Plamy (ciemnozielone,żółte,różowe)na trawniku.Kolor trawy.

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
easytouch
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 29 cze 2015, o 07:56
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Post »

Witam serdecznie.
Mój problem tkwi w murawie. Boiskiem zajmowała się "specjalistyczna firma" która założyła murawę oraz się nią opiekowała. Trawa została posiana w październiku. Na wiosnę pojawił się wysyp chwastów- potraktowano je opryskiem ale większe okazy wycięto z trawnika. Na przełomie maja i czerwca trawnik nawożony był 2-3 razy. Firma w czerwcu oddała trawnik w ręce prywatne. W tej chwili można zastać taki stan. Co jest przyczyną? Trawnik regularnie podlewany jest dopiero od czerwca. Z góry dziękuję za wszystkie rady.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
dziadek22
ZBANOWANY
Posty: 1575
Od: 30 gru 2010, o 18:33
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Problem z murawą

Post »

Pośpiech przy zakładaniu trawnika jest niewskazany.
Należy postępować zgodnie, na przykład, z takimi zaleceniami dostępnymi w Internecie
na naszym forum .... TRAWNIK

W sytuacji jak na zdjęciach pozostaje tylko wielokrotne systematyczne koszenie i interwencyjne dosiewanie trawy w łysiejących miejscach przykrywając włókniną.

Kiedyś poproszono mnie o doradzenie mieszanki na trawniki w szeregowcu znajomych z miejsca pracy, gdzie zakończono już prace budowlane.
Doradziłem pobranie próbek gleby, nawożenie korekcyjne wg zaleceń Stacji Chemiczno Rolniczej, odplewienie, wyrównianie, posianie zielonego nawozu. przekopanie go, wyrównanie i plewienie chwastów przez rok. Większość mnie wyśmiała. Tylko jedna osoba, notabene z działkowiczem w rodzinie mnie posłuchała. Z kiełkującymi chwastami, a zwłaszcza z chwastami trwałymi walczyli nie przez rok a przez dwa. W końcu wysiali trawę przykryli ją włókniną. Radziłem aby wysiali w sierpniu po uprzednim nawodnieniu. Później pojawiają się kawki i wrony które podnoszą lub dziurawią i niszczą włókninę sprawdzając co jest pod nią. W następnym roku zostałem zaproszony na pierwsze koszenie trawnika. Przed koszeniem usunięto "świderkami" pojedyncze chwasty które się uchowały.
Sąsiad patrzący na to zza płotu wyraził ubolewanie że przed trzema laty mnie nie posłuchał: "Usuwanie chwastów z gołej ziemi jest mniej pracochłonne niż z trawnika, a ostateczny efekt jest taki jaki widać po obu stronach naszego płotu".
marcinp1984
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 16
Od: 21 lip 2013, o 19:23
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Nowo założony trawnik i problem którego nie potrafię rozwiązać

Post »

Witam serdecznie,

W związku z tym, że stary trawnik został dosyć mocno zniszczony podczas stawiania ogrodzenia to skopałem całą darń i w to miejsce posadziłem jakieś drzewka i posiałem trawkę. Trawa ma około 2 miesięcy ale niestety czym starsza tym brzydsza... Pojawiają się jakieś place gdzie trawa schnie, po każdym koszeniu wygląda coraz gorzej. To co wyschnie na bieżąco wydrapuje jednak efekt trawnika jest dosyć kiepski :/ Nie wiem co może być przyczyną bo nigdy nic takiego się nie działo :/ Dwa / trzy tygodnie temu została posypana nawozem poza tym, że dostała ładniejszy kolor w kwestii tych placów nic nie pomogło. Zaczęły się robić przed nawożeniem i ciągle przybywa. Zdjęcia poniżej.

zdjęcie 1
zdjęcie 2
zdjęcie 3

Może trawa jest kiepska? Nie była najtańsza ale najdroższa też nie była. Zawsze siałem pierwsze lepsze z marketu i nic się nie działo. Siałem coś takiego:

zdjęcie 4

Może ma ktoś pomysł jak można uratować tą trawę?
suszi1
50p
50p
Posty: 54
Od: 13 lut 2010, o 22:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Różowa pleśń

Post »

Witam,

Kolega miał bardzo ładny i zadbany trawnik. Niestety pojawiła mu się teraz różowa pleśń. W jaki sposób można odratować w chwili obecnej zielony dywan?

Dziękuję za pomoc

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Post »

To zapewne żółta plamistość trawników, groźna choroba która dotyka trawniki nisko koszone.
Sprzyja jej ciepłe i suche lato, duża ilość obumarłych liści w darni, słaby wzrost roślin, zbyt niskie nawożenie azotowe.
Pozdrawia cynia
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

trawnik - co to za choroba

Post »

Jeśli nie tu, to proszę przenieść (trochę szukałem), wygląda na jakąś chorobę grzybową, zaatakowana trawa żółknie: na źdźble tworzy taką piankę, lekko różową, podobne to trochę do rdestu. Może mieć związek z wodą używaną do podlewania (duża ilość żelaza lub manganu), ale niekoniecznie
Co to jest i czym to zwalczyć?


Obrazek

Obrazek
pozdrawiam, WW
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re:

Post »

cynia pisze:To zapewne żółta plamistość trawników, groźna choroba która dotyka trawniki nisko koszone.
Sprzyja jej ciepłe i suche lato, duża ilość obumarłych liści w darni, słaby wzrost roślin, zbyt niskie nawożenie azotowe.

