Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
RychuRychu1
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 8 mar 2017, o 10:44
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Witam
W moim przypadku na nowym trawniku chwastnicę jednostronną zwalczyłem środkiem PUMA UNIWERSAL 069EW.
Chwastnicy wraz z trawką wzeszło bardzo dużo (+ inne) bo nie odchwaszczałem przed sianiem a po sąsiedzku pole orne.
Dawka Pumy nieco mniejsza niż zalecana.
Oprysk zrobiłem po kilku pierwszych koszeniach (najpierw próba na 1 m2 - udana). Po oprysku już po kilku dniach większość chwastnicy zaczęło zasychać. Powtórzyłam zabieg po około 3 tygodniach.
Niedobitki już usunąłem ręcznie naokoło 500 m2. Najlepiej podważać np. nożykiem czy śrubokrętem przy wyrywaniu.
Należy pamiętać żeby oprysku nie robić do słońca bo może poparzyć trawnik, oraz nie przed deszczem czy rosą.
Chwastnica szybko odrasta po koszeniu i wypuszcza pędy poziomo z nasionami które trzeba usuwać, nawet z tych usychających bo się rozsieje.
Na dwuliścienne Chwastox Trio pomógł ale dałem tylko połowę dawki.
Trawnik przeżył te zabiegi bez żadnej szkody.
Na wiele chwastów bardzo pomaga też częste koszenie.
Pozdrawiam.
Piotru26
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 4 kwie 2018, o 23:49
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

W innym wątku:
https://forumogrodnicze.info/viewtopic.php?f=7&t=105135

zamieściłem zdjęcie z mojego trawnika i postraszono mnie że mam opisywanego tu chwasta.
Po przejrzeniu wszystkich postów mam wątpliwości i proszę o ich rozwianie.

U mnie to są punktowe zmiany na trawniku - takie kółeczka o średnicy ze 20 cm. 7 czy 8 na 200 metrach trawy.
Opis by się zgadzał ale na zdjęciach prezentowanych przez innych nie wygląda to tak samo.

Wyciąć całe to kółko? Do gołej ziemi?
Nasypać trawy i przykryć piaskiem?


Obrazek
krzychoo900
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 1
Od: 17 maja 2018, o 08:34
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Witam
Też mam problem z tym chwastkiem u mnie w trawniku, trawa wysiana niecałe 2 tygodnie temu pomału zaczyna się zazieleniać, chyba jeszcze nie zeszły wszystkie gatunki. Trawa barenbrug green universal..... Dodam że w jednej części trawnika tego chwastu mam zdecydownaie za dużo żeby wyrywać go ręcznie, gleba przygotowana była dobrze i nie wiem skąd to się wzięło... Trawy nie zasilałem wcześniej żadnym nawozem, i zastanawiam się czy może teraz powinienem to zrobić? i czy mogę zastosować teraz ten nawóz magnezowo wapienny czy dopiero na jesień??? Czy może zastosować np. nawóz siarkopol który ma w składzie 8% azotu??
Nie wiem czy sobię z tym chwastem poradzę jak widzę że tyle go jest.... Zastanawiałem się czy zakładać trawnik od nowa, ale czy to wyeliminuje ten chwast?? Proszę o podpowiedź co robić już teraz żeby pozbyć się tej chwastnicy??
Pozdrawiam
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Ta trawa ze zdjęcia to nie jest chwastnica jednostronna. Można spróbować ją wyciąć lub ewentualnie nanieść roundup pędzelkiem by nie odbiła od korzenia.
Kriss440
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 8 wrz 2016, o 22:47
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Witam!
U mnie chwastnica opanowała ponad połowę trawnika, usuwanie mechaniczne nie wchodzi w grę
bo trawnik ma ponad 600m2, więc postanowiłem założyć nowy trawnik. Chcę użyć glebogryzarki
separacyjnej, ale boję się że po przekopaniu, chwastnica wyjdzie znowu z gleby.
Czy jedyną opcją przed użyciem glebogryzarki jest roundap? Dużo czytałem o tym środku
i trochę boję się go stosować, ze względu na jego szkodliwość. Co o tym myślicie?
leszeg
200p
200p
Posty: 399
Od: 5 cze 2013, o 14:22
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Dolnośląskie

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Jeśli chwastnica wypuściła nasiona w zeszłym sezonie to musisz pamiętać, że część tych nasion może wykiełkować nawet po przekopaniu glebogryzarką/zastosowaniu roundupu.
Jak pewnie wiesz, chwastnica jednostronna to roślina jednoroczna, więc co roku musi ona wydać nasiona by pojawić się w następnym sezonie. Z tego właśnie powodu ja na twoim miejscy próbowałbym jednak ratować istniejący trawnik następującymi zabiegami, gdyż chwastnica to głównie problem młodych trawników (p.s. ja nie widziałem jej już wiele lat u siebie):
- wertykulacja
- wysiew dodatkowych nasion (należy użyć tej samej mieszanki co wcześniej)
- piaskowanie
- nawóz
- a potem to tylko koszenie i podlewanie

