Trawnik - koszenie trawy

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
x_m-i
---
Posty: 2658
Od: 19 cze 2007, o 09:46
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Post »

Witam wszystkich.
Jeśli chodzi o koszenie trawnika z koszem czy bez to zalezy, jak nawozimy i jaka to mieszanka traw i podłoże. Ja u siebie zawsze kosze bez kosza i trawa jest ładna, zwarta i ciemno zielona. Trawa pozostawiona dostarcza składnikow pokarmowych podczas jej rozkładu. Jeżeli rzadko kosimy trawnik to może to zeszpecić nasz zielony dywan, czyli doprowadzimy do jej pogorszenia.

Pozdro
Mutari
grigori24
---
Posty: 1613
Od: 18 paź 2007, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Marcinie czy podczas upałów też zostawiasz trawę skoszoną ale nie zgrabioną?
tomek1978_1978
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 25 lip 2008, o 21:49

Post »

Witajcie.
Jestem nowym użytkownikiem tego forum a skłonił mnie do tego wygląd mojej trawy.
Trawę wysiałem w zeszzczym roku a na innej części działki w tym roku. Trawa ślicznie wschodziła mam system zraszający tak więc codziennie była solidnie podlewana i naprawdę było czym się poszczycić. Na wiosnę dostała nawozu po czym napowietrzyłem ją własnej produkcji napowietrzaczem. Nic specjalnego po prostu 2 deski 30x40 cm kilkanaście gwoździ i jak deska dla fakira była gotowa napowietrzyłem cały teren. Po napowietrzeniu nawiozłem jeszcze trawkę siarczanem amonu i wówczas było ślicznie. Trawka zielona aż miło. Trawa rosła jak szalona, kosiłem ją 2 razy w tygodniu na ok 6 cm wys. Jednak po pewnym czasie trawa zaczęła się "mechacić". Na początku myślałem że może to wina kosiarki bo gęstość mojej trawy przeszła i moje oczekiwania. Ale po naostrzeniu noży oraz przycinania onną kosiarką efekt był taki sam. W załączeniu podsyłam zdjęcie i proszę o poradę dlaczego tak się dzieje???? Wykonywałem już chyba wszystkie zabiegi. Chcąc pościnać te brzydkie końcówki przyciołem trawę niżej lecz dalej mi sie końcówki mechacą. Proszę o POMOC.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Waleria
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3612
Od: 12 sty 2007, o 11:36
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opole

Post »

Sąsiad, który ma elektryczną kosiarkę, twierdzi,że lepsza jest ręczna, bo po niej nie ma takich postrzępionych końcówek.
Waleria
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

A może trzeba ją wyczesać wertykulatorem? To nie to samo, co aeracja, a bardzo dobrze wpływa na wygląd trawnika. Nie w czasie największych upałów, oczywiście, no i musisz wiedzieć, że tuż po "czesaniu" trawnik wygląda hm, interesująco, ale po kilu dniach nabiera życia i jest ładniejszy niż przed zabiegiem.
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
Nalewka
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 6532
Od: 30 paź 2006, o 12:42
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Działka na Warmii

Post »

Właśnie dostałam maila w sprawie tej posiekanej trawy od super fachowca, pozwalam sobie zacytować:
===
(...)
Na Ogrodniczo Działkowym Forum w temacie '' Problem z trawą '' forumowicz *tomek1978_1978* pyta co jest nie tak z jego trawą . Proszę mu odpowiedzieć (ja nie jestem na tym forum zarejestrowany i nie mam też jego adresu email ), że przyczyną jest bardzo tępy nóż w kosiarce .
Przy takiej trawie jaką on posiada (szerokolistna), nóż powinno ostrzyć się co najmniej po trzech, czterech koszeniach .
Pozdrawiam
Andrzej (A.)
===
Dziękuję za poradę i zapraszam do nas na forum ;:100
"Wyrzuciłem telewizor na śmietnik, a w radiu urwałem gałkę, tak aby nikt z rodziny nie mógł zmienić stacji i teraz jest tylko wasze radio u mnie w domu. I jestem naprawdę wolnym człowiekiem."
Awatar użytkownika
maryann
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4187
Od: 3 wrz 2007, o 14:31
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Czechy k. Krakowa