Jeśli jest to u mnie, to czym to atakować? (Nie jest tak na całym trawniku), 3 lata, koszony na 5cm, w 2 i 3 roku aerowany i wertykulowany wiosną.
pozdrawiam, WW
Awatar użytkownika
cynia
200p
200p
Posty: 326
Od: 26 lis 2008, o 00:14
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kieleckie/łódzkie

Re: Plamy (ciemnozielone,żółte,różowe)na trawniku.Kolor trawy.

Post »

Myślę,że to to :wink:
Należy poprawić nawożenie nawozem azotowym wiosną i potasowo- fosforowe jesienią oraz coroczna wertykulacja.

Nie słyszałam ,nie czytałam o innym sposobie ratowania trawnika.
Nawożenie i napowietrzanie
Pozdrawia cynia
wawo
200p
200p
Posty: 218
Od: 31 maja 2007, o 12:36
Lokalizacja: Wrocław

Re: Plamy (ciemnozielone,żółte,różowe)na trawniku.Kolor trawy.

Post »

No ale ja to robię. 2x letni, raz jesienny
Dodatkowa aeracja, wertykulacja w środku sezonu?
pozdrawiam, WW
ghazi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 paź 2018, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy (ciemnozielone,żółte,różowe)na trawniku.Kolor trawy.

Post »

Cześć i dzień dobry!

Proszę o poradę z żółtymi partiami trawnika...

W lipcu zdjeliśmy ok. 40-50 cm gliny zastępując ją ziemią z pola. Praktycznie nie wyrosły z niej żadne chwasty.
W początku sierpnia symbolicznie posypałem ziemię nawozem uniwersalnym do trawników, a pod koniec sierpnia zasiałem trawę (Florovit mieszanka uniwersalna). Trawka na początku podlewana codziennie ładnie i równo rosła. Jakoś w połowie września rozrzuciłem nawóz jesienny Florovit zgodnie z dawkowaniem na opakowaniu. Cześć trawnika mocno się zazieleniła, część nie chce się zagęścić, pożółkła, generalnie wygląda słabo i nierówno.

Załączam obrazek.
Proszę Was o porady co zrobić z tymi żółtymi plackami...

Obrazek
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8000
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Plamy (ciemnozielone,żółte,różowe)na trawniku.Kolor trawy.

Post »

Trawnik wymaga żyznego, przepuszczalnego podłoża, ziemia nie musi być najlepsza, jednak trawy lepiej rosną na podłożu bogatym w próchnicę. Gleba o właściwej strukturze zatrzymuje odpowiednią ilość wody i przyczynia się do lepszego przyswajania związków mineralnych przez rośliny. Wygląda na to, że podłoże zostało przygotowane niedokładnie i w tych słabszych miejscach gleba zawiera mało próchnicy (może ziemia pobrana z głębszej warstwy pola), na dodatek na środku w wyniku podlewania gromadzi się zbyt dużo wilgoci, a podłoże bez próchnicy często się zasklepia i korzenie się 'duszą', szczególnie jeśli pod spodem jest glina i nie odprowadza nadmiaru wody.Te żółte placki najprawdopodobniej jeśli nie zimą, to w przyszłym sezonie zaschną.Niepotrzebnie dawałeś teraz nawóz, mógł zaszkodzić młodej trawie, ale moim zdanie najprawdopodobniej przyczyną jest to o czym pisałam.
Zakładanie trawnika w miejscu nawiezionym to trudna sprawa, często lepiej poprawić istniejące podłoże(z reguły zawierające wytworzoną naturalnie warstwę próchnicy) niż nawozić inne.Teraz nic nie zrobisz, trzeba to ocenić w przyszłym sezonie.
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Plamy (ciemnozielone,żółte,różowe)na trawniku.Kolor trawy.

Post »

ghazi pisze: Jakoś w połowie września rozrzuciłem nawóz jesienny Florovit zgodnie z dawkowaniem na opakowaniu. Cześć trawnika mocno się zazieleniła, część nie chce się zagęścić, pożółkła, generalnie wygląda słabo i nierówno.
Wygląda to dość dziwnie i kolega selli7 może mieć racje jeśli chodzi o podłoże, ale czy mógłbyś zrobić zdjęcie większej części trawnika? Przy okazji sprawdź pH w kilku miejscach i czy może gleba została bardziej zbita w tych miejscach, gdzie trawa wyschła? I jeszcze fundamentalne pytanie, jak wysiałeś ten nawóz i czy były jakieś silne nawałnice po wysianiu nawozu? Jeśli ziemia pochodzi z jednego miejsca to możliwe, że nawóz nagromadził się w dołkach i po prostu spalił tam delikatną siewkę. Jest jeszcze możliwość, że po było za mało wody, ale to wszystko tylko domysły.

Dodam, że sam dosiewałem trawę we wrześniu bez uprzedniego nawożenia (eksperyment) i niestety wynik nie jest satysfakcjonujący, ale o niebo lepszy niż u Ciebie. Możliwe, że ten rok okazał się najgorszy z możliwych do zakładania trawnika, ale to tylko moje obserwacje.
ghazi
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 11 paź 2018, o 20:41
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Plamy (ciemnozielone,żółte,różowe)na trawniku.Kolor trawy.

Post »

leszeg, selli7, dziękuję za odpowiedzi.

Odpowiadając na Wasze pytania: cały trawnik ma +/- 100m, nie ma czego więcej fotografować ;)
Wymiana podłoża to był mus. Zastane "glinowisko" miało kolor brązowo-pomarańczowy, trzeba było łupać szpadlem i kilofem
W związku z powyższym dość łatwo było wyrównać podłoże ("na płasko", bez dołków), podlewanie i nawożenie też jest proste i szybkie. Po nawożeniu nie było deszczów w przeciągu conajmniej tygodnia.

Sprawdzę zatem pH
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”