Jeśli trawnik będzie wystarczająco gęsty (żadnych pustych placów itp) to chwastnica nie będzie miała wystarczająco dobrych warunków do wschodu i po prostu zniknie.
Powodzenia
sarniak11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 cze 2019, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Chwastnica w 2 tyg. Trawniku , proszę pomóżcie:(:(

Post »

Witam. Dziś rowno mija 2 tyg od siewu, e ciągu ostatnich 3 dni jak byly upały wystąpiły się masowo chwasty, w 70% chwastnica.

Trawka ma po 14 dniach ok 3-5 cm , więc na pierwsze koszenie i chemia za szybko , czy da się to uratować, czy zakładanie trawnika od nowa,??:(:(

Co rodzice robić. Czekać aż trawa będzie miała 10cm A do tego czasu chwasty ja przerosła że 3 razy i koszic i chemia czy czy już po temacie;(

I pyta nr 2 , czy trawa po 14 dniach o wysokości 3-5cm to jest ok czy za wolno rośnie?? I czy w "rzadkich miejscach" już po 14 dniach stosować czy czekać?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Szczurbobik
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 2094
Od: 17 lut 2016, o 20:29
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: okolice Torunia

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Ja tak miałam zaraz po budowie domu, jak na rozwiezioną ziemię z wykopu siałam trawę. Poza chwastnicą był tasznik, przymiotno, bylica i rzepak z pobliskiego pola :twisted: Motyczka w dłoń i pieliłam to wszystko. Po trzech kolejnych pieleniach trawa na tyle się wzmocniła, że dała się skosić. Potem już zaczęła dominować nad chwastami i było ok ;:333
Pozdrawiam Lucyna
sarniak11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 cze 2019, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

N9 Tak , ale ja mam 700m2 A chwastów jest milion ręcznie nie jestem w stanie:(
Awatar użytkownika
Karo
-Administrator Forum-.
-Administrator Forum-.
Posty: 21682
Od: 16 sie 2006, o 14:39
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Centrum Polski
Kontakt:

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Sarniak11 czy pofatygujesz się i przeczytasz te kilka stron (7) wątku? Dowiesz się od fachowców jak i czy można walczyć z tym chwastem w trawniku. :wink:
KaRo - Administrator Forum
??? Pytania do Ekipy...
? KaRolinki
sarniak11
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 9
Od: 7 cze 2019, o 08:35
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Przeczytałem, ale ale nikt nie pisał kiedy i czy można na 2 tyg trawę wchodzić z opryskiem Puma .

Już chwastnica przerosła trawę, na przemian z rdestem plamisty.

Boję się, że jak będę czekał do pierwszego koszenia chwasty będą po kolana :(
Awatar użytkownika
vitoldo
500p
500p
Posty: 923
Od: 6 cze 2010, o 23:24
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Przyznam, że patrząc na zdjęcia widać głównie chwasty więc nadzieje na trawnik są małe.
To mój ogród jest dla mnie, a nie ja dla mojego ogrodu
rolend
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 5
Od: 29 mar 2019, o 10:18
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna i inne trawy niszczące trawnik

Post »

Witam serdecznie,

no i chyba niestety i ja dołaczyłem do grona posiadaczy chwastnicy.
Moja sytuacja wygląda tak ze trawnik był zakładany w tym roku. Wcześniej było wszystko Rundup-owane, nawet dwa razy, bo poczekaliśmy kilka tygodni i Roundup raz jeszcze na to co wyszło.

Trawnik zakładany około 2 miesięcy temu. W niektórych miejsca wyglada nie najgorzej ale sa pewne miejsca które wygladaja tak:

http://imageshack.com/a/img921/564/B5LsyU.jpg
http://imageshack.com/a/img922/1720/D4J9Ni.jpg
http://imageshack.com/a/img923/9931/8MzUt5.jpg
http://imageshack.com/a/img921/9969/QftvKg.jpg

Czy to chwastnica jednostronna? Zakładam że tak ale potrzebowałbym potwierdzenia.
Trawnik jest młody i zakładam że nie powinienem go niczym pryskać ani nawozić?

Poradźcie co robić w takim przypadku? Czy czekać do następnego roku, przy tym koszac cały czas nisko, powierdzmy na 3 cm?
Trawnik jest młody a mam go 3000m, więc sami wiecie :/.

Podlewać raczaj nie moge przestać bo trawnik jeszcze nie jest za mocny i boję się że zniszczeje mi wszystko?

Z góry dzięki za wsparcie.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”