Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Zależy od sposobu siania. Jeśli siewki wzejdą w bardzo dużym zagęszczeniu, to musisz je przepikować, bo będą bardzo słabo rosły i większość słabszych roślin zmarnieje i uschnie przegrywając konkurencję o wodę i pokarm z silniejszymi siewkami. Sadzenie do gruntu całą kępą, po kilka roślin, tez nie ma sensu, bo rosnąc tak gęsto nie będą się rozkrzewiały i osłabione będzie też kwitnienie.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Floresita
200p
200p
Posty: 440
Od: 2 lis 2014, o 19:58
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Dziękuję za odpowiedz. Też mi się wydawało że rozsądniej byłoby je przepikować, ale wolałam zapytać i się upewnić. Wiem że i bywają rośliny które "nie lubią" pikowania i bardzo zle znoszą ten zabieg.
Awatar użytkownika
cyma2704
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 11514
Od: 5 mar 2013, o 17:31
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Podkarpacie

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Wysiałam z własnych nasion ostróżki bylinowe i orliki o pełnych kwiatach. Nasion nie stratyfikowałam, wzeszły w 100%. Wyciągnięte, ale zżera mnie ciekawość, czy zakwitną w roku siewu i czy powtórzą cechy roślin matecznych. ;:218
Niestety z rudbekią mam problem, nie zamierza wschodzić. Wysiałam dwa razy i zero siewek. ;:222

Obrazek
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

U mnie rudbekie i jeżówki właśnie wschodzą. Tylko pierwiosnek Vialli oraz nieszczęsne nieprzemrożone sasanki siedzą dalej w ziemi... : / A na nich w sumie zależało mi najbardziej. Naczytałem się o sasankach - trzeba je siać tuż po zbiorze problem w tym, że swoich nasionek nie miałem.

Wiecie może czemu u serduszek (dicentra) nie zawiązują się nasiona? Przynajmniej ja nie zauważyłem... Czy serduszka jest samopylna?
Awatar użytkownika
Aga2
200p
200p
Posty: 448
Od: 31 mar 2009, o 11:54
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Syriusz w jaką ziemie jeżówki siałeś ,bo mi nic nie wschodzi .
Pozdrawia Agnieszka.
Mój ogród
Awatar użytkownika
anida
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2018
Od: 26 sie 2015, o 21:28
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Augustów, strefa 5b

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

U mnie jeżówki też wschodzą, posiałam w zwykłą uniwersalną ziemię z Lidla. Ale po wysianiu wystawiłam na balkon jak jeszcze mroziło. Dopiero po startyfikacji zaczęły wschodzić.
W ogródku uchowało się kilka siewek sasanki z samosiewu.
Ładnie mi też rośnie rudbekia czerwona.
Pozdrawiam Anida

Nie należy mylić prawdy z opinią większości.
Awatar użytkownika
seba1999
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4718
Od: 16 sty 2014, o 20:10
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Kielce

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

cyma2704 pisze:Wysiałam z własnych nasion ostróżki bylinowe i orliki o pełnych kwiatach. Nasion nie stratyfikowałam, wzeszły w 100%. Wyciągnięte, ale zżera mnie ciekawość, czy zakwitną w roku siewu i czy powtórzą cechy roślin matecznych. ;:218
Niestety z rudbekią mam problem, nie zamierza wschodzić. Wysiałam dwa razy i zero siewek. ;:222

Obrazek
Ostróżki zakwitną. Rok temu siałem w lutym, zakwitły pod koniec wakacji . Oczywiście kwiaty nie były okazałe, ale liczy się sam fakt :)
Awatar użytkownika
corazonbianco
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1642
Od: 1 kwie 2012, o 11:22
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: wschodnie Mazowsze

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Orliki zakwitną dopiero wiosną następnego roku. Ostróżki późnym latem albo jesienią, ale będą to pojedyncze, stosunkowo niskie kwiatostany. Z rudbekiami też mam problem. W ubiegłym roku wysiałam garściami, bo miałam mnóstwo własnych nasion. Wyrosły trzy krzaczki. Może to wina sterylnych nasion. Zbierałam je z odmiany "Cherry Brandy". A może ta odmiana wymaga stratyfikacji...trudno powiedzieć. Ale pamiętam, że kilka lat temu wysiewałam zwykłe, bezodmianowe rudbekie z nasion zebranych na działce u koleżanki i wykiełkowały na gęsto.
Nie lubię hortensji, zimy i śniegu oraz pastelowych kolorów w ogrodzie.
Awatar użytkownika
jokaer
-Moderator Forum-.
-Moderator Forum-.
Posty: 7323
Od: 14 lut 2008, o 08:21
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Pogórze Ciężkowickie 385 m npm; na granicy Małopolski z Podkarpaciem

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Mnie właśnie kiełkują jeżówki ze swoich nasion i kiełkuje szałwia muszkatołowa.
Siałam do podłoża uniwersalnego do kwiatów Compo Sana.
Pozdrawiam- Jola Spis treści w uprawie warzyw
----------------------------------------------------
Sprzedam/Kupię/Wymienię Moje krzyżówki Na pohybel zimie
Awatar użytkownika
Syriusz
200p
200p
Posty: 238
Od: 7 paź 2017, o 15:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Ja wysiałem cherry brandy z nasion kupionych - wzeszło dużo. Wszystkie nasionka przechowuję w garażu nie do końca szczelnym. Były tam ok 3 miesiące a temperatura jaka tam panuje to zwykle 4-12 stopni w zimie. Może dlatego tak wybiły. Niestety sasanki i pierwiosnki vialla... Nic z nich nie wyrasta póki co...

Swoje doniczki z nasionkami trzymam na południowym parapecie przy oknie. Słońce tam najwięcej świeci, ziemia się nagrzewa przy czym nie możemy dopuścić ani do przesuszenia ani do zalania. Podłoże - nic szczególnego. Trochę zwykłej ziemi, trochę uniwersalnej z marketu i troszkę torfu no i piasku. Nasiona przykrywam 1-2 mm lekkiej ziemi z piaskiem i zraszam. No i przede wszystkim - sporo słońca. Mam tylko nadzieję, że nie będą mi się wyciągać, przewracać...
Karmen2
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 41
Od: 1 mar 2012, o 20:15
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Lubelskie

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Mam pewien dylemat,a mianowicie mam sporo nasion bylin i dwulatkow ktorych nie zdazylam wysiac.Chcialabym zrobic to teraz, ale nie wiem czy ich nie zmarnuje bo niby powinno sie to robic w maju-czerwcu.Moze ktos na forum ma jakies doswiadczenie z poznym wysiewem bylin i kwiatow dwuletnich?będę wdzieczna za wzkazowki.

Proszę pisać używając polskich znaków! szarotka66
Reposit-11
Konto usunięte na prośbę.
Posty: 1788
Od: 2 lut 2013, o 19:20
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Ja tak prawie zawsze sieje, bo skleroza, nawał zadań etc. W każdym razie spokojnie siej, o ile masz miejsce by je przechować bo do zimowania pod chmurką to się raczej nie zdążą przygotować. Przynajmniej ja się staram trzymać je w temperaturze nie niższej niż +2.
Ninia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1857
Od: 24 sty 2016, o 08:57
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Byliny z nasion,wysiew,rozsady

Post »

Odświeżam wątek, bo na początku lutego posiałam goryczkę mix (nasion w opakowaniu było mało, ale nasiona wzeszły zadowalająco). Dziś natomiast posiałam przetacznik kłosowy i mam nadzieję, że też ładnie wzejdzie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”