Trawnik po zimie cz. 2

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Nie wygląda to zbyt dobrze jak na tak młody trawnik, ale z drugiej strony ta mieszanka traw miała aż 60% życicy, więc może część trawy wypadła ze względu na mrozy lub złe warunki glebowe itp. Tak czy inaczej wczesną wiosną na pewno trzeba dać nawóz azotowy i to na pewno poprawi wygląd trawy przez jakiś czas. Jeśli chodzi o grabienie to ja bym jeszcze sobie odpuścił, bo możesz wyrwać sporą część słabo ukorzenionego trawnika, który może jeszcze się zagęścić w tym roku. W maju zobaczysz jak wygląda trawa i wtedy zdecydujesz czy trzeba robić dosiewkę na całości czy tylko na pustych placach. Nasiona można przykryć piaskiem i codziennie zraszać by nie wyschły.
Jeśli chodzi o aerację to taki zabieg można śmiało wykonywać na wiosnę lub jesień, ale nie jestem przekonany do używania kolców do aeracji. Gdybyś mógł to najlepiej wypożycz profesjonalny spalinowy aerator z firmy ogrodniczej a jak nie ma takich w twojej okolicy to może znajdziesz gdzieś takie cudo:
https://www.youtube.com/watch?v=-B-KDv7YnNo
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Tak, grabienie jeszcze odpuszczam. Z tego co wyczytałem w wątku to:

"Za pracę pielęgnacyjne na trawniku zabieramy się dopiero, gdy ziemia rozmarznie. Do pracy można przystąpić gdy nie grożą już nocne przymrozki poniżej -5 stopni. Temperatura powietrza przez kilka tygodni musi utrzymywać się powyżej zera. Najczęściej jest to koniec marca ? początek kwietnia. Przed przystąpieniem do prac ziemia i trawa również być sucha"

Jeszcze czekam :) post dodałem wcześniej ponieważ martwi mnie trawnik, a chcę dobrze przygotować się na wiosnę. Jeżeli nie miał bym możliwości wypożyczenia "prawdziwego" aeratora to odradzasz aerację takim sprzętem ?
LINK

Czy może jednak warto nawet takim czymś wykonać i później piaskować.
PS. Glebę po nawiezieniu ubiłem z 4 razy, więc myślę że to jest powodem rzadkiego wzrostu, a później żółkniecia trawy.
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Problem z tymi kolcami polega na tym, że gdy one wchodzą w ziemię to nie usuwają ziemi by zrobić miejsce na piasek czy kompost, ale właśnie ściskają ziemię wokół tego otworu, więc nie jest to zbyt pożądany efekt na zbitych glebach. Pierwszy obrazek poniżej obrazuje ten problem:
https://www.google.pl/search?q=spike+ae ... =isch&sa=X

Niestety sam będziesz musiał podjąć decyzję czy warto inwestować w szpilki do walca czy może jednak wypożyczyć profesjonalny aerator, który na 100% zrobi robotę szybciej i lepiej. Są jeszcze takie manualne aeratory, ale to raczej ma sens na małych trawnikach:
https://www.yardbutlerstore.com/wp-cont ... Carded.jpg

W ostateczności, jeśli masz takie fundusze, możesz sobie kupić na własność aerator spalinowy (nowy lub używany). Najtańszy nowy na allegro jest za 6609zł (silnik B&S), ale nie mogę powiedzieć czy jest wart tych pieniędzy, a używany firmy husquarna to wydatek rzędu 9 tysięcy (silnik honda).
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Myślałem o kupnie urządzenia typu 2 w 1 (werytkulator i aerator), ale to było na samym początku zanim się dowiedziałem z forum że sprzęty po 400 są tylko wertykulatorami, a drugi wałek tylko wyczesuje trawę.

W dwóch wypożyczalniach jakie szybko znalazłem były aeratory ale tylko z nazwy, ponieważ miały właśnie ten wałek do wyczesywania trawy.

Też myślałem nad nożnym, podobnym do tego co Ty wstawiłeś, ale takim https://goo.gl/images/uqFhLP
tylko chcą aerować po 180 - 200 dziur na m2 to pewnie zanim bym skończył aerować całość to wcześniejsze dziury mógłby by się już zakryć ponownie.

Ale w linku który wysłałeś znalazłem ciekawe zdjęcie walca, który powinien się sprawdzić w aeracji.
https://goo.gl/images/rFWEnb
https://goo.gl/images/jGqm3Q
A wykonanie takich "rurek" na istniejącym walcu jest całkiem możliwe :D
Po areacji należy te "korki" ziemi zgrabić czy można zostawić ?
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Walce z rurkami to ciekawy pomysł, ale to by trzeba chyba ciągnąć jakimś ciągniczkiem, bo chyba ręcznie będzie dosyć ciężko. Jeśli chodzi o korki to z tego co wiem przeważnie się je usuwa przed piaskowaniem by móc wprowadzić nowy materiał (piasek, lepsza ziemia, kompost itp) w otwory. Tutaj przykład jak to wygląda w przypadku 'greena' na polu golfowym:
https://youtu.be/6OANKlj6jSI?t=192
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Jak nie uda mi się wypożyczyć aeratora to spróbuje takie coś wykonać. Najwyżej do pracy założę homonto hehe.

Możesz mi podać linka z jakiegokolwiek portalu z ofertą piasku do piaskowania. Bo ciężko znaleźć piach o zalecanych parametrach inny niż kwarcowy.
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Ja bym brał zwykły piasek do tynkowania, który jest grubszy od kwarcowego. U mnie po około 60 złotych za tonę bez transportu.
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Poszukałam po okolicy i znalazłem piasek płukany o frakcji 1 - 2 mm. Mogę taki zastosować ? Z forum wyczytałem, że zalecany to 0.5 - 1.2 mm.

