Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Siałem przetacznik kłosowy w domu w zeszłym roku? Wschodził ładnie, rósł ładnie, jak podrósł, to go wysadziłem na rabatę i jeszcze jedna z roślin zdążyła zakwitnąć w tym samym roku.

Pozdrawiam!
LOKI
Awatar użytkownika
Carmelka00
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 878
Od: 25 lut 2015, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Siałam przetacznik i ostróżkę w zeszłym roku, bardzo ładnie wzeszły, potem poszły do gruntu i kwitły, ale malutkie jakieś były
zobaczę jak w tym roku ,czy w ogóle przeżyły i w jakim stanie będą :-)
Natomiast niedawno wysiałam :
Kostrzewę siną i ostnicę pony tails

Obrazek

Szałwię omszoną Violet Queen i trawę pampasową różową



Obrazek
Pozdrawiam
Lenka

Leśny zakatek...
Awatar użytkownika
Black Rose
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2882
Od: 5 cze 2017, o 15:19
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Warszawa

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Czy rozsadnik może być w miejscu słonecznym, lub częściowo nasłonecznionym (np. przez połowę dnia)?

Planuję sporo wysiewów bylin i nie chciałabym popełnić błędu już na starcie.
Pozdrawiam, Urszula. * Wady i zalety to często jedno i to samo, tylko z różnych punktów widzenia.
Działka Black Rose - mój sposób na walkę z depresją - cz. 2,
Moje nadwyżki - zapraszam.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Kasia79 pisze: Ogólnie wolę byliny siać do gruntu na rozsadniku, bo wtedy są od początku w docelowej glebie i warunkach, w jakich będą cały czas rosły. Czasem jednak wcześniejszy siew daje szansę na kwitnienie w tym samym roku, więc można przekonać się jak wygląda roślina, zanim umieści się ją na rabacie. Dobry pomysł, ale i tak z uwagi na rozsadę warzyw i jednorocznych nie mam na to miejsca. Może kiedyś..
Przyznam, że też nie mam za wiele miejsca na parapetach (i z niecierpliwością czekam, aż się ociepli trochę to wyniosę część roślin na nieogrzewane poddasze, bo na razie temp. tam wynosi 2-6 stopni - czyli zdecydowanie za mało).
Fakt, że miło jak roślinka zakwitnie jeszcze w tym samym roku, ale raczej na to się nie nastawiam - wysiewam na parapecie, bo łatwiej mi utrzymać stałą wilgotność - przed wyjściem do pracy odrobinę podleję i jakoś starcza do mojego powrotu.
marta-k8
10p - Początkujący
10p - Początkujący
Posty: 12
Od: 11 sie 2017, o 12:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Marcinki i perowskia łobodolistna BLUE SPIRE

Post »

Marcinki i perowskia łobodolistna to od tego roku moje marzenie jako początkującego działkowca. Marcinki widzę u starszych działkowiczów, perowskie łobodolistną "blue spire " widzę na rabatach miejskich. Obie rośliny bardzo przydałby mi się do obsadzenia przy płocie, pięknie kwitną.Od czego zacząć? Czy wzejdą z nasionek wsianych w odpowiednim czasie do gruntu,czy raczej samemu zrobić rozsade? Proszę o pomoc :) ;:124
ogrodnikKP
50p
50p
Posty: 94
Od: 2 lut 2017, o 17:13
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Siejecie coś ja siałem jakieś 3 tygodnie temu margaretki już niedługo będę musiał pikować ;).
Kasia79
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 917
Od: 26 cze 2013, o 19:13
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Wstyd się przyznać, ale na moim rozsadniku rosną jeszcze byliny i dwuletnie z zeszłego roku, a zrobiło się tak gorąco, że nie mam siły ich przesadzać. Będę musiała jakiegoś wieczoru się zmusić, bo mam tam len trwały, dziewannę, dzwonek ogrodowy, jakiś rozchodnik i fiołki rogate. A do posiania kilka paczek innych bylin. Jak zwolnię miejsce to na pewno je posieję. A miejsce mam w słońcu od 10 do 16 mniej więcej. Rośnie wszystko bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
Locutus
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 12067
Od: 17 kwie 2010, o 16:48
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: Romilly-sur-Seine
Kontakt:

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

ogrodnikKP pisze:Siejecie coś
Dużo posiałem w marcu do doniczek i obecnie powoli w miarę wzrostu wysadzam do gruntu? Pełno gatunków szałwii, jeżówki, ostróżki, trojeści i wiele innych cudów? Do gruntu też siałem, dwa miesiące temu, głównie rozmaite goździki, ale też firletki, łubiny czy dalie?

