Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
zinoczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 kwie 2015, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Chyba jak prawie każdy, kto pisze w tym dziale ... mama pytanie dotyczące nowego trawnika... Jak często podlewać? Mocniej czy słabiej? Na początku kwietnia wysiewałam trawnik (600-700 m). Przed wysianiem zrywana była darń i teren wyrównywany (formowany na nowo). Przed samym wysianiem grabienie, podlewanie. Po wysianiu (mieszanka uniwersalna z Iławy 25 kg) grabienie, walcowanie i podlewanie. Od czasu wysiewu (tydzień) trwa susza, nie spadła ani jedna kropla deszczu i z tego co widać z prognoz w najbliższym czasie to się nie zmieni. Zastanawiam się jak często i jak obficie podlewać. Teraz robię to co dziennie lub co 2 dzień niewielką ilością, ale ziemia na której trawa ma wyrosnąć jest przesuszona i woda wsiąka tylko w wierzchnią warstwę (naokoło 0,5-1 cm). Przy podlewaniu wystarczy przesunąć wąż ogrodowy, a miejsce gdzie leżał jest suche, choć wszędzie dookoła już było podlane. Ne chcę, żeby dotychczasowa praca poszła na marne dlatego proszę o radę. Dodam, że teren przed wysiewem nie był nawożony, może zrobić to teraz?
zinoczka
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 16 kwie 2015, o 09:52
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

dodam, że mam podłoże piaszczysto gliniaste, ew. gliniaste.
luk78
50p
50p
Posty: 57
Od: 11 mar 2010, o 19:50
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Ostrów Wlkp.

Re: Trawnik od zera

Post »

Nawoz to sobie odpuść na razie.
Musisz pilnować wilgotności podłoża, a więc jak jest sucho to woda...woda i jeszcze raz woda ;)
Awatar użytkownika
edyta js
50p
50p
Posty: 87
Od: 17 cze 2014, o 12:17
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Mińsk Maz

Re: Trawnik od zera

Post »

Proszę o radę doświadczonych żebym popełniła jak najmniej błędów.
Na działce zarośnięta trawą nie koszona więc darń to dywan kępczasty , zielskiem i część działki trzcinami nazwałam ich tak bo w tamtym roku uwił sobie gniazdko trzcinniak ( badyle 1,5 m ).
Teraz ma pod budynek być zdjęty humus , czy darń ściągać oddzielnie i zgnije .
W ogóle muszę jeszcze trochę podwyższać teren i na końcu działki trawa była przysypana piasko-ziemią i tu chyba dam ten humus, ale pod humusem jest glina .
Zaczynają tam wyłazić zielska i chyba nie mam wyjścia tylko randap jestem przeciwna ale co innego mogę zrobić, działka nie ma 20 m tylko 1100.
A chcę zagospodarować tą część działki posadzić drzewka krzewy itp ale jeszcze nie siać trawy i znowu mi zarośnie zielskiem.
Pozdrawiam Edyta
DMN2015
20p - Rozkręcam się...
20p - Rozkręcam się...
Posty: 20
Od: 9 kwie 2015, o 15:32
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Aby pozbyc sie trawy i chwastow moge zastosowac preparat target klinik duo sl360 o ile dobrze pamietam jego nazwe. Pozniej po jakim czasie moge siac trawe na tym opryskanym terenie?
staszko
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 6
Od: 22 kwie 2015, o 06:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

trawa od początku

Post »

Witam,
na wstępie zacznę od tego, że jestem mega laikiem i nie mam bladego pojęcia o ogrodnictwie, ale mam chęci i chce zostać jednym z Was. profesjonalistą w każdym calu :D ,,,,proszę o wyrozumiałość

kupiłem działkę 5 arów, na pierwszy rzut OK, ale.... no właśnie przede mną pierwsze wyzwanie, a mianowicie TRAWNIK :D

prosiłbym o fachową poradę jaki rodzaj trawy wybrać i co muszę zrobić krok po kroku,żeby poprawnie zasiać tą trawę. Zależy mi żeby to była naprawdę fajna, gęsta, zielona trawa łatwa w pielęgnacji.

No cóż wiem, że muszę przekopać ogródek bo obecnie jest posiana tam trawa golfowa.... rzekomo, ale co dalej ??

Proszę o pomoc
serdecznie dziękuje

czy mozna przekopac dzialke razem z lisciami pod trawnik ?? Czy jezeli nie zastosuje nawozu z potasem pod Euro Grass to cos sie stanie zlego ?? ryzykowac?

-- 29 kwi 2015, o 13:33 --

przeprasam... mialem na mysli gold grass
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawnik od zera

Post »

Możesz przekopać i w ten sposób dostarczysz PK i próchnicy.
Awatar użytkownika
zlotko73
100p
100p
Posty: 198
Od: 30 mar 2015, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Łódzkie

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam.
Czy młody ,dpoiero założony trawnik można za jakiś czas zasiliś obornikiem naturalnym ,kurzym ,granulowanym .
Obornik z firmy Biopon.
Czy może lepiej odczekać do jesieni z nawożeniem.
Obawiam się z jednej strony spalenia młodej trawki z drugiej strony obawiam się braku odpowiednich składników w glebie do wzrostu.
Dodam ,że gleba nie była nigdy wcześniej niczym nawożona.
Temat dotyczy działki ,którą nabyłam w ubiegłym roku i w tym roku była odchwaszczona,przekopana i trawa zasiana była 10 dni temu.
Obecnie ma wysokość ok.3 cm .
Dziękuję za rady.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawnik od zera

Post »

Wstrzymaj się do jesieni, a teraz rzuć sobie za kilkanaście dni jakiś nawóz NPK o niedużej zawartości N.
Awatar użytkownika
zlotko73
100p
100p
Posty: 198
Od: 30 mar 2015, o 17:17
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Łódź, Łódzkie

Re: Trawnik od zera

Post »

Dziękuję za odpowiedź.
A czy możesz coś polecicć ?
marko_1984
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 8
Od: 26 sie 2012, o 12:49
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam proszę o porade w sprawie przekopanej trawy czy musze ją cała pozbierać wyrzócic przy okazji może ktos poleci jaką trawe kupić z góry dziekuje za odp
T0mmi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 maja 2015, o 07:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam wszystkich.

W wtorek (3dni temu) miejscowy rolnik posiał Nam trawę. Przygrabił ją lekko ziemią i tak zostawił, następnego dnia miał jeszcze przyjechać zawałować. Ale nie przyjechał a kontakt się urwał. Chciałbym się dowiedzieć czy teraz po 3 dniach można jeszcze wałować czy lepiej np przy pierwszym koszeniu.
Awatar użytkownika
gemciu83
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1306
Od: 18 maja 2008, o 09:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: PTB
Kontakt:

Re: Trawnik od zera

Post »

Można
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”