Powrót na główną stronę Forum. Ogrodniczo Działkowe Forum.
Najlepsi polscy Fachowcy. Bazy wiedzy praktycznej. Porady.

Strefa czasowa: UTC + 1

Przeszukiwarka poniższego WĄTKU:
Idź do strony nr...        1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  
Autor Wiadomość
kluska
 Tytuł: Re: Trawnik po zimie cz. 2
PostNapisane: 6 maja 2016, o 20:08 
500p
500p
Mi też udało się jesienią przepuścić dwa rzędy bo miałam resztkę nawozu i po pierwszym wiosennym nawożeniu nadal było widać różnicę ale to był nawóz 6 tygodniowy, więc teraz rozsiałam ponownie już inny. Myślę, że za tydzień, dwa powinno być ok.Tak więc uważam, że lepsze jest sianie w szerz i wzdłuż. I chociaż raz w tygodniu solidne podlewanie jeżeli nie pada.

karolina1399
PostNapisane: 8 maja 2016, o 17:46 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Posiałam trawę barenbrug shadow pro 5 maja, jej zawartość to :
40% - Barcampsia
20% - kostrzewa czerwona (pospolita)
20% - kostrzewa czerwona rozłogowa
20% - wiechlina łąkowa

W związku z tym mam pytanie, kiedy powinna zacząć wschodzić? podlewam 2 razy dziennie, w dzień jest ok 20 stopni w nocy ok 10.

Zobacz profil Wyślij e-mail      

Komzi
PostNapisane: 17 cze 2016, o 16:18 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Witam Panów i Panie :)
Generalnie czytam czytam i stwierdzam, że nadal wiem nie wiele albo i mniej.

Prosiłbym o radę, trawnik założony w zeszłym roku pod koniec lata przez ogrodnika.

Po zimie niestety wygląd średnio satysfakcjonuje.
Dodatkowo brak czasu spowodował że ograniczyłem się jedynie do koszenia.
Trawa wygląda średnio, a najbardziej "dobijają" mnie placki pomiędzy kępkami.

Postaram się dzisiaj dodać zdjęcie żeby było widać o co mi dokładnie chodzi.
Jest również sporo suchej trawy po zimie, której niestety jak wyżej wspomniałem z braku czasu nie wygrabiłem.

Chciałbym trawnik zregenerować aby odbił i się zagęścił.

Plan mam taki:
- wygrabienie,
- wertykulacja(do końca nie jestem pewien czy jest to dobry pomysł, przeglądając opinię znalazłem różne opinie na temat wertykulacji młodych trawników).
- nawóz (za radą taduesza48 chciałbym zaaplikować coś wieloskładnikowego np. polifoska12 i dodatkowo uzupełnić azotem np. saletra amonowa, ewentualnie mocznik). Co radzicie ?
- podlewanie (planuję automatyczne nawodnienie ale póki co ciśnienie jakie udostępniają wodociągi nie daje mi takich możliwości, aż całe 2 bary, kombinuję z pompą która podniesie ciśnienie w sieci ale mały wybór no i pytanie czy zadziała), póki co będę się starał podlewać ręcznie

Pytanie czy czerwiec to nie zbyt późny miesiąc do takich zabiegów?
No i druga ważna rzecz, to czy dawać obydwa nawozy jednocześnie oraz jaką ilość ?(trawnik ma około 500m2, siewnik gardeny).
Jeśli chodzi o nawóz przejechać wzdłuż i wszerz, czy wystarczy wzdłuż ?

Z góry dziękuję za jakiekolwiek rady.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Tak prezentuje się trawnik.
Chciałbym poprawić kolor oraz zagęścić.
Nie wiem czy ktoś zwrócił uwagę ale w niektórych miejscach pomiędzy trawą rośnie mech.
Może nie widać go zbyt dobrze ale generalnie jest, więc miło by było się go pozbyć :)

No to czekam na rady co i w jakiej kolejności zrobić.
Z góry dziękuję.