Pozdrawiam!
LOKI
padonis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 cze 2019, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Wysiew Karmnika Ościstego

Post »

Na wstępie pragnę wszystkim powiedzieć witam, gdyż jestem tu nowy.
Od jakiegoś czasu cieszę się własną działką i zabieram się do sadzenia różnych roślin. Z zasady za radą mamy i sąsiadów radzę sobie w miarę dobrze, ale - no własnie ale.
Postanowiłem wysiać, zrobić własne sadzonki Karmnika Ościstego. Mam małe doniczki, kuwety, ziemię i oczywiście nasiona.
Przygotowałem wszystko, otworzyłem paczki z nasionami i... jakie to jest małe, ledwo widoczne małe kropeczki.
Głowię się, kombinuję i jedyne co mi przychodzi do głowy to zapytać bardziej doświadczonych.

Jak rozsiewacie takie małe nasionka, na waciki by było je widać, do ziemi ale tu nic nie widać?
Proszę o radę jak wysiewać takie małe nasionka?

pozdrawiam
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Wysiew Karmnika Ościstego

Post »

Radzę kupić sadzonki.Z nasion może nie wyjść karmnik ościsty (Sagina subulata), ale najczęściej jest to mało atrakcyjny karmnik rozesłany (Sagina procumbens), którego trudno się później pozbyć, bo sam się sieje jak szalony.Pooglądaj w sieci zdjęcia jednego i drugiego, lepiej kupić rozmnażany wegetatywnie, jest znacznie bardziej ozdobny, ma też odmianę Aurea.
padonis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 cze 2019, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Wysiew Karmnika Ościstego

Post »

Nabyłem nasiona firmy LEGUTKO, raczej nie spodziewałem się, że będzie to coś innego. Zwłaszcza, że na opakowaniu jak wół widnieje napis "Sagina subulata".
Plan był na zrobienie własnych sadzonek, przy tak dużej ilości potrzebnych sadzonek na obsadzenie 1 m2, koszt robi się całkiem spory. Zakładając, że jedna sadzonka, to jakieś 4,5 -5 zł.
selli7
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 8001
Od: 6 gru 2008, o 17:55
Lokalizacja: opolskie

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Poczytaj tu viewtopic.php?f=35&t=22354&p=1102456&hi ... s#p1102456
i tu viewtopic.php?f=32&t=11935&p=1327921&hi ... s#p1327921

Ja swego czasu też się nie spodziewałam, że będzie co innego w opakowaniu niż opis na opakowaniu i zdjęciu.Chciałam zastąpić trawnik w niewielkim, niewygodnym do koszenia miejscu i siałam go wprost do gruntu, ale w niczym nie przypominało to ładnych poduszeczek, ale wyglądało jak zielsko. Wysiej, jak nie spełni Twoich oczekiwań zawsze możesz usunąć :wink:
Na 1 m2 potrzebujesz 5 sadzonek.Ta roślina szybko się rozrasta.Sadziłam w kwietniu na nagrobku Aurea (wolniej rośnie niż zielony), a są już poduszki ok.30x30cm, a jeszcze przecież do końca sezonu urośnie.
padonis
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 24 cze 2019, o 16:12
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Wygląda na to, że mogę sobie te nasionka wcisnąć ale nie w doniczkę. Kurna, szkoda kaski, niby nie dużo ale szkoda. Może zamienię je na macierzankę piaskową?
Mam sporo doniczek, wysieję ją w 20 i zobaczę co wyrosło, w reszcie może tą macierzankę, tylko czy z nasionek?
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”