Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Maki rozumiem, że macie na myśli orientalne? To przyznam czerwone i owszem, nieustająco wywalam, ale białe i różowe w ogóle nie zawiązują mi nasion. Nawet makówki nie są dobrze wykształcone. Te dzielę korzeniowo.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Ostróżki masz jednoroczne czy wieloletnie? Ja w tamtym roku wysiałam jednoroczne, mix kolorów i faktycznie najmniej było różowych. Na dodatek najsłabiej ze wszystkich wykształcały nasiona, niemniej trochę zebrałam. Zobaczymy, czy powtórzą kolor. Wydaje mi się też, że te różowe miały bardziej pełne kwiaty niż fioletowe:
Obrazek
Obrazek

Z maków wieloletnich oprócz najpopularniejszego orientalnego są też dostępne nagołodygowy i przykwiatkowy. Niektóre odmiany maków orientalnych, te sztucznie wyselekcjonowane przez hodowców, chyba w ogóle nie wytwarzają nasion i można je rozmnażać tylko przez podział. Pełne kwiaty mają też niektóre maki polne:
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Mi najbardziej podobają mi się maki orientalne o pełnych kwiatach: http://images49.fotosik.pl/125/0a80d5ad3def2352med.jpg
najbardziej popularne w ogródkach, ale chyba nie można ich rozmnożyć z nasion, w każdym razie nigdzie nie spotkałam się z ich nasionami w sprzedaży.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
kluska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 830
Od: 3 sty 2008, o 11:26
Lokalizacja: Tarnowo Podgórne

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Ostróżki mam i takie i takie, ale skoro wątek o bylinowych to o tych właśnie mówiłam. A jednoroczne sieją się na potęgę we wszystkich kolorach :)
Niestety zdjęcie pełnego maka się nie otwiera.
kluska - "ogrodnik" od czerwca 2006
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Przegorzan kulisty, zatrwian tatarski- ładnie rosną, nie są wymagające, nadają się do suszenia.
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Przegorzan kulisty jest rośliną dwuletnią, przegorzan pospolity jest wieloletni. Miałam kulistego na poletku z pszczelimi pożytkami. Miał ładny pokrój i atrakcyjnie prezentujące się liście, ale kwiatostany miały nijaki, szaromdły kolor. Pospolity ma ładniejsze kwiaty, w bardziej nasyconym, niebieskim kolorze.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
minohiki
50p
50p
Posty: 71
Od: 26 lis 2012, o 20:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Europa

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

U mojej mamy przegorzan kulisty rośnie w tym samym miejscu od wielu lat - z roku na rok kwitnie coraz obficiej.
Rozsiał się w kilku miejsca, a i ja mam go już u siebie, ale w doniczce. Od jakiegoś czasu już się nie rozsiewa bo mama ścina wybarwione kwiaty do suszenia.
Dlatego (tu mój błąd) nie sprawdziłem :oops: . Za pomyłkę przepraszam.
Wyczytałem, że "dostarcza 450kg bardzo dobrego miodu z hektara" (cytat za wikipedia).
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

corazonbiancoCo to za roślinki z pierwszego kolażu po lewej pomarańczowa a pod nią ta czerwona?
Zdenerwowana
ZBANOWANY
Posty: 251
Od: 22 kwie 2015, o 18:45
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Może chodzi Ci o cynie?
Awatar użytkownika
kama_80
1000p
1000p
Posty: 1363
Od: 30 wrz 2013, o 09:33
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kórnik k/Poznania

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Mam i u siebie przegorzan. Tyle, że nieświadoma że jednak owa roślina potrzebuje jakiś warunków do życia, posadziłam go w cieniu. Ponoć rósł będzie ale z kwiatami już ciężko a mi właśnie o kwiaty chodzi.
Ma ktoś go wkomponowanego w rabatę? Taką piętrową rabatę chciałabym uzyskać.
Pozdrawiam Jola
Marzena77
500p
500p
Posty: 878
Od: 6 lip 2014, o 19:42
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Opolskie
Kontakt:

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Nie o cynie były takie kolaże ale chyba są usunięte
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Kama - ja mam przegorzan echinops ritro na rabacie. Rośnie z tyłu rabaty do ok 1,5 m. Ładnie wygląda ze słoneczniczkami - kwitną w tym samym czasie.
Pozdrawiam
Agneska
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1641
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Marzena77 pisze:corazonbiancoCo to za roślinki z pierwszego kolażu po lewej pomarańczowa a pod nią ta czerwona?
Pomarańczowe kwiaty ma Leonotis leonurus, poniżej jest Ipomopsis rubra. W sprzedaży jest też bardzo podobny Leonotis nepetifolia - obie rośliny różnią się pokrojem. Nepetifolia jest wysoki (2 m) i strzelisty, leonurus ma pokrój bardziej krzaczasty i jest niższy.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
Agneska
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1624
Od: 1 lis 2015, o 09:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Które byliny polecacie wysiać?

Post »

Agneska pisze:Moje szałwie omszone, żagwiny, dzwonki brzoskwiniolistne, orliki i miskanty są już wysiane i będą chłodzić się na balkonie do wiosny. Zobaczymy czy lepiej wzejdą w ten sposób niż bez przechłodzenia (mam w zapasie druga partię nasion, które mogę wysiać w maju).
Chyba tego roku na zewnątrz jest za ciepło bo niektóre z tych bylin zaczęły wschodzić na balkonie i musiałam je przenieść na parapet.
Wzeszły żagwiny, szałwie omszone, dzwonki brzoskwiniolistne i miskanty. Za wcześnie, chciałam aby zaczęły kiełkować na balkonie wiosną. A teraz siewki się najpewniej powyciągają :evil:
Dla bylin jednak najlepszy jest rozsadnik. Ale ja nie mam możliwości regularnego podlewania siewek na rozsadniku no i mam plagę ślimaków - zżerają wszystko co wschodzi. Pozostaje mi balkon. Pewnie będzie druga partia tych samych bylin siana w maju...
Pozdrawiam
Agneska
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”