Post »

:lol: Oprócz ostrego noża ważny jest też jego kąt pochylenia(ostrze minimalnie w dół), obroty(w dobrej kosiarce obroty są wysokie i trawa jest równo "utrącana", nawet tępym nożem) i wysokość koszenia(tu- nie wiem ile po koszeniu fotografowana, ale źdźbła są dość długie).
Każda opinia najlepiej opisuje jej autora!
Awatar użytkownika
mateola
200p
200p
Posty: 226
Od: 20 kwie 2008, o 12:47
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bąków (opolskie)

Post »

A ja się dochowałam zgorzeli siewek na nowym trawniku... Za nami okres intensywnych opadów, teraz upały...
Taki smutny widok! Na ślicznej trawie rozległe placki zasychających roślinek- a było tak ładnie - Obrazek
Co teraz?
Pozdrawiam - Małgosia
piotrek1979
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 4
Od: 18 paź 2008, o 09:44
Lokalizacja: zawada

Koszenie trawy przed zimą

Post »

Witam wszystkich forumowiczów. To mój pierwszy post na tym forum. W wyszukiwarce nie udało mi się znależć odpowiedniego dla mnie postu, dlatego piszę poniższe pytanko. Trawniczek załorzyłem sobie w maju i od początku rósł i zagęszczał się jak szalony(kosiłem 2x w tygodniu). Słyszałem żeby trawa dobrze się przygotowała do zimy trzeba zostawic ją troszkę dłuższą, i tak tez zrobiłem. Nie koszę jej od 3 tyg. A trawa dalej rośnie jak szalona. Myślałem że jej wzrost troszkę na jesień zwolni, a tu nic. Czy przy takiej pogodzie jak teraz czy nie za wcześnie zakończyłem przystrzyganie trawnika? Jak zostawię ją taką długą na zimę, to czy nie wpłynie jakoś negatywnie na trawnik w przyszłym roku? Z góry dziękuję za odpowiedż
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

Trawę przed zimą kosi się krótko,po to żeby nie miała pleśni pośniegowej.
Należy też posypać ją nawozem jesiennym do trawy .
Pozdrawia cynia
tadeusz48
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3403
Od: 5 wrz 2007, o 17:20
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Lublin

Post »

Trawe przed zimą kosi się krótko
Na zimę nie powinno się zostawić wysokiej trawy, ale też nie można jej kosić "krótko". Jeżeli trawa nadal rośnie, a rosnąc może w zależności od pogody do końca roku, to należy ostatnie koszenie w roku ( czasem może być w październiku , a czasem w grudniu) wykonać kosiarką po podniesieniu jej o "ząbek" wyżej niż kosimy przez cały rok. Zostawienie zbyt krótko koszonej trawy może spowodować przy zbyt surowej, bezśnieżnej zimie wymarznięcie korzonków trawy,z kolei zostawienie zbyt wysokiej trawy może powodować zgnicie trawy w wyniku pleśni pośniegowej. Pozdrawiam. Tadeusz.
Awatar użytkownika
Aska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3591
Od: 13 kwie 2006, o 14:36
Lokalizacja: Podhale, woj. małopolskie

Post »

Jak zostawisz na zimę za wysoką trawę, to na wiosnę będziesz psioczył przy koszeniu - wiem, bo zrobiliśmy ten błąd. Pleśni na szczęście nie było. Słuchaj Tadeusza, dobrze radzi. Na razie mąż kosi tak jak zazwyczaj, jak zauważymy zwolnienie wegetacji szykuje się koszenie o "ząbek" wyżej.
wesoly
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 786
Od: 20 sie 2008, o 20:57
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: dolnośląskie
Kontakt:

Post »

Zawsze jest problem kiedy ostatnie koszenie? Osobiście zawsze koszę trawę tak samo jak w sezonie i kiedy przyrasta a zimy nie widać to koszę. Na wiosnę dosiewam gdy jest taka konieczność.
jarek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”