Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
bogdan33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2015, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam Wszystkich swoim pierwszym postem. Posiadam działkę tys mkw. Posilkuję się tym tematem i forum od samego początku jak zacząłem na niej coś robic.Z działki zostały usuniętę drzewka owocowe, korzenie i jest cała pusta, spryskałem ją dwukrotnie roundapem(2,5 tyg odstępu) ,pokrzywy zostały i sporo zasuszonej trawy i chwastów, następnie przebronowałem i przeorałem, wszystko jednak nie zostało usunięte i teraz rolnik prawdopodobnie bedzie jeszcze "drapakiem" zbierał pozostałości które zostały w ziemi.Potem myślę aby ja w miare możliwości wyrównać (nie wiem na ile to bedzie mozliwe, jest pod lekki kątem) .Możliwości rolnika który mi pomaga kończą sie w miescu usuniecia pozostałych chwastów po przeoraniu, one sa już brązowe.Co dalej robic? wzywać jakąś firme czy probowac dzialac sam?jakie nastepne kroki podejmowac najlepiej?dodam ,ze ziemia jest sucha, nie wiem czy przez to ,ze tak sucho jest teraz, ledwo sie orac dalo .. mysle rowniez o ew polozeniu siatki na krety ,dziekuje z góry za podpowiedzi, celem oczywiscie jest trawnik


zdjecie po bronowaniu
Obrazek
zdjecie po oraniu
[url=http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/a9b338dfa3d8002f.html]Obrazek
megi02
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 14
Od: 9 cze 2015, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

słuchajcie pojawił się kolejny problem... trawa byla wysiana 1 czerwca wiec ma już prawie miesiąc. W 90% ogród zadarniony kilka pustych miejsc. Trawa jest bardzo nie równomierna )wysokie piękne gęściejsze miejsca i inne niziutkie ) ale to też nie problem bo wiem że różne gatunki różnie wschodzą a u mnie 70% było kostrzewy czerwonej więc musi urosnąć problem tylko taki że dziś zauważyłam że te niskie miejsca robią sie żółte! trawa na końca płowieje i jest żółta. na pewno nie jest spalona ani nie wysuszona bo ostatnie dni bardzo duża wilgotność co chwile ulewy. Ci mam z tym zrobić? czego jej brakuje? czy po miesiącu od wysiania mogę wysypać jakiś nawóż który jej pomoże? przed posianiem niczym nie sypałam...więc ziemia poza gigantyczną ilością chwastów pewnie jałowa..
bogdan33
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 24 cze 2015, o 15:08
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

moje pytanie do zdjec powyzej, czlowiek z firmy ogrodniczej zaproponowal mi usługe glebogryzarka i koparka w cenie 1,5 k , teren po tym ma byc rowny, potem powiedzial zeby odczekac pare tyg i te chwasty co wzejda znowu prysnac roundapem, nie bardzo wiem w jakim celu ?ale pewnie ma to jakis sens, a potem siac trawe we wrzesniu po upalach, albo "sahare" nasiona albo 4 ciezarowki ziemi i na to lepsza trawe, czy ta droga jest prawidlowa?dziekuje za odp z gory
bard4
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 wrz 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie Chełm Śląski

Wapnowanie i przygotowanie nieużytku pod sadzenie trawy na wiosnę

Post »

Witam wszystkich forumowiczów.
To mój pierwszy post na tym forum i od razu chciałbym poprosić o radę. Przejrzałem setki wątków ale nie udało mi się znaleźć jednoznacznej odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie. Otóż posiadam działkę 1700 m2, kategoria gleby IVb, gleba lekka. Przez wiele lat działka była wynajmowana rolnikowi, który wykorzystywał ją pod uprawę zbóż. Od jakiś 6 lat na działce nie było nic uprawiane - pan rolnik przyjeżdżał 2-3 razy do roku ją wykosić i tyle w temacie. Z uwagi na fakt, że mam teraz więcej czasu postanowiłem działkę zagospodarować. W planach na przyszły rok jest: 1. wykopanie studni, 2. wyrównanie ziemi i zasianie trawy, 3. posadzenie drzewek owocowych. Pkt 1, 2 - do zrealizowania na wiosnę, 3 - jesień. Próbki ziemi wysłałem do stacji chemiczno-rolniczej do analizy - otrzymany wynik pH - 5,35. Celem podniesienia pH gleby podjąłem decyzję o wapnowaniu jeszcze tej jesieni - gleba lekka zatem wapno węglanowe w ilości 1,5 kg na 10 m2. Zielsko porastające działkę zostało skoszone tydzień temu - na moje oko ok 70% stanowiły trawy, 30% chwasty. Odnośnie wapnowania, przygotowania gleby przed zimą i prac do wykonania na wiosnę poprosiłem o radę kliku rolników i usłyszałem trzy różne odpowiedzi. Pierwszy poradził aby wapno rozrzucić na skoszone zielsko - wapno jak to ujął przegryzie się z chwastami przez jesień i zimę, na wiosnę przeorać, wybronować i brać się za sadzenie trawy. Drugi z kolei radzi aby działkę głęboko przeorać, na skiby rozrzucić wapno (tak to pozostawić przez zimę) a na wiosnę to wyrównać (wybronować). Trzeci stwierdził, że najlepiej będzie wapno rozrzucić i zaorać działkę w październiku przed pierwszymi przymrozkami (będzie wówczas dobrze wymieszane z ziemią) i tak to zostawić do wiosny. Kto ma zatem rację? Proszę Was o radę bo z tego co widzę ile osób tyle opinii.
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wapnowanie i przygotowanie nieużytku pod sadzenie trawy na wiosnę

Post »

Tak się zastanawiam czy nie lepiej było spryskać to wszystko po skoszeniu glifosatem. / jak odrośnie/ chyba, że chcesz byc eko/ i dopiero potem to zaorać. :roll: A co do wapnowania - najpierw zgrab to tatałajstwo i spal. Nie zaoruj tego dziadostwa z powrotem. A samo wapno bym wymieszał z ziemią. Drugi liczy na to, że przez zimę szybciej się rozpuści część a na wiosnę i tak wyrówna. Tak czy owak wapno rozkłada się w przeciągu 2-3 lat to nie azot, że idzie szybko.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
bard4
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 15
Od: 10 wrz 2015, o 13:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: śląskie Chełm Śląski

Re: Wapnowanie i przygotowanie nieużytku pod sadzenie trawy na wiosnę

Post »

Wielkie dzięki za szybką odpowiedź. Odnośnie glifosatu - jeżeli to nie będzie absolutnie konieczne wolę nie stosować chemii na działce nawet kosztem większego nakładu pracy. Zatem jeżeli dobrze zrozumiałem to najlepiej będzie: 1. zgrabić skoszone zielsko i spalić, 2. (napisałeś że wapno wymieszać z ziemią) zatem rozrzucić na skoszoną działkę i dogadać się z rolnikiem żeby to przed zimą zaorał, a może lepiej żeby podjechał z glebogryzarką - wtedy powinno się to ładnie wymieszać. Na wiosnę poprosić gościa aby jeszcze raz podjechał i wyrównał ziemię. Czy ten wariant wg ciebie będzie najbardziej optymalny?
Awatar użytkownika
robertP2
1000p
1000p
Posty: 4804
Od: 7 lut 2011, o 22:22
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wapnowanie i przygotowanie nieużytku pod sadzenie trawy na wiosnę

Post »

Tak. Tylko żeby Ci za głęboko to nie wyorał, bo czasem mają ludzie ciężka nogę :wink:

Odkwaszać możesz dolomitem , popiołem, obornikiem. Obornik dodatkowo tworzy materię organiczną i zawiera wszystkie mikro i makro elementy. Ale nie można bezpośrednio łączyć dolomitu i obornika. Musi być przerwa.

Dobierając drzewka owocowe do swojego miejsca zamieszkania / temperatura / / gleby / przejrzyj sekcję owocową. Zeby nie walić pieniedzy w błoto.
Zamiast mercedesa kupa zielska
Porażka nie wchodzi w rachubę (?). Herkules Poirot nigdy nie przegrywa.
Koxu
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 3 cze 2012, o 11:24
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam serdecznie wszystkich.

Jestem w trakcie budowy boiska do piłki nożnej i mam dylemat jaką trawę zasiać. Przygotowaliśmy już podłoże w 90 % . jest odchwaszczone , bez kamieni bez starej darni , gleba w tym momencie rozluźniona bronami i kultywatorem , wypoziomowane . Warstwy podłoża wyglądają tak:

wierzch gleba urodzajna II/III klasy ok 10 cm
warstwa główna to gleba IV/V klasy piaski bardzo przepuszczalne

Boisko nie ma cienia , jest w pełnym słońcu. Będzie nawadnianie za pomocą 2 armatek wodnych .
Wymiar boiska 102x64 m2.

Myślałem o mieszance trawy sportowej Barenburg + domieszka odmiany Barenburg Sahara w proporcji Sport 70% + sahara 30% . Koszt spory bo ok 7000 zł za trawę . Pytanie czy sprawdzi się w naszym klimacie , czy może zainwestować w nasz rodzimy produkt firma Kalnas lub Trawy z Iławy? Koszt będzie o połowę mniejszy.
Awatar użytkownika
Georginia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 6068
Od: 10 lis 2009, o 16:47
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sochaczew

Re: Trawnik od zera

Post »

Witam,mój trawnik drugi sezon,posiany w maju ubiegłego roku.Czy mogę go wygrabić i czym,nie chcę uszkodzić trawy która pewnie jeszcze nie jest dobrze ukorzeniona.
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

piasek na trawnik...

Post »

Drodzy forumowicze,


ile ton piasku należałoby zużyć na ar gliniastej ziemi na której ma powstać, po wertykulacji, extra trawnik...?

pozdrawiam
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: piasek na trawnik...

Post »

gleba lekka - 2kg/m2
gleba średnio przepuszczalna - 4kg/m2
gleba ciężka - 6kg/m2

problem ładnego trawnika leży jednak głębiej...jak się G... wysiało to G... urośnie :) jeśli wsiana jest byle jaka mieszanka to nawet wertykulacja, piaskowanie i nawożenie nie zrobi z tego gęstej i zwartej darni :)
Oinone
200p
200p
Posty: 205
Od: 16 paź 2010, o 08:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Limanowa

Re: piasek na trawnik...

Post »

Prawda.

Dlatego plan jest taki, że inwestujemy też w lepszą trawę - Trawa Barenbrug Speedy Green - czy ktoś coś wie na jej temat?

Dziękuję za informacje 'piaskowe'.
KamilT
100p
100p
Posty: 177
Od: 1 mar 2011, o 19:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa / mazowieckie
Kontakt:

Re: piasek na trawnik...

Post »

Barenbrug to nie jest dobra trawa. To zwykła życica - dobra na tereny po budowlane/osiedla gdzie Klient płaci za zazielenienie. Wybierasz życice i za tydzień masz zielono...nikt nie patrzy na jakość. W dobrej mieszkance musi być 15-20% wiechliny - jest to jedyna trawa która nie rośnie w sposób kępowy. Polecam się zastanowić nad Barenbrugiem Speedy Green - ciężko to nawet nazwać mieszanką...
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”