Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE cz.1

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Marysia2017
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lis 2018, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik na glebie bielicowej/pseudobielixowej.duzo piachu...

Post »

Serdecznie witam wszystkich forumowiczów. Jestem tutaj nowy, przeglądałem forum, ale nie widzę tematu który by mi mógł pomoc, zatem sam postanowiłem napisać. Jakiś czas temu dostaliśmy z żoną działkę rolną, na której postanowiliśmy wybudować wymarzony domek letniskowy.
Podstawa to trawa która nam się marzy. Problemem chyba jest to, że działka jest z w/w gleb choć specjalistą nie jestem. Rozpiszę harmonogram prac, które zaplanowałem i może ktoś z Państwa mi doradzi czy dobrze kombinuję, bowiem robię to na własny rozum, który może być mylny oczywiście .
Zacznę od tego ,że działka ma 1500 m wielkości i była porośnięta drzewami rożnego typu, które zostały wykarczowane .Obecnie wygląda to tak jak na zdjęciach, które są niżej .

1 Wykarczowanie działki (zrobione )
W planie :
2 zamówienie koparki w celu wyrwania korzeni których jest dość sporo.
Teraz mam dylemat ponieważ chcieliśmy trawnik, ale najważniejszy jest domek, na który mamy zgodę i chcę zrobić studnię głębinową /szambo/, zrobić zraszanie trawy żeby to było pod ziemią.
3 Myślałem, żeby po wyrwaniu uprzątnięciu korzeni z działki kopać dziurę na ławę fundamentową i szambo i przyłącze do prądu.
Teraz nie wiem, czy tak robić czy wyrwać korzenie i zrobić coś w kierunku trawnika tzn dużo tam resztek gałązek po karczowaniu-czy to się sprząta od razu? Czy pryskać?
To jakaś chemia? Potem zaorać? Kopać na końcu fundament i szambo?

Nie wiem tak naprawdę co po kolei robić etapami żeby nie namieszać i później czegoś nie robić dwa razy. Dodam, że domek mały 35 m .
Jeśli chodzi o sadzenie trawy na piasku to czy jest to możliwe? Czy jakiś nawóz (potoczny gnój) pomoże? Zwozić tony ziemi ? Jakieś rady ? Wiem, że będzie ciężko to zrobić ale jesteśmy zdeterminowani.
A i jeszcze koparka potrzebuje zrównać teren ponieważ jest trochę wyżej z jednej strony dalej są dziury, pytanie czy wyrwać korzenie i od razu równać czy sprzątnąć resztki gałązek itd jak to zrobić ?
Bardzo dziękuję za poświęcenie czasu i za rady .
Obrazek

Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik na glebie bielicowej/pseudobielixowej.duzo piachu...

Post »

Proponuję:
1. Doprowadzenie prowizorycznej energii elektrycznej na plac budowy.
2. Postawienie prowizorycznej ubikacji.
3. Wyrwanie korzeni.
4. Wyrównanie i wypoziomowanie terenu.
5. Rozdrobnienie gałęzi i zrobienie ze zrębków stosu kompostowego. Z pni i konarów zrobienie ścian kompostownika. Zaszczepienie w nich grzybni boczniaka.
6. Pobranie próbek gleby, danie ich do zbadania w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Zlecenie opracowania zaleceń nawożenia korekcyjnego. Nawożenie korekcyjne po wyrównaniu terenu.
7. Zlecenie wykonania projektu działki, domku, szamba, studni głębinowej, doprowadzenia energii elektrycznej.
8. Zrobienie studni głębinowej.
9. Zrobienie szamba.
10. Wybudowanie domku.
11. Ogrodzenie terenu.
12. Pobranie ponowne próbek gleby, danie ich do zbadania w Stacji Chemiczno-Rolniczej. Zlecenie opracowania zaleceń nawożenia korekcyjnego. Nawożenie korekcyjne po wyrównaniu, wypoziomowaniu terenu.
13. Zagospodarowanie działki zgodnie z jej projektem.
14. Założenie trawnika.
Marysia2017
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 1 lis 2018, o 21:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Czy na etapie wyrywania korzeni przed równaniem terenu, mam go oczyścić z gałęzi i pozostałości po karczowaniu?
Czy po wyrwaniu korzeni i wyrównaniu koparka mam ta ziemie zaorać?
vodo
100p
100p
Posty: 108
Od: 2 gru 2016, o 14:37
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: podkarpacie

