Wszewłoga górska

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

WacekJ pisze:Nasionka przyleciały , jeszcze tylko wiosna i sieję ! ;:138
Niestety nie wykiełkowały . Gdyby ktoś z posiadaczy tej roślinki zebrał świeże nasionka to chętnie kupię lub wymienię na inne roślinki czy sadzonki - winorośl - goji - złoty wąs - piołuny- pontyjski czy Lambrook Silver .
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wszewłoga górska

Post »

A ja tej swojej zamówionej też nie otrzymałam, nie wiem czemu?
Za to dużo później trafiłam na sadzonki tej rośliny w zaprzyjaźnionej szkółce bylinowej. Oczywiście nie bardzo wiedzieli, co to jest. Ja się tylko domyśłałam, że to może być moja roślinka, nigdy nie widziałam jej na żywo i jako młoda, też może nieco odbiegać wyglądem od dorosłej rośliny. W każdym razie zakupiłam 3 szt i posadziłam w różnych miejscach. W każdym z tych miejsc rewelacyjnie nie wygląda, ale widziałam już pąki kwiatowe- może lada dzień się rozwiną i potem można będzie jakieś nasiona zebrać- jeśli w ogóle będą jakieś nasiona, a owa roślina, jest fatycznie tym, co chcemy, żeby było.
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

Wiosną udało mi się kupić na allegro 1 sadzonkę ale słabo rośnie . Może dlatego że posadziłem po wyjęciu z małej doniczki bez rozplątania korzenia . Wszewłoga ma długi palowy korzeń , w małej doniczce skręca się on w sprężynę . W ubiegłym tygodniu udało mi się kupić jaszcze kilka sadzonek - w małych doniczkach . Po wyjęciu z doniczek wypłukałem ziemię i delikatnie rozciągnąłem korzenie przed posadzeniem , mam nadzieję że będą żyły chociaż jakość sadzonek była wręcz skandaliczna . Powinno się sprzedawać te roślinki kopane jak pietruszkę wtedy nie będzie problemu z posadzeniem . Przy okazji powąchałem korzonki - zapach fantastyczny, przecież używają ich do wódki Angielska Gorzka .
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wszewłoga górska

Post »

No to chyba już nie ma po co zbierać nasionek? Ze też ja nie wpałam na to aby powąchać korzenie- sprawa byłaby jasna, co ja własciwie mam. Moje sadzonki też nie były jakieś zbyt dorodne. Z tego co pamiętam miały dosc marny system korzeniowy, patrząc na bryłę w doniczce- nawet bałam się tego zbyt mocno dotykać, a co dopiero rozplątywać. w ogóle nie wiem, czy to przeżyje u mnie zimę.
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

Moja jakoś rośnie . Może w przyszłym roku zakwitnie . Obrazek
Awatar użytkownika
śnieżka
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 3059
Od: 2 wrz 2007, o 12:53
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Wszewłoga górska

Post »

A moja okazała się być anyżem :D
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

Strasznie powoli rośnie pewnie nie odpowiada jej odczyn gleby mam nadzieję że zawiąże nasiona i będę mógł obsiać kolejną grządkę . Obrazek
magritte80
100p
100p
Posty: 141
Od: 24 lis 2006, o 19:30
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Nisko, Tychy

Re: Wszewłoga górska

Post »

Witam
Transakcje handlowe proszę prowadzić w odpowiednim wątku. szar... Zastanawia mnie jak smakuje jej nać, czy jest jadalna? Lubię eksperymentować z jadalnymi chwastami dlatego właśnie chciałabym mieć ją w ogrodzie... Oczywiście wszewłogę górską ze względu na jej korzeń, ale zastanawia mnie jaki smak ma zieleninka :) Intensywny jak anyż?

Czy już wykopywałeś korzeń? Jeśli tak to wklej zdjęcia, chętnie zobaczymy jak dalej wygląda uprawa :) Aż po nalewkę :)
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Wszewłoga górska

Post »

Anna11 pisze:Nie jestem do końca pewna ale ta roślina chyba rośnie wszędzie, po rowach, pastwiskach, łąkach.
Nie, raczej nie. Powszechnie występuje bardzo podobna do wszewłogi marchew zwyczajna - tak wygląda:
http://przyroda.osiedle.net.pl/obrazy/m ... czajna.jpg
http://www.swiatkwiatow.pl/userfiles//i ... zajna4.jpg
Często można też spotkać szczwół plamisty:
https://www.google.pl/search?q=szczw%C3 ... _4QiR4IkgE
Szczwół to roślina śmiertelnie trująca. Tak więc odradzam zbiory wszewłogi do celów leczniczych i spożywczych ze stanowisk naturalnych. O pomyłkę nietrudno. Lepiej zaopatrzcie się w nasiona ze sprawdzonego źródła.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

magritte80 pisze: Czy już wykopywałeś korzeń?
Korzeni jeszcze nie wykopywałem bo roślinki są mizerne a ja nie wiem jak im dogodzić . Wysiałem już pierwsze własne nasiona na nowe stanowisko i czekam na wiosnę .
ps. bardzo słabo zawiązuje nasiona
Obrazek
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

Wykopałem moje najstarsze wszewłogi i na korzonkach zrobiłem nalewkę - nic ciekawego, pachnie jak seler tylko że ja zapachu selera nie lubię .
Obrazek
klon
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 567
Od: 8 sty 2014, o 12:02
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: województwo śląskie

Re: Wszewłoga górska

Post »

Czy uzyskałeś rośliny z własnych nasion ?
Awatar użytkownika
WacekJ
200p
200p
Posty: 291
Od: 22 maja 2011, o 16:11
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Białystok

Re: Wszewłoga górska

Post »

Od kilku lat mam już własne nasiona niestety uprawy nie udało się znacznie powiększyć ale mam już matecznik który rocznie daje kilka setek nasion , corocznie je wysiewam z mizernym rezultatem bo jest za sucho.
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”