Teraz znalazłem też piasek kwarcowy, ale frakcja 0,1 - 0.5, więc mam do wybory bo za duży bo za drobny :/
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

1-2mm będzie prawie idealny, a już na pewno lepszy od tego bardzo drobnego (i.e. lepszy drenaż). Polecam poczytać wątki kolegi ogrod2000 [lub x - o -0]
x - o -0 pisze:
alphax pisze:Pozwole sobie rozszerzyc poprzednie pytanie. Czy piasek budowlany, taki bialo-zolty nadaje sie na piaskowanie trawnika?
Tak

-- 24 kwi 2013, o 08:17 --
ciapino pisze:Czy piasek kwarcowy z tzw. Castoramy nadaje się na piaskowanie. Grubość ziarna 01-1,2mm. Ile zużyć na 1m2 trawnika ?
Dobry jest 0,5-2.0
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

W takim razie kupie na wiosnę 1 - 2 mm. Jedna tona 50 złotych, więc jest to kolosalna różnica co do kwarcowego 480 zł/t.
Dalej będę się rozglądać za trochę mniejszą frakcją.


Mam zapisane te dwa posty ogrod2000/x-x-o. Jego wiedzą jest ogromna ;:oj ;:oj ;:oj
Tylko nie wiem czy ta podana przez niego frakcja 0,5 - 2,0 mm, dotyczy też tego piasku budowlanego czy tylko piasku kwarcowego. W sumie piasek budowlany (biało-źółty) jest nie do kupienia o frakcji 0,5 - 2, bardziej o 0 - 2 :/.
Z wątku "Trawnik po zimie cz.1/2" dodatkowo mam zapisane takie informacje (może innym się przydadzą)

Po piaskowaniu nie trzeba podlewać trawnika.
Piaskuje się piaskiem o frakcji 0,5 ? 1,0 (średnio gruby)
Może też być piasek kwarcowy (0,5 ? 2,0)
Po piaskowaniu trawnik można delikatnie przegrabić, aby zagłębienia wypełniły się gruboziarnistym piaskiem.
Zaleca się wysypać ok. 100 litrów (0,1 m3) pisaku na 100 m2 (jedna taczka). Piasek rozsiewamy na całym trawniku, wcześniej skoszonym i idealnie suchym. Piaskowanie przeprowadza się bezpośrednio po zabiegach aeracji i wertykulacji.


Możesz mi również doradzić w nawozach ? Ogrod2000/x-x-o (oj szkoda że nie ma konta) polecał nawóz Yarabela Extran 27.
Ogrod2000 pisał aby:
"Nawożenie zaczynamy wczesną wiosną, gdy trawa się zazieleni. Na wiosnę (maj) dajemy więcej azotu (ok. 20%) i nawozimy tak co 3 ? 4 tygodnie do kończa czerwca. Od lipca nawozimy nawozami z mniejszą ilością azotu"

Jednak nie znalazłem informacji jaki nawóz z mniejszą zawartością azotu stosować od lipca do sierpnia (jest coś o polifoska, ale 12 rodzai wymienione) :/. Wiem tylko, że od września nawozy bez azotu tzw. jesienne

Tak w ogóle to dziękuje za zainteresowanie się moim problemem. ;:138 ;:138
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Ja przestałem się interesować nawozami mineralnymi, bo ich po prostu już nie używam. Żeby wiedzieć jaki nawóz należy użyć trzeba by zrobić badania gleby itd, bo inaczej to trochę takie wróżenie z fusów.
Jeśli chodzi o mnie to ja przeszedłem na naturalne nawozy takie jak kompost czy mączka bazaltowa jak również całoroczne mulczowanie trawnika. To oczywiście nie jest wystarczająco dużo azotu żeby trawa wyglądała jak na polu golfowym, przynajmniej w moim przypadku, ale wystarczająco dużo żeby trawnik wyglądał znośnie przez cały rok.
pozdrawiam
Piotr_Krk
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 11
Od: 7 lut 2018, o 09:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Ja znowu nie mam czasu na kompostowniki. A ten nawóz Yarba nie zakwasza gleby co jest bardzo ważne, bi nie trzeba sypać wapna.

Dziękuję leszeg za Twoją pomoc.

Jeżeli jeszcze ktoś chciałby dorzucić istotne informację to zapraszam :)
Pozdrawiam
olek12341
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 11 lut 2018, o 19:04
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Trawnik po zimie cz. 2

Post »

Witam serdecznie. Cieszę się, że trafiłem na to forum, bo w końcu jest miejsce gdzie mogę zdobyć dużo ciekawej wiedzy na temat ogrodnictwa :)
Na początku chciałbym zacząć od tematu trawy.
W tamtym roku na wiosnę założyłem trawnik.
Teren piaszczysty, na to nawiezione 10-15 cm ładnej przesianej ziemi.
Nasiona Barenbrug Watersaver, trawa systematycznie koszona, dwa razy nawożona, raz polifoską drugi raz nawozem yara mila hydrocomplex.
Trawa ładna gęsta, tylko mam problem z tym, że jakoś zżółkła po zimie.
Zastanawiam się na wertykulacją, tylko czy to nie za szybko jak na roczny trawnik?
Chciałbym dodatkowo trawnik opryskać przeciwko chwastom oraz odpowiednio nawozić.
Czy ktoś z Państwa może mi powiedzieć jaka powinna być odpowiednia kolejność tych wszystkich zabiegów?
Jutro postaram się podesłać zdjęcia trawnika oraz jak się uda zmierzyć pH gleby aby sprawdzić czy potrzebne jest wapnowanie
Proszę o porady
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”