Trawnik - koszenie trawy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21736
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Trawnik - koszenie trawy

Post »

Kosić :wink:
zdarzają się lata, że trzeba trawnik kosić nawet w grudniu.
Pozostawiona na zimę wysoka trawa jest narażona na pleśnie pośniegowe.
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
canooo
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 18 lis 2019, o 10:21
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - koszenie trawy

Post »

Dziękuję za odpowiedź, rzeczywiście lepiej zapobiegać niż później walczyć z pleśnią
Grabek99
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 28 mar 2020, o 16:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Koszenie trawy a przymrozek

Post »

Czy trawie może się coś stać gdy po skoszeniu przyjdą przymrozki? Wymarznie?
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Trawnik - koszenie trawy

Post »

Nie wiem gdzie zapytać więc walnę pytanie tutaj
Mam działkę na której rośnie trawa. Wysoka licha i dzika. Kiedyś było to pole od babci z kartoflami.
Koszę ją raz w roku przed latem.
Co się stanie jeśli tej skoszonej trawy nie zbiorę ?
Czy będzie mi ona przeszkadzać przy następnym koszeniu czy po prosto rozłoży się i pomoże w użyźnianiu gleby żeby w kolejnych sezonach trawa była lepsza ?
Telimenka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1838
Od: 29 sty 2015, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Trawnik - koszenie trawy

Post »

Smerfy Jak zostawisz bardzo grubą warstwę trawy i się zleży to w dużym stopniu wytłumi (zagłuszy) zieleń i będą puste place. Trawa która przerośnie będzie rzadka. Z wykaszaniem kosiarka żyłkowa sobie poradzi - żyłka w przekroju kwadratowa 3mm, czerwona. Elektryczna się zapycha. Spalinową idzie ale ciężko i powoli. U nas jest trochę takiej dziczy i wykaszamy 2-3 razy w sezonie. Nigdy nic nie wygrabiam. Wygląda bardzo naturalnie ;:306 , ale to taki pas, na uboczu między drzewami. Liści też tam nie wygrabiam. aha pierwsze koszenie jest zawsze pod koniec maja/pocz. czerwca i po zimie trawa jest gęsta i bujna. Następne pokosy są rzadsze.
Awatar użytkownika
Smerfy
100p
100p
Posty: 193
Od: 18 kwie 2020, o 14:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kalety ( woj. Śląskie )

Re: Trawnik - koszenie trawy

Post »

Dzięki. Dużo jej nie ma a teraz już zdążyła wyschnąć to praktycznie ledwo ją widać. A że kosimy podkoszarką tą żyłkową to może źle nie będzie.
Awatar użytkownika
to-ma-to
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 cze 2020, o 11:53
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: świętokrzyskie

Re: Trawnik - koszenie trawy

Post »

Zrobisz siano. Zawsze lepiej to zgrabić na kupkę i rzucić gdzieś w kącie ogrodu. Taka długa zostawiona trawa będzie bardzo brzydko wyglądać, nie rozłoży się szybko a miejscami jak będzie dużo to może gnić.
Pozdrawiam Paweł
PrzemekSTW
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 3 paź 2020, o 16:32
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Pierwsze koszenie a zbliżająca się zima

Post »

Dzień dobry
Mam takie pytanie. Końcem września wysiałem trawę na malutkiej działce na ROD. Trawa rośnie, niestety to był mój pierwszy raz i jak wysiałem tak wysiałem. W połowie października dosiałem jeszcze dość sporo, mam wrażenie, że się zagęszcza. Jest koniec października, trawa ma już ok 10 cm, ale ta pierwsza. Ta z dosiewki jest na pewno niższa, tym bardziej, że nie było już tak ciepło i słonecznie i pewnie rośnie wolniej od tej z pierwszego rzutu. Mam pytanie odnośnie koszenia. Czy powinienem skosić trawę już teraz czy lepiej wstrzymać się jeszcze chwilę, by dać czas świeżej trawie na wzmocnienie? Wyczytałem, że ostatnie koszenie trawy należy wykonać najlepiej w pierwszej połowie października i ciąć do wysokości ok. 4-5 cm. Nie chcę zbyt odłożyć tego w czasie, a nie wiem jak pogoda może wpłynąć później na trawkę. Co Państwo doradzacie? Skosić już czy zaczekać? Dziękuję za odpowiedź, pozdrawiam.
Awatar użytkownika
PATRYK
100p
100p
Posty: 120
Od: 6 lut 2019, o 20:45
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Sokołowo

