Mam nadzieję, że autor się nie obrazi i nieco sprostuję zawarte w poradniku ogólniki, dodam też nieco ciekawostek.
Cechy i funkcje trawnika
Trawnik wprowadza w nasz ogród ład i piękno. Po za tym zwiększa wilgotność powietrza w swoim otoczeniu oraz zmniejsza minimalnie hałas o kilka decybeli.
Ogród2000:
Trawnik to też źródło naturalnego leku na rozładowanie stresu. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez dr Nick Lavidis neurologa z University of Queensland w Brisbane. Zapach wydzielany przy koszeniu trawnika działa bezpośrednio na ciało migdałowate i hipokamp. Są to części mózgu odpowiedzialne za nasze poczucie zadowolenia i pamięć. Zapachy koszonej trawy działają rozluźniająco i rozładowują stres, co przekłada się na obniżenie ciśnienia u ludzi cierpiących na tą przypadłość. Zawarty związek chemiczny w zapachu koszonej trawy ma szczególne "narkotyczne" działanie na mężczyzn, przez rozluźnienie i poczucie zadowolenia nieznacznym stopniu uzależnia operatora kosiarki. Trawa to także stabilizator gruntu i naturalny drenaż.
Obecnie na rynku dostępne są leki o zapachu koszonej trawy, dla nerwusów
Nawożenie
Nawożenie wykonujemy 3-4 razy w sezonie wegetacyjnym. Najlepiej zacząć tuż po największych przymrozkach, czyli od końca marca. Wykorzystujemy w tym celu duża ilość mieszanek nawozowych, które zawierają składniki potrzebne naszemu trawnikowi.
Nie możemy zapomnieć o tym, że mokrego trawnika nigdy nie nawozimy stałymi nawozami, ponieważ taki nawóz przyklei się do trawy i spowoduje zepsucie roślin. Gdyby zdarzyła się taka sytuacja należy pamiętać by podlać taki trawnik obfitą ilością wody.
Przy kupowaniu nawozu trzeba zastanowić się jaki nawóz jest nam potrzebny, który pomoże naszej trawie się rozwijać, a przypadkiem nie sprawi odwrotnego efektu. Przy aktualnym rynku trudno mi jest opisać, które są najlepsze. Trzeba to samemu sprawdzić, zapytać, przetestować.
Ogród2000
Wszystkie gatunki traw bez względu na użytkowanie trawnika potrzebują kolejno - azotu, potasu, fosforu, w mniejszym stopniu magnezu, wapna , siarki, boru. Nawożenie rozpoczynamy wczesną wiosną przy pierwszy dniach kiedy temp, przekroczy 10"C i jest spodziewany deszcz. Nawożenie zawsze zaczynamy od najsilniejszego dostępnego nawozu na rynku jakim jest mocznik. Kolejny miesiąc to podanie nawozu bardziej kompletnego czyli przez wszystkich znane nawozy NPK np Yara Comlex. Kolejne nawożenia do września to nawozy azotowo wapniowe + Mg - dla uzyskania koloru szmaragdowego. Późna jesień podajemy nawozy z grupy PK + mikro lub nawóz długo działający w granulacie kiedy temp będzie niższa niż 10"C. Interwencyjnie w sezonie w miejscach jasnych plam zbyt drobnych źdźbeł podajemy nawozy rozpuszczone i podlewamy (fertygacja)
Częstotliwość nawożenia dopasowujemy do rodzaju zastosowanej mieszanki, częstotliwości koszenia trawnika, rodzaju gleby i systemu nawadniającego.
Podlewanie
Wiosna to najbardziej obfity okres na zapotrzebowanie wody przez trawę. Podlewamy trawę wtedy, gdy ziemia wyschnie na głębokość około 3 cm.
Kiedy zdarzy się, że posiadamy przesuszony trawnik należy go podlewać częściej, małymi ilościami wody. Prawidłowy rozwój systemu korzeniowego trawy gwarantuje gleba nawodniona na głębokość 10-15 cm. Wtedy trawa jest odporna na suszę.
Ogród2000
Podobnie jak z nawożeniem, częstotliwość podlewania uzależniona jest od rodzaju zastosowanej mieszanki, wieku trawnika, rodzaju podłoża, przeznaczenia. Nowo zakładany trawnik, czyli wysiane nasiona podlewamy tak by ziemia nigdy nie była sucha i na tyle mało by nie robiły się kałuże.
Łato to to nadzorować stosując automatyczne systemy nawadniające i wykorzystać do tego specjalny sterownik do siewki. Przypomnę, że trawy sportowe ( trawa z rolki - rajgrasy-życice) potrzebują dużej ilości wody i azotu. Mieszanki na kostrzewach są mniej wymagające. Nadmiar wody w przypadku niektórych mieszanek może doprowadzić do zagłuszenia kostrzew i wiechliny.
I odwrotnie niepodlewanie do zamierania życicy. W przypadku niektórych gatunków traw należy zraszać źdźbła w upalne dni unikając głębokiego podlewania. W przypadku traw niskich mających płytki system korzeniowy, podlewanie na głębokość 15 cm jest pozbawione sensu, natomiast mocno bije nas po kieszeni.
W przypadku, gdy nasz trawnik "choruje" należy pamiętać, by czynność podlewania wykonywać rano, ponieważ robiąc to wieczorem woda podczas całego dnia może szybciej wyschnąć.