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Dobrze by było wyrównać teren lepsza koparka jak łopata(chyba że dziury po korzeniach nie są duże) możesz zakopać część gałęzi w tych lejach.
Ja(w ramach prób)zakładałem trawnik bez użycia randapu itp.Najpierw koszenie -nisko grabienie(lub kosiarka z koszem),glebogryzarka i do roboty(jest trochu ciężej jak po randapowaniu) kilka przejazdów grabienie darni ewentualnie poprawka.Nawóz,wyrównanie terenu,siew przysypanie(przygrabienie) walec i ten etap mam z głowy.Wiem wychodzą chwasty ale z obserwacji 3/4to dwuliścienne ale akurat na to są opryski nie niszcząc trawnika.U mnie wyszło na 4+(dosiewkę trzeba zrobić pod drzewem).Siałem również po randapie, orce kutywatrowaniu,bronowaniu-chwasty uciążliwe niestety rozsiały się(chwastnica jednostronna)


Prosimy o poprawną pisownię na forum
inaczej posty takie jak powyższy będą usuwane :idea:
Dziękuję.
bab...
Grujeczik
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 sty 2019, o 18:55
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Wrocław

wysiew w marcu?

Post »

Witam,
Po zakończeniu budowy domu, na przydomowy ogródek została nawieziona ziemia (nie ma w niej kamieni, ani chwastów). Ziemia się jeszcze nie związała. Jest jak świeżo zaorane pole, wielkie błotko. Aby ją troszkę osuszyć w najbliższych dniach zamierzam dodać do niej piasek i całość równo zagrabić, tak aby być już w pełni przygotowanym do wysiania trawy. Kiedy mogę najszybciej wysiać trawę? Wszędzie czytam kwiecień -maj, ale mieszkam we Wrocławiu, więc w teoretycznie najcieplejszym miejscu z Polsce. Czy wysiew na początku marca, jeśli oczywiście nie będzie śniegu, ma szansę się udać?
Bardzo zależy mi aby jak najszybciej wysiać trawę i zacząć sadzić rośliny.
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: wysiew w marcu?

Post »

Twój przydomowy ogródek będziesz użytkować przez kilkanaście, kilkadziesiąt lat. To co zrobisz dzisiaj będziesz oglądał z okna domu do późnej starości. Nie myśl o tegorocznym trawniku, a o tym jaki będzie widok z okna twojego domu przez następne kilkadziesiąt lat. Abyś był z tego widoku zadowolony przez wiele lat zrób co następuje:
Nim dosypiesz piasek daj ziemię do zbadania do Stacji Chemiczno-Rolniczej we Wrocławiu. Poproś o zbadanie kwasowości, fosforu, potasu, magnezu oraz o zalecenia nawożenia korekcyjnego. Koszt badania to kilkanaście złotych, opracowania zaleceń drugie tyle.
Niezwłocznie wykonaj nawożenie korekcyjne.
Jak duża jest działka? Co jest obok działki? Ile miejsca zajmie przydomowy ogródek? Co w nim ma być. Jakie masz plany?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: wysiew w marcu?

Post »

Grujeczik pisze:Witam,
Kiedy mogę najszybciej wysiać trawę? Wszędzie czytam kwiecień -maj, ale mieszkam we Wrocławiu, więc w teoretycznie najcieplejszym miejscu z Polsce. Czy wysiew na początku marca, jeśli oczywiście nie będzie śniegu, ma szansę się udać?
Bardzo zależy mi aby jak najszybciej wysiać trawę i zacząć sadzić rośliny.


Trawnik wbrew pozorom to najdroższa inwestycja w ogrodzie. Nie spiesz się.
Nie szkodzi, że mieszkasz we Wrocławiu i wiosna szybko tam przychodzi.
Drugim prócz maja b.dobrym terminem siania trawy jest sierpień.

Trawnik, żeby był ładny to nie tylko trawa, ale również i przede wszystkim grunt, na którym będzie.
Im dłużej taka ziemia będzie się samoistnie " ulegiwać" :wink: tym lepiej.
Nie będą się tworzyć później góry i doliny. No i chwasty.
Roczne czy dwuletnie zginą od koszenia i nimi nie należy się przejmować.
Jednak z pewnością pojawią się jakieś i trwałe chwasty
i te teraz przed założeniem trawnika będzie można bezproblemowo usuwać razem z korzeniami.

Teraz jest najlepsza pora na wytyczenie sobie ścieżek, zaznaczenie ewentualnych nasadzeń,
ranbatek itp.
Może się okazać, że przez trawnik będziesz chciała prowadzić ścieżkę.
Trzeba troszkę czasu by mieszkańcy sami wyczuli, którędy najlepiej poruszać się po ogrodzie,
które ścieżki będą najlepsze.

Jeszcze odnośnie siania. Trawa najlepiej kiełkuje i rośnie naprawdę b.szybko gdy są również ciepłe noce,
i dlatego maj jest najlepszym terminem wiosennym.

I poczytaj również w tym dziale na temat trawników bo to temat- rzeka.

viewtopic.php?f=32&t=10197

search.php?st=0&sk=t&sd=d&sr=posts&keyw ... d%5B%5D=32
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
kuzloss
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 mar 2019, o 09:39
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Założenie ogrodu na nowej działce po budowie domu, prośba o pomoc.