Re: Pierwsze koszenie a zbliżająca się zima

Post »

Trzeba skosić teraz ponieważ może dojść do wylegiwania. Pierwsze koszenie powinno wykonać gdy trawa osiągnie wysokość 10 cm i skrócić o 1/4. W tym wypadku proponuje skosić do wysokości 5-6 cm. Nigdy w sumie powinno się kosić na więcej niż połowa wysokości
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2133
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Pierwsze koszenie a zbliżająca się zima

Post »

Ostatnie koszenie w obecnych warunkach klimatycznych przesunęło się w czasie bardziej ku zimie. Na pewno będę kosić w listopadzie. Nie wiem, tylko raz, czy dwa razy? Sąsiedzi standardowo koszą jeszcze w grudniu.
Pozdrawiam Lucyna
bazar5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 sie 2023, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Jaka kosiarka?

Post »

Cześć, jestem nowy a mój problem to kosiarka i nie znalalzlem podobnego wątku. Mam kosiarkę z napędem ze zwykłym nożem wyrzut boczny plus kosz. Sprawa wygląda tak ze kosiarka nie daje sobie rady z trawnikiem... po jednym okrążeniu zapycha się i nie daje rady z trawnikiem. Nóż naostrzony, fakt nie jest nowa ale na reszcie działki gdzie trawa jest rzadsza jest ok. W miejscu gdzie nie daje rady rośnie świeżo zasia a trawa, około czerwca, zwykła mieszanka uniwersalna. Może zmienic kosiarkę? Myślałem nad wrzecionowa ale cenowo są ok jedynie ręczne i pytanie czy da sobie radę. Miałem przez chwilę traktorek z drugiej ręki z dwoma nożami ale poległ na trawniku zrywając pasek klinowy napędu noży, podejrzewam że była wadliwa od początku, na szczęście udało mi się ją zwrócić. Może macie jakieś doświadczenia z takim przeciwnikiem? Nie chce kosić żyłka bo efekt pozostawia wiele do życzenia;) z góry dziekuje
Awatar użytkownika
Jonzak
200p
200p
Posty: 249
Od: 24 mar 2013, o 13:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bardziej wyż, niż-niż, czyli Wyż.Śl.

Re: Jaka kosiarka?

Post »

Nic nie piszesz jak często kosisz. Trawa gęsta, wysoka i wiotka - nie daj Boże mokra - to męka.
Tu nie wiele zrobisz, chyba jakąś turbo? Z zapychaniem trawy miałem do czynienia właśnie jak w powyższym przypadku.
Wtedy metodycznie tniesz , jak długie włosy, albo brodę. Aż uzyskasz normalny trawnik. Następnym razem za dwa tygodnie problemu nie będzie.
Mam elektryczną 1300W. I rada : często kosisz - to przyjemność i relaks. ;:138
Ci, co nie wiedzą, ale wiedzą, że nie wiedzą:to prostaczkowie, poucz ich.
Ci, co wiedzą, a nie wiedzą, że wiedzą: to śpiący, obudź ich.

Julian Tuwim
bazar5
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 4 sie 2023, o 20:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Jaka kosiarka?

Post »

Kosze raz w tygodniu a jak jestem poza domem lub pogoda nie pozwala to rzadziej... trawa jest mam wrażenie jakaś silnie soczyta bo kosze jak już jest sucho. Czyli zwiększyć częstotliwość?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”