od strony wschodnio-południowej gdzie radzą sobie fantastycznie :) kwitną okazale i mają bujne liście.
Kilka sztuk przeniosłam na trawnik od strony południowej. Pomimo tego światło dociera do nich bezpośrednio tylko przez około 2-3 h dziennie (mój błąd - nie wzięłam pod uwagę przesuwającego się słońca i ściany z żywotników, która skutecznie barykaduje zachodzące słońce) Czy to nie za mała ilość światła dla nich?
Pytam bo są mniej okazałe, dolne listki zrudziały i mniej kwitną. Może to nie jest wina stanowiska a tego, że wcześniej były posadzone z pozostałymi? ( Gdzieś czytałam, że źle znoszą przesadzanie )
unynus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 lut 2015, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Kwiatowy dywan

Post »

Mam pewien problem nie wiem co posadzić na kwiatowy dywan lub rozlewajacą się wodę z beczki.
Pomocy.
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Kwiatowy dywan

Post »

Może głowienkę wielkokiwatową, jeśli ma kwitnąć całe lato. Nie mam sama, więc tylko z opisów.

Ja z kolei poszukuję bylin długowiecznych, nieinwazyjnych i łatwych w uprawie, które nie wymagają częstej rozsady, najlepiej dlugo kwitnących! Tak mi się zamarzyło ;:7
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
KontrEkonomiA3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 mar 2021, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysoka roślina

Post »

Witam was.

Chciałem zasadzić do doniczki (średnica 15cm i głębokość 13cm) jak najwyższą roślinę (1m wzwyż)
Myślałem o trawie pampasowej czy innej trzcinie ale nie wiem czy mi urośnie wysoka w doniczce.
A wy co proponujecie?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Wysoka roślina

Post »

Ta doniczka jest kilka razy za mała na trawę pampasową. Jak dla mnie to jest za mała na każdą wysoką roślinę, bo będzie mało stabilna.
KontrEkonomiA3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 mar 2021, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysoka roślina

Post »

Wolałbym w tej doniczce bo jest przytwierdzona do podłoża sylikonem. Musiałbym odklejać.
Awatar użytkownika
FikuMiku
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 606
Od: 19 maja 2020, o 08:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Gdynia

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

A ja Ci bardzo polecam rojniki i niskie rozchodniki - cudnie by wyglądały w takich donicach :) U mnie zimują w donicach, w których latem mieszkają kwiaty, na pocz. kwietnia przeprowadzam je gdzieś tam, ale mogą sobie mieszkać w takich długich niewysokich donicach glinianych cały rok i tylko trzeba je porozsadzać, sprawdzić ziemię, oczyścić z obumierających osobników, dodać jakiś ozdobny kamyk. Na zdjęciu osobniki z dzisiaj z jeszcze nieprzygotowanego do sezonu tarasu, jeszcze nie przesadzone, jeszcze nie oczyszczone, ot w donicy-zimowym mieszkanku :)
W długiej donicy można fajne kompozycje robić. Są odmiany niskich rozchodników, dosłownie na 15 cm nad ziemię wyrastających, o pięknych brązowo-fioletowych grubaśnych i gęstych liściach - zrobiłabym zdjęcie, ale mój się jeszcze po zimie nie obudził, dopiero mu łepeczki wychodzą nad grunt.

Obrazek

ps. cudny Twój nick
Życie jest do chrzanu, co oznacza, że poza wyciskaniem łez może okazać się całkiem smaczne. Fiku Miku Ogrodniku cz. 1
Tylko co ludzkie potrafi być prawdziwie obce.Reszta to lasy mieszane, krecia robota i wiatr. Pelargonioza Fiku Miku cz.1
infantasy
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 1 cze 2015, o 10:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Trzeci poziom

Post »

Dzień Dobry, proszę rzucić okiem na zdjęcie. https://drive.google.com/file/d/1zLrwtN ... drive_link
Na samej górze jest malwa drzewiasta (to różowe), poniżej jest słoneczniczek (to żółte). Chętnie zbudowałabym poniżej tych dwóch trzecie niższe piętro (może coś w kolorze czerwonym?) Poszukuję rośliny, która będzie tak samo długo kwitła co malwa i słoneczniczek. Od połowy czerwca do końca września. Jednocześnie nie jest wymagająca co do zapotrzebowania we wodę. Proszę o poradę co można by wsadzić.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”