Byliny - jakie polecacie

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Aga72
100p
100p
Posty: 180
Od: 18 lip 2013, o 16:14
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Witaj :wit
Z bergenią nigdy tego nie próbowałam, ale rozchodnik okazały wykopany i wyrzucony pod kompostownik po zimie rósł nadal. Tak więc ani mróz, ani susza mu nie straszne. Trochę mała głębokość tych twoich donic, więc musisz posadzić naprawdę żelazne rośliny. Rozchodniki i rojniki nadadzą się jak najbardziej.
Awatar użytkownika
Pawel42
500p
500p
Posty: 522
Od: 6 maja 2014, o 12:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: WARSZAWA
Kontakt:

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Witam.
Ja polecałbym liliowiec Stella d'Oro jest wytrzymały dość niski,rośnie w kępach,radzi sobie na różnym podłożu
ale przede wszystkim długo i obficie kwitnie chyba najdłużej ze wszystkich liliowców.
Kolor kwiatów żółty.
Paweł
Wiele tracimy wskutek tego że przedwcześnie uznajemy coś za stracone /Johann Wolfgang von Goethe/
Awatar użytkownika
mendalawenda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 maja 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Aga72

Znalazłam kilka odmian, które bardzo mi się podobają ze względu na kolorowe liście :D
Mam jedno pytanie odnośnie rozchodników, których nigdy w domu rodzinnym nie miałam.
Mianowicie - Jak szybko mała sadzonka się zagęszcza? Kupię je w sklepie ogrodniczym, w którym sadzonki to dosłownie pojedyńcze "kikuty" więc jestem ciekawa jak długo będę czekać na efekt chociaż małej kępki
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12457
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Bergenia przezimuje,rozchodniki również-bardzo szybko się rozrosną ,ale ja ani jednych ani drugich w donicach bym nie sadziła ,jest tyle innych pięknych bylin i drzewek karłowych
Awatar użytkownika
mendalawenda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 maja 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Na przykład jakie?
Mam Bergenie w dwóch dużych donicach (zobaczę czy przezimują bo są zakupione w tym roku)
Liliowców Stella de oro mam mnóstwo więc nie chciałabym kolejnych ;)
drzewek karłowych również mam sporo, więc chciałabym na odmianę coś kwitnącego
Awatar użytkownika
dorcia7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12457
Od: 13 lip 2011, o 13:58
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Nie byłabym sobą gdybym nie powiedziała-żurawki ;:108 ,ale nie każdy się nimi zachwyca , ja mam akurat w dużych donicach prócz nich,hosty ,róże, pięknie wyglądają trawy ,ale te kolorowe, jeśli myślisz jednak o rozchodnikach to wybierz okazałe ,odmiany o barwnych liściach np 'PURPLE EMPEROR', CHERRY TRUFFLE , AUREOVARIEGATUM
Awatar użytkownika
mendalawenda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 maja 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Żurawki uwielbiam :D jednakże moje donice są postawione od strony południowej, wokół wszędzie kostka brukowa = sauna
Dlatego szukam czegoś ciekawego, wieloletniego i wytrzymałego zarówno względem upałów i mrozów
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

Donice masz typowe przenośne czy murowane w kostce. To jest ważne przy dobieraniu roślin.
Awatar użytkownika
mendalawenda
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 21
Od: 4 maja 2018, o 19:19
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny - jakie polecacie

Post »

donice są teoretycznie przenośne, jednak chciałabym uniknąć przenoszenia 4 bardzo ciężkich donic na czas zimy ( z resztą nie mam gdzie niestety)

Mam dodatkowe pytanie odnośnie moich roślin i ich stanowiska.
W tym roku kupiłam sporo sadzonek liliowców stella De oro. Część z nich mam od strony wschodnio-południowej gdzie radzą sobie fantastycznie :) kwitną okazale i mają bujne liście.
Kilka sztuk przeniosłam na trawnik od strony południowej. Pomimo tego światło dociera do nich bezpośrednio tylko przez około 2-3 h dziennie (mój błąd - nie wzięłam pod uwagę przesuwającego się słońca i ściany z żywotników, która skutecznie barykaduje zachodzące słońce) Czy to nie za mała ilość światła dla nich?
Pytam bo są mniej okazałe, dolne listki zrudziały i mniej kwitną. Może to nie jest wina stanowiska a tego, że wcześniej były posadzone z pozostałymi? ( Gdzieś czytałam, że źle znoszą przesadzanie )
unynus
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 18
Od: 1 lut 2015, o 11:38
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wielkopolska

Kwiatowy dywan

Post »

Mam pewien problem nie wiem co posadzić na kwiatowy dywan lub rozlewajacą się wodę z beczki.
Pomocy.
Awatar użytkownika
Menysek
200p
200p
Posty: 419
Od: 24 paź 2007, o 11:56
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: ze wschodu

Re: Kwiatowy dywan

Post »

Może głowienkę wielkokiwatową, jeśli ma kwitnąć całe lato. Nie mam sama, więc tylko z opisów.

Ja z kolei poszukuję bylin długowiecznych, nieinwazyjnych i łatwych w uprawie, które nie wymagają częstej rozsady, najlepiej dlugo kwitnących! Tak mi się zamarzyło ;:7
"W przedziwnym mieszkam ogrodzie, gdzie żyją kwiaty i dzieci, i gdzie po słońca zachodzie uśmiech nam z oczu świeci...
I pielęgnuję murawę, plewiąc z niej chwasty i osty, by każdy, patrząc na trawę, duszą, jak trawa, był prosty."
. L. Staff

Monika - "Przy malowniczej drodze"
KontrEkonomiA3
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 22 mar 2021, o 09:42
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysoka roślina

Post »

Witam was.

Chciałem zasadzić do doniczki (średnica 15cm i głębokość 13cm) jak najwyższą roślinę (1m wzwyż)
Myślałem o trawie pampasowej czy innej trzcinie ale nie wiem czy mi urośnie wysoka w doniczce.
A wy co proponujecie?
--julian--
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3069
Od: 3 gru 2017, o 14:02
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Okolice Leszna,wielkopolskie

Re: Wysoka roślina

Post »

Ta doniczka jest kilka razy za mała na trawę pampasową. Jak dla mnie to jest za mała na każdą wysoką roślinę, bo będzie mało stabilna.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”