Chwastnica ,komosa i inne trawy niszczące trawnik

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Znalazłem to forum w związku z poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie dotyczące brzoskwini, ale widze ze długo tu posiedzę i nadrobię braki wiedzy i sposoby na piękny ogródek.
Czy ten trawnik jest jeszcze do odratowania? Powiem że sam z siebie, zanim trafiłem na to forum, wertykulowałem go sprzętem ręcznym gardeny, takim jak w linku ogrod2000 polecał.
Ale efekty nie sa zadowalające, dodatkowo zaległo się w trawniku dziwne ustrojstwo którego nie mogę się pozbyć, zdjęcia poniżej:

Obrazek

Obrazek

Zawsze sądziłem że to spalona trawa przez słońce, ale ona nigdy się nie zazieleniła?
Obrazek

A tak ogólnie wygląda mój koszmar:
Obrazek

Od czego by tu zacząć żeby to wyglądało, bo sąsiadka się podśmiewa że tak to jest chłopa do ogródka wpuścić?
wisteria
200p
200p
Posty: 235
Od: 30 lip 2011, o 15:05
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: Halinów k/Wa-wy

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Na pierwszym zdjęciu szczawik rożkowaty. Trudno go wytępić.
Awatar użytkownika
katharos
1000p
1000p
Posty: 3057
Od: 4 sie 2012, o 12:16
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: małopolska

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Witajcie :wit
Cieszę się że trafiłam na ten wątek ;:oj mam tego chwasta w warzywniaku, walczę z nim już trzeci rok i w tym jak by mniej go , ciąglę plewię i wyrywam, mąż ostatnio spryskał jakimś środkiem do zasuszania ;:125 ale dziadostwo i tak nasionka wydało :twisted:
Ale ponoc po tym środku nie będą te nasiona kiełkować...zobaczymy. Jak sie nie uda to wiosną wrócę znowu do tradycji.....motyki ;:134
A i w końcu dowiedziałam się jak to diabelstwo się nazywa.
kerad77
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 47
Od: 15 sie 2012, o 12:33
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Czyli u mnie nie ma chwastnicy? Jak mogę odbudować ten trawnik?
Batmanowie
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 2
Od: 28 sie 2012, o 13:26
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

W związku z powyższym tematem mam jeszcze jedno pytanie. W ziemi jest ogromna ilość nasion.
Wyczytałem, że rozwiązaniem może być przykrycie ogrodu czarną folią na zimę. Podobno chwast nie wyrośnie w kolejnym sezonie po ponownym zasianiu trawy. Czy stosował ktoś kiedyś takie rozwiązanie?

Pozdrawiam
Marcin
zbyszekcz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 wrz 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Witam wszystkich
Porównując zdjęcia stwierdzam, że chwastnica jest u mnie.
Trawa uniwersalna zasiana około maja ( siewnik traktor )
Prędzej była przywieziona ziemia, przed zasianiem trawy - oranie pola.
Podejrzewam, że podczas orania dziadostwo to zostało wyorane na wierzch.
Wycinanie ręcznie strasznie ciężko idzie gdyby to był jakiś mały trawnik nie było by problemu ale to jest około 40 arów.
Czy jest jakiś oprysk co wytępi tą chwastnice bez potrzeby wycinania nie niszczący trawy.
I czy jeśli jest to roślina jednoroczna to jest sens wycinać, i czy te nasionka co spadły na wiosnę z nich powstaną nowe chwasty.
Proszę o pomoc
Pozdrawiam Zbyszek

Poniżej linki do fotek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Comcia
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 13455
Od: 9 maja 2008, o 14:28
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Przeczytaj pierwszą stronę tego wątku.
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