Osobiście uważam, że podlewanie zimną wodą w południe (gdy temperatura jest większa niż 28 stopni) może przyczynić się do poparzenia źdźbeł trawy. Na ogródku działkowym najczęściej podlewamy ogród wężem ogrodowym, dlatego warto zastanowić się nad kupnem opryskiwacza ciśnieniowego w którym możemy z łatwością kontrolować temperaturę wody.
Osobiście uważam, że podlewanie zimną wodą w południe (gdy temperatura jest większa niż 28 stopni) może przyczynić się do poparzenia źdźbeł trawy.
Ogród2000
Sądzę, że przeprowadziłeś własne badania i musiały zajść jakieś szczególne nietypowe uwarunkowania, bo te które znam i doświadczenie moje skromne, mówi zupełnie coś innego.
W przypadku wrażliwych gatunków mówimy o schładzaniu darni, zapobiegając tym przesuszanie się źdźbła. Stosowana gatunki traw pochodzą w większości z innych stref klimatyczny, po drodze są modyfikowane genetycznie, dlatego musimy stosować się do wymagań danego gatunku.
Wertykulacja
Czynność ta polega na przycinaniu górnej warstwy trawy za pomocą odpowiednich noży. Noże do trawy nie są drogą sprawą, a mogą przynieść niespodziewanie dobry efekt. Żeby wykonać ten zabieg musimy początkowo skosić nasz trawnik i podlać glebę.
Po tych dwóch zabiegach najlepiej zastosować jest piaskowanie i posypywanie trawy torfem odkwaszonym.
Ogród2000
Wertykulacja to nic innego jak grabienie, usuwanie resztek organicznych zalegających na wierzchniej warstwie ziemi, utrudniające dostęp powierza i składników odżywczych do gleby
Wertykulację można przeprowadzać bez niszczenia darni zwykłą zamiatarką spalinową, taką samą jak do zamiatania ulic. Zupełnie czymś innym jest
Aeracja możemy podzielić ją na dwa różne zabiegi,
aeracja płytka mająca na celu przerzedzenie nadmiernie zagęszczonego trawnika przez wykonanie poziomych cięć. Można to też wykonać za pomocą wertykulatora spalinowego (niezbędna jest do tego duża masa urządzenia by cięcie mogło być możliwe na głębokość do 2cm)
Aerację płytka można też wykonać za pomocą glebogryzarki z wałkiem pierścieniowym, lub wałem ciężkim z kolcami.
Aeracja głęboka to zabieg wykonywany na glebach ciężkich i iłowych, ma na celu napowietrzenie korzeni i doprowadzenie fosforu do niższych partii gleby. Pionowe otwory średnicy około 15-20mm i głębokości 80-120mm zawsze uzupełniamy piaskiem, taki zabieg określamy piaskowaniem. Ze względu na wysoka cenę aeratorów zabieg należy zlecić firmie ogrodniczej lub w założyć kolektyw sąsiedzki i kupić w kilka osób. Zabieg piaskowania wykonuje się przeciętnie raz na 3 lata, choć nie jest to zasada.
Piaskowanie
Czynność ta ma na celu rozluźnienie górnej warstwy trawnika i pobudzamy trawę od strony korzenia. W tym celu wykorzystujemy suchy piasek średnio ziarnisty.
Ogród2000
Nie górną, a dolną część, czyli korzenie, górna cześć zawsze da sobie radę.
Odchwaszczanie
Czynność tą wykonujemy dla prawidłowego rozwoju trawnika. Należy pamiętać o wyplewianiu chwastów, które w dużym stopniu pobierają niezbędne składniki odżywcze trawy i mogą zainfekować ją rozmaitymi chorobami.
W zasadzie chwasty nie występują w dobrze zagęszczonym, regularnie koszonym i nawożonym trawniku.
Grabienie i koszenie
Czynność ta przypomina czesanie, ponieważ usuwamy w ten sposób różne zanieczyszczenia z trawnika jak np. liście oraz o czym bardzo rzadko się mówi, dostarczamy trawnikowi niezbędnego powietrza. Natomiast przycinanie, bądź koszenie sprawia, że nasza trawa wzmacnia się. Do grabienia grabienia powinno stosować się specjalnie wyprofilowane grabie.
Ogród2000
Im częściej kosimy tym ładniejszy uzyskamy trawnik, nawet codzienne koszenie nie zaszkodzi, a ślicznie zagęści i wyrówna darń. Zawsze kosimy ostrym nożem, ostrzyć należy w miarę potrzeb nie rzadziej jak 2000m2. Trawnik po koszeniu zawsze zraszamy by uniknąć wysychania zranionych źdźbeł. Prawidłowo ścięty trawnik na końcu źdźbła powinien mieć "diabełka" czyli po jednym włosku na każdym końcu listka. Pędzelek oznacza, że mamy tępy nóż. Podobnie można tępy nóż poznać po kolorze ściętej trawy, zrobi się siwa, sianowata. O czesaniu(grabienie) było już w punkcie wertykulacja.
Jeśli chcemy mieć zdrowy i wypielęgnowany trawnik, to jest to dla ogrodnika nie lada wyzwanie. Natomiast ten kto się poświęci i będzie przestrzegać powyższych zasad, oraz stosować zauważone przez siebie sposoby, na pewno będzie miał się czym pochwalić gościom czy sąsiadom.
Ogród2000
Nic dodać nic ująć
będzie miał się czym pochwalić gościom czy sąsiadom
W moim przypadku przed przyszłymi klientami.