P.s.
Na czwartym i piątym zdjęciu miejsce po grabieniu. Wybrałem to co zalega przy trawie z zeszłego roku.
Ogólnie po tym zabiegu mocno się przerazilem bo trawa się strasznie przerzedzila i więcej jej nie ma niż jest :(

Komzi
PostNapisane: 19 cze 2016, o 18:00 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Pomoże ktoś?

mymysteryy
PostNapisane: 19 cze 2016, o 18:54 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Komzi ja bym się raczej zastanowiła nad wertykulacją tak młodego trawnika (mógłbyś uszkodzić pędy traw, a poza tym pewnie nie masz jeszcze tak zwartej darni, by trzeba ją było nacinać) . Myślę, że delikatne wygrabienie wystarczy. Ja mój wertykulowałam dopiero dwa lata po założeniu.
Co do nawozu, to ja stosuję Florovit do trawników z mchem (ma zwiększoną zawartość żelaza). U mnie też są miejsca, w których mech "lubi" się pokazywać, szczególnie po zimie, ale po zastosowaniu tego nawozu zdecydowanie się poprawia.
Nawóz koniecznie rozsiewaj wzdłuż i wszerz, wtedy masz gwarancję, że nie porobią Ci się pasy lepiej lub gorzej nawiezione.
Po nawiezieniu trawa powinna szybko się zagęścić. Jeśli masz większe placki łyse, to możesz dosiać, ale pamiętaj by dosiewać taką samą mieszanką traw jak podczas zakładania trawnika, bo inaczej będziesz miał w tym miejscu inny odcień trawnika.
Mój był zakładany w 2013 roku. Od drugiego roku wiosną go wertykuluję, dwa razy do roku nawożę, regularnie koszę, w pierwszych latach robiłam opryski p/chwastom (Starane), ale na przykład w tym roku do tej pory nie było takiej potrzeby, bo chwastów dzięki regularnemu koszeniu jest bardzo mało.
Tak wygląda dziś (prosi się już troszkę o koszenie :wink: )

Obrazek

Obrazek

patol
PostNapisane: 20 cze 2016, o 10:26 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

więcej niż 1
Witam
Mam podobną sytuację co Kolega Komzi z tym, że mój trawnik ma już ponad 3 lata i wertykulatorem chyba już mogę przejechać?
Generalnie plan mam taki:
- wertykulacja + aeracja
- po kilku dniach rozrzucenie nawozu Yara Mila Complex
- dosianie trawy
Czy mogę coś takiego teraz zrobic? Nie jest za późno na wertykulację?
I czy przed tym zabiegiem skosić trawnik czy jednak poczekać kilka dnia po skoszeniu?
Z góry dziękuję za pomoc... wszystko chciałbym zrobić w tym tygodniu (bardziej pod koniec) jak ziemia trochę przeschnie po deszczach :)

Komzi
PostNapisane: 20 cze 2016, o 15:00 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
mymysteryy bardzo dziękuje Ci za odpowiedź.

Zrobię jak radzisz, wertykulację odpuszczę ze względu na to że trawnik jest zbyt młody i mogłoby się to dla niego źle skończyć.
Będzie grabienie ale raczej niedelikatne :)
Na małym odcinku wygrabiłem naprawdę sporo suchej trawy(widać to na jednym ze zdjęć, więc będę musiał trochę ostrzej mój trawnik potraktować, żeby usunąć zimowe zaległości.

Jeśli chodzi o nawóz to porównywałem sobie Florovit który używasz z Polifoską 12 i różnią się one jedynie stosunkiem NPK no i dodatkowym żelazem(rozumiem że to żelazo ma na celu likwidację mszaków).
Florovit fajny, tylko czy nie ma zbyt mało fosforu i potasu ? W polifosce jest go znacznie więcej. Azot mogę uzupełnić ale potas i fosfor ? Z drugiej strony florovit jest anty mech. Nie da się tego jakoś pogodzić ? :D

Myślałem o dodatkowym uzupełnieniu azotu za pomocą mocznika lub saletry amonowej z tego względu że gleba nie jest zbyt bogata w N. Pytanie czy mogę te nawozy zastosować równocześnie, czy lepiej rozłożyć to w czasie?
Czytając temat trafiłem na posty tadeusza który wspominał że ostatni miesiąc na nawożenie to czerwiec i później lepiej nic nie podawać, ponieważ trawa musi przygotować się do przezimowania.

