Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Dwa tygodnie po posianiu już kosiłeś? Nieźle szybko ci ta trawka urosła. Jeśli chodzi o dosiewkę to na razie możesz się wstrzymać, bo część nasion jeszcze pewnie nie wzeszła, a poza tym istniejąca już trawa w miarę koszenia będzie się rozkrzewiać i zagęszczać.
Barsa
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 20 maja 2017, o 09:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Wiesz co pierwszy tydzień często podlewałem, potem też raz dziennie.... dostała tydzień przed posianiem nawóz.

Z tym dosianiem to kombinowałem czy nie dać 1 cm torfu po całości, dosiać trawy a ta co jest przebije torf. Lecz mimo wszystko radzisz wstrzymać się?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Ja bym poczekał jeszcze z miesiąc z tym dosiewaniem, ale zrób jak uważasz. A tak przy okazji to tutaj masz cytat skopiowany z innego forum na temat wschodów różnych gatunków traw:
jeśli chodzi o trawy to czas wschodu uzależniony jest od gatunku, z którego składa się nasza mieszanka. Najczęściej stosowane gatunki oraz ich terminy wschodów:
Życica trwała - ok. 7 dni
Kostrzewy (czerwona, owcza, trzcinowa) - 7-21dni
Wiechlina łąkowa - do 28dni, a w sumie w trawniku ujawnia się w 2-3 roku od założenia
sztolu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 maja 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

w sobotę minie 4 tygodnie od zasainia trawy. Mam kilka pytań:
1) teren był wałowany beczką z wodą, teraz jak popadało troche gdzieniegdzie ziemia jeszcze osiadła - czy mogę posypać tą trawę ziemią 2-4cm czy ją zmniszczę?
2) czy mogę spryskać trawnik jakimś preparatem do perzu i innych roślin wielolistnych? jeśli tak to jakie i ile?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

sztolu pisze:1) teren był wałowany beczką z wodą, teraz jak popadało troche gdzieniegdzie ziemia jeszcze osiadła - czy mogę posypać tą trawę ziemią 2-4cm czy ją zmniszczę?
Część na pewno zniszczysz. Jeśli nawoziłeś ziemię to trzeba jednego sezonu by porządnie osiadła, bo inaczej po kilku miesiącach/tygodniach możesz mieć fale Dunaju zamiast równego trawnika.
sztolu pisze:2) czy mogę spryskać trawnik jakimś preparatem do perzu i innych roślin wielolistnych? jeśli tak to jakie i ile?
Perz to roślina jednoliścienna, więc raczej nie da się go łatwo usunąć z istniejącego trawnika, ale za to wszystkie chwasty dwuliścienne można zlikwidować środkami typu Starane, Fernando, Mniszek itp.
sztolu
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 maja 2018, o 18:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Mogę już teraz te preparaty zastosować, czy zaszkodzę trawie?
qurter
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 12 maja 2018, o 07:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Witam otóż jestem nowicjuszem w sianiu trawy i chciałbym zapytać jak zasiać, aby wschodzila. Posiadam trawę uniwersalną. Chciałbym ją zasiać tam gdzie wcześniej trawa rosła lecz leżały w tym miejscu przez dłuższy czas kamienie i trawy nie ma. Najpierw przekopac ten teren zasiać i położyć na trawę warstwę 1-2cm ziemi czy jak? Mógłby ktoś objasnic?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

sztolu pisze:Mogę już teraz te preparaty zastosować, czy zaszkodzę trawie?
Jeśli było już pierwsze koszenie posianej trawy to można robić oprysk.
tyxck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2017, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od nowa,od zera - ZAKŁADANIE

Post »

Witam. Jestem w trakcie tworzenia nowego trawnika. Wymieniłem ziemię, wyrównałem, powalcowana. Przed sianiem podlewana była ziemia przez 3 dni wieczorami. Po posianiu ziemia została delikatnie grabiona by nasiona przykryły się ziemią. Podlewam delikatnie codziennie na wieczór. Czy nie za często? Jak wygląda sprawa z nawozem. Czy nawozi się tylko przed zasianiem, czy można też po?? Mieszanka Barenbrug Shadow.
tyxck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2017, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witam

Po tygodniu od zasiania mój trawnik wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek


Mieszanka Barenbrug Shadow. Podlewam codziennie wieczorem ok. 15min. Czy należy użyć nawozu??
tyxck
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 13 maja 2017, o 12:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witam

Dzisiaj mój trawnik wygląda tak:

Obrazek

Obrazek

Obrazek



Pierwsze koszenie już było. Czy teraz można po następnym koszeniu nawozu użyć do trawnika? Albo nawozu do pozbycia się chwastów?
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Jakim nawozem pozbędziesz się chwastów ? naczytałeś się bajkowych opowieści ?
Gdybym ja miał ten dylemat jakiego nawozu użyć sięgnąłbym po nawóz z mniejszą zawartością azotu ale z większą fosforu i potasu. Kostrzewa czerwona jest super ale musi rozbudować system korzeniowy.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
Wojtas87
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 10 sie 2018, o 13:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jak zadbać o nowy trawnik

Post »

Witam wszystkich na forum,
Miesiąc temu zabrałem się za zrobienie pierwszego w życiu trawnika.
Wcześniejsze "coś" nie można było nazwać trawą a raczej klepiskiem z samosiejką.
Chciałem zrobić trawnik ekonomicznie, jak najmniejszym nakładem pracy i w dodatku sam, więc niestety musiałem pomijać niektóre profesjonalne etapy tworzenia trawnika.
Jednak podsumowując nie wyszło źle, a co najważniejsze jestem zadowolony z efektu.
Aktualnie jestem po pierwszym koszeniu i mam pytanie co dalej?

1.) Kupiłem kilka worków Yara Mila Hydrocomplex czy mogę już delikatnie potraktować tym nawozem trawnik, czy wstrzymać się z nawożeniem na następny sezon? Zastosować jakiś inny nawóz?

2.) Chwasty, owszem są. Specjalnie wstrzymywałem się z pierwszym koszeniem dość długo abym zaobserwował dokładnie gdzie i jakie chwasty wychodzą. Pytanie:
Czy dobrze zaobserwowałem, że głównym problemem u mnie będzie występowanie perzu i lebiody (komosy)?

3.) Co z chwastami? Zrobić oprysk czy polecacie jakiś preparat w granulkach (jeśli już chciałbym aby działał na te chwasty które u mnie występują, a nie jakiś uniwersalny.

4.) Ogólnie patrząc na trawnik do jakich porad powinienem się zastosować aby trawnik był piękny, gęsty i zielony? :)

Poniżej wklejam zdjęcia jak to wszystko wygląda.

Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Obrazek


Obrazek

Obrazek

Na przyszłość zanim założysz nowy temat polecam skorzystanie z wyszukiwarki. Na forum mamy już wiele tematów dotyczących trawnika. https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=32&t=10197
szarotka66
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”