zbyszekcz pisze:Witam wszystkich
1. Trawa uniwersalna zasiana około maja ( siewnik traktor )
2. Prędzej była przywieziona ziemia, przed zasianiem trawy - oranie pola.
3. Podejrzewam, że podczas orania dziadostwo to zostało wyorane na wierzch.
4. Wycinanie ręcznie strasznie ciężko idzie gdyby to był jakiś mały trawnik nie było by problemu ale to jest około 40 arów.
5. Czy jest jakiś oprysk co wytępi tą chwastnice bez potrzeby wycinania nie niszczący trawy.
6. I czy jeśli jest to roślina jednoroczna to jest sens wycinać, i czy te nasionka co spadły na wiosnę z nich powstaną nowe chwasty.
7. Proszę o pomoc
Pozdrawiam Zbyszek
Odp.:
1. Kto wpadł na pomysł siania trawy siewnikiem zbożowym? Lejki siewnika typu np. Poznaniak i podobnych mają rozstaw 10cm
siewniki do trawników mają dwa rozstawy, dla użytkowych(parki, place zabaw, trawniki typu łąka, uniwersalne) 3cm dla dekoracyjnych i
reprezentacyjnych 1.5cm. Co to oznacza? a no tyle, że nigdy nie uzyskasz przyzwoitego zagęszczenia, a luki powodować będą powtarzające się zachwaszczenie. Zapewne padnie pytanie jak teraz zagęścić? Oczywiście można zrobić to domowym sposobem, stosując wertykulator plus siewnik do nawozów wysypowy jakich jest dużo w każdym specjalistycznym sklepie. Po wysianiu przykryć cieniutka warstwą piasku. Można to zrobić jeszcze teraz.
2. No to zafundowałeś sobie najpiękniejszy zestaw wszelkiej maści chwastów którą przez kolejnych kilka lat będzie się pojawiać. Przeciętnie jest to 5 lat.
3. Pozostawione w ziemi na głebokości nawet 20cm wylezie
4. Opis na pierwszej stronie, kilka sposobów
5. Brak
6. wycinać tyle ile się da, to co opadło wzejdzie w przyszłym roku.
7. Myślę, że pomogłem choć trochę. Wybory należą do Ciebie.
zbyszekcz
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 17 wrz 2012, o 22:28
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Dzięki za tak szybką odpowiedź
Czyli trzeba wyciąć te chwastnice żeby posiać trawę miedzy lukami, a jakieś opryski nawozy itd co źle znosi ta chwastnica to dopiero na wiosnę? Jeśli chodzi o inne chwasty to bardzo dużo było lebiody ale po pierwszym skoszeniu było opryskane randapem z tego co pamiętam i w sumie co jakiś czas się trafia ale tego prosa to jest strasznie dużo.
Pozdrawiam Zbyszek
Piotradm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Stomp 330 EC taki środek użyłem na chwastnicę nawet jej nie ruszyło u mnie działa tylko ruondup i to ten mocniejszy bo po słabszym to nawet po 1 miesiącu była zielona.

Już nowy trawnik się robi wyrywanie ręcznie nie wiele pomogło ( pewnie wina zaniedbania trawnika i 7 lat zadomowienia się chwastnicy na nim)
Piotradm
30p - Uzależniam się...
30p - Uzależniam się...
Posty: 32
Od: 8 lip 2012, o 12:20
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Wyrywanie ręczne jest bardzo pracochłonne przy większych powierzchniach i pytanie w jakim stanie jest trawnik.
Ja osobiscie skalkulowałem że szybciej założe trawnik od nowa niż spędze całe dnie z widelcem w ręku :D
Awatar użytkownika
twojogrodnik
100p
100p
Posty: 101
Od: 25 lut 2013, o 23:06
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

Bardzo pomocny wątek. Padają pytania i odpowiedzi jak się jej pozbyć. Natomiast skąd się ona bierze? Nasiona raczej z wiatrem się nie rozsyłają.
Zakładając trawniki spostrzegłem że wystąpiła tylko gdy:
1. Była nawieziona nowa ziemia do ogrodu.
2. Tylko w wypadku zastosowanie jednej mieszanki jednego producenta.

I tu pojawia się pytanie, czy możliwe aby mieszanka była zanieczyszczona nasionami chwastnicy?

Pierwszy trawnik.
Wystąpiła tylko w tym miejscu gdzie używana była dana mieszanka. Na pozostałym terenie założonego trawnika nie wystąpiła. Dodatkowo najwięcej jej było w miejscu gdzie przez ok 2 tyg leżała wywrotka ziemi. Dany obszar ok 200m2 jest najbardziej nasłonecznionym miejscem. Pozostała przestrzeń gdzie nie wystąpiła chwastnica jest półcieniem od dużych drzew.

Drugi trawnik.
Na całym obszarze była zastosowana jednakowa mieszanka ta sama co wyżej. Wystąpiła na 3/4 powierzchni trawnika. Ziemia też była nowo nawieziona. Z innego źródła niż poprzednie.
W przygotowaniu...
x - o -0
---
Posty: 688
Od: 1 wrz 2010, o 00:07
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Chwastnica jednostronna

Post »

twojogrodnik pisze:Bardzo pomocny wątek. ...
Chwastnica rozmnaża się z diaspor generatywnych, niezwykle żywotnych.
Mogą zalegać w ziemi nawet kilka/kilkadziesiąt lat i czekać na sprzyjające warunki.
Więcej informacji znajdziesz w książce Rene Van Acker z 2009.

Zruszenie ziemi zwłaszcza głębokie stwarza dobre warunki rozpoczęcia wegetacji.
Świeżo przywieziona ziemia też jest ich siedliskiem.
Metody pozbywania się chwastnicy przedstawiłem na początku wątku.
Od tego roku doszła jeszcze jedna metoda mechaniczna pozbywania się chwastnicy, za pomocą wertykulatora. Wertykulator wyposażony jest w specjalny wałek z nożami "podbierającymi" chwastnicę wraz z korzeniem, co pozwala na bardzo szybkie i dość skuteczne pozbycie się tego niechcianego gatunku trawy.
Wertykulator wyposażony jest w regulator stopniowania prędkości obrotowej wałka z nożami, co pozwala na dopasowanie parametrów maszyny do prawie każdych warunków na trawniku.
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”