Co poradzicie ?

mymysteryy
PostNapisane: 20 cze 2016, o 16:29 
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold

1 szt.
Komzi napisał(a):
Będzie grabienie ale raczej niedelikatne :)
Na małym odcinku wygrabiłem naprawdę sporo suchej trawy(widać to na jednym ze zdjęć, więc będę musiał trochę ostrzej mój trawnik potraktować, żeby usunąć zimowe zaległości.

Niedelikatnością się nie przejmuj. :wink: Dla uspokojenia pokażę Ci jak wyglądał mój po wertykulacji i potem jak w krótkim czasie się zregenerował po tym zabiegu i po zasileniu go nawozem(zdjęcia z roku 2015, bo akurat takie mam pod ręką)

przed zabiegiem wertykulacji
Obrazek

po wertykulacji
Obrazek

Obrazek

Obrazek

jeszcze mała interewencja służb porządkowych anty/robakowych :;230

Obrazek

i trawnik wczesną wiosną wyglądał tak
Obrazek

Co do nawożenia, to ostatnie nawożenie nawozami zawierającymi azot przeprowadza się na przełomie czerwca/lipca. ;:108 Potem ewentualnie przed zimą można zasilić nawozami jesiennymi, czyli bez azotu lub z małą jego zawartością. Ja w zeszłym roku tego nie zrobiłam, ale jak trawnik był młodszy, to kupiłam ten jesienny, by pomóc mu przezimować. :wink:

Co do florovitu i jego składu. Czy nie ma zbyt mało fosforu i potasu? Nie wiem. Poleciła mi go osoba, która ma firmę zakładającą ogrody i tego nawozu się trzymam. Nie narzekam na kondycję trawnika, więc chyba skład ma Ok.
Żelazo w nim zawarte jest p/mchom. ;:108 Możesz też dodatkowo od czasu do czasu przesypać trawnik piaskiem. To też podobno pomaga.

analyzer65
PostNapisane: 30 cze 2016, o 15:54 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Mi ręce opadają jeżeli chodzi o mój marny kawałek ogródka jaki mam do dyspozycji wychodząc z pokoju mieszkania.
Wielkość trawnika jakieś 2x3.
Jak mieszkamy tutaj od 3 lat, tak 3x trawnik zakładałem na nowo, a i tak problem pozostaje.

Najpierw całość dobrze przekopałem, wybrałem rzeczy typu kawałki gruzu, kamyki, chwasty itp rzeczy.
Ziemia do żyznych nie należy, dlatego zawsze mieszałem ją z zakupionym w workach podłożem do trawników. Siałem trawę, nasiona lekko przegrabiałem celem wymieszania i przykrycia ziemią, podlewałem.
Jak trawa urosła na odp wysokość wówczas kosiłem kosiarką z b. ostrym nożem.
Regularnie podlewałem.

Ponad 2 m-ce temu zakładałem trawnik na nowo. Zastosowałem nasiona traw Trawy z Iławy pokryte jakąś warstwą antymchową bo w części trawnika poprzednio pojawiał się mech. Stosowałem więc nawozy antymchowe i problem z mchem zniknął.

Obecnie problem jest tego typu, że połowa trawnika jest powiedzmy ładna, a połowa to praktycznie goły placek ziemi, na którym mimo dosiewania, nie wyrosło w sumie nic. Ogólnie rzecz biorąc trawnik nie jest gęsty. Wysiewałem sporą ilość nasion, na pewno większą niż zalecana. Stosowałem różne gatunki traw, różnych producentów. Efekt taki sam - placki i rzadka trawa, że obecnie nawet nie chce mi się tego dalej podlewać bo nic to nie daje.

Plan mam teraz taki, żeby np we wrześniu przekopać całość ponownie i podsypać kompostu, a potem dopiero posiać trawę na nowo.