Post »

Witam, po zakupie dzialki i budowie domu przyszedł czas na ogród i trawnik.

Nie mam pojecia jak sie za to zabrac aby byla ladna trawa bez chwastów. Podczas budowy bylo tylko koszone.

Nie chce brac firmy ktora wszystko zrobi za mnie ze wzgledu na finanse i na to ze chcial bym mies w tym jakis wkład wlasny.

Kazda opinia i porada bedzie cenna co dalej robic i jak.

Jestem nowy na forum proszę o wyrozumiałość.

https://imageshack.us/i/poYQrQkQj

https://imageshack.us/i/poOecrVzj

Dołączam zdjecia , dzialki jest ok 700m2
Awatar użytkownika
ullak
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1664
Od: 10 mar 2015, o 11:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kozienice

Re: Założenie ogrodu na nowej działce po budowie domu, prośba o pomoc.

Post »

Dlaczego bez chwastów? Daj pożyć owadom.
Słomiany zapał, czyli u leniwego ogrodnika
Tilling the soil is the equivalent of an earthquake, hurricane, tornado, and forest fire occurring simultaneously to the world of soil organisms.
USDA
Awatar użytkownika
asprokol
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1892
Od: 1 cze 2012, o 21:53
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: południowa wielkopolska

Re: Założenie ogrodu na nowej działce po budowie domu, prośba o pomoc.

Post »

Niestety większość ludzi robiąc swój ogród idzie w utartym schematem czyli prostokątny trawnik a po bokach jakieś drzewka lub krzewy. Trawnik ok, ale to najdroższa część w utrzymaniu i najbardziej pracochłonna. Nie wiem dlaczego ale większość osób uwielbia linie proste i sadzi rośliny za pomocą linijki. Efekt bywa mizerny bo to dążenie do symetrycznego ogrodu powoduje że wraz ze wzrostem układ ten się rozmydli (nigdy nic nie rośnie tak samo). Radzę pomyśleć inaczej - uciekać od linii prostych, zrobić trawnik w formie koła. Jest dużo w internecie przykładów i dlatego warto ponieś się fantazji. Jednak nic nie kopiować w 100%.
Mój jest ten kawałek podłogi,
Nie mówcie mi więc, co mam robić!
Moja wizytówka - zapraszam
rolend
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 mar 2019, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Trawnik - co dalej

Post »

Witam serdecznie,

to mój pierwszy post na forum więc z góry dziękuje za wyrozumiałość i oczywiście witam wszystkich.

Zabrałem się za trawnik,

Przed:
Obrazek

Po:
Obrazek
Zebrane zostały co większe kamienie, wszystko zostało zabronowane i na końcu działka została wyrównana.
Aktualnie na działce znajdują się jeszcze kamienie i pozostałości po starej trawie i chwastach. Nie widać tego dużo co widać na zdjęciu, ale jednak są.

Osoba która mi to robi proponuje teraz, od razu siac trawe z siewnika, bo chwasty i tak wyjda i będę musiał w przyszłości pryskać/nawozić aby się ich pozbyć oraz twierdzi że nie ma sensu teraz chodzić z grabiami i zbierać. Działka ma około 40 arów więc jest trochę roboty.

Trawa która wybrałem to : BARENBRUG EXCLUSOR.

Pytanie co Wy o tym sadzicie?
Ja dopiero zaczynam swoja przygode z trawnikiem i działka i nie mam doświadczenia.

Pozdrawiam
Mariusz
Kacper90
200p
200p
Posty: 354
Od: 10 maja 2016, o 22:35
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

Witajcie :)
Moje pytanie dotyczy obniżenia pH gleby pod trawnik. Do obniżenia pH zamiast siarczanu amonu można użyć siarczanu magnezu ?
Oraz czy mogę zastosować przed zakładaniem trawnika azofoskę czy może polecicie inny nawóz i w jakiej dawce ?
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7319
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Trawnik od zera,od czego zacząć - ZAKŁADANIE

Post »

rolend

Tak, najlepiej od razu wysiać trawę.
Chwasty były i będą, ale jeśli sukcesywnie będzie się kosić, zginą chwasty jednoroczne i dwuletnie.
Wieloletnie będziesz mógł usunąć chyba najlepiej ręcznie. Jaki to sens stosować chemię?

Rodzaj traw w mieszance ma być dostosowany do potrzeb użytkownika.
W zależności od intensywności korzystania, chodzenia, biegania itd, siejemy trawy,
które będą spełniać oczekiwane kryteria.


Kacper
- a czemu chcesz nawozić trawę?
Tak pytam bo ja osobiście to jestem zadowolona jak nie trzeba kosić zielska :lol:
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”