Jeśli chodzi o nawożenie to stosowałem do tej pory:
- nawóz rozpuszczalny w wodzie Substral magiczna siła
- florovit mistrzowski trawnik

Jedynie kolor trawy był ładny ale rozkrzewianie żadne.

Poradźcie coś :)

kluska
PostNapisane: 30 cze 2016, o 18:21 
500p
500p
Dlaczego jak masz taki mały kawałek trawnika nie kupisz trawy z rolki, żeby mieć od razu super? Moi sąsiedzi mają trawnik z rolki na całkiem sporym ogrodzie 10 lat. Ja mimo, że o trawnik dbam, widzę, że jakość użytych nasion w ich trawniku jest zupełnie inna. Równość powierzchni jest zupełnie inna. trawnik ciągle jest super, mimo, że bardzo szczególnie o niego nie dbają. Przy zakładaniu trawnika uważam, że bardzo ważne jest dobre zwałowanie podłoża, inaczej przy podlewaniu robią się górki i dołki i nasiona spływają, zwłaszcza jeśli trafi się burza. Wydaje mi się, że trawa najlepiej rośnie na podłożu piaszczysto gliniastym dość zwartym. Nie wiem jaki jest podłoże do trawników, ale jeżeli torfowe, to chyba nie najlepiej, bo jest zbyt lekkie. Mój trawnik zakładali ogrodnicy a ciągle jest beznadziejny...
Biorąc pod uwagę koszty zakładania Twojego trawnika, nakład pracy i mierne efekty, kupiłabym trawnik z rolki...

analyzer65
PostNapisane: 30 cze 2016, o 18:35 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Nad rolką zastanawiałem się.
Znalazłem nawet człowieka, który blisko mnie ma uprawę trawy z rolki.
Cenowo ma się to różnie. Za metr jedni chcą od 11zł, inni 16zł a jeszcze inni ok 30zł. To wszystko zależy na pewno od gatunku trawy, stąd cena.

Co jeszcze mogę dodać...miejsce jest dość mocno nasłonecznione. Przy temp. ok 30* w ogródku jest sauna. Dodatkowo jest drewniane ogrodzenie wysokie na ok. 1.70m.

Zastanawiam się czy nie kupić przyrządu do zbadania ph ziemi. Może tu jest problem, a na pewno problem jest w tym że ziemia nie jest żyzna, stąd pomysł o zapodaniu kompostu.

Tomek123
 Tytuł: Zółta i sucha trawa po zimie pomocy !!!!
PostNapisane: 17 mar 2017, o 21:30 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
witam wszystkich bardzo serdecznie to mój pierwszy post , otóż piszę w następującej sprawie : Rok temu założyłem trawnik , wyglądał pięknie i byłem z niego bardzo zadowolony. Jednak w lutym tego roku dostrzegłem niepokojące zmiany. Powstały żółte plamy i kępy suchej trawy. Na jesień został nawieziony - dawkę niestety przekroczyłem 4 kg na 80 m2 ... oraz skoszony ale na najwyższą możliwą wysokość. Przeprowadziłem również wertykulację trawnika 2 tygodnie temu, myślałem że ten zabieg załatwi sprawę ale jednak nie do końca się udało przywrócić lepszy wygląd trawy. Oto zdjęcie trawnika z lata ubiegłego roku :

Obrazek
a to obecny stan :
Obrazek
Proszę o pomoc i porady pozdrawiam :)

goleb
PostNapisane: 17 mar 2017, o 22:38 
50p
50p

---
Jakim nawozem zasiliłeś go?

Tomek123
PostNapisane: 18 mar 2017, o 00:11 
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony

---
Szczerze to nie pamiętam , może to był fructis albo target - na pewno jesienny. Niestety przekroczyłem zalecaną dawkę ... Zastosowałem go chyba w połowie listopada .

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w temacie           [ Posty: 441 ]  Idź do strony nr...        1 ... 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32  

Strefa czasowa: UTC + 1

|    Kto przegląda ten dział ?

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości