Zioła w skrzynkach,donicach...

Rośliny wieloletnie, trawy, paprocie, lawenda, chryzantemy, piwonie, ...
ODPOWIEDZ
nella28
0p - Nowonarodzony
0p - Nowonarodzony
Posty: 3
Od: 20 kwie 2016, o 22:43
Opryskiwacze MAROLEX: 0 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

A ja zamierzam moją bazylię z doniczek po tych przymrozkach wiosennych wsadzić do gruntu. Ale chyba nastąpi to nie wcześniej, jak w maju.
Awatar użytkownika
Aguss85
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 4956
Od: 21 lut 2016, o 18:34
Opryskiwacze MAROLEX: więcej niż 1 szt.
Lokalizacja: okolice Wrocławia, gmina Długołęka

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

W tym roku też posadziłam takie marketowe, po zahartowaniu naprawdę dają radę. Mięta, szałwia, kolendra, lubczyk i rozmaryn mają się świetnie i sporo już w misie urosły. Tylko bazylia tajska nie dała sobie rady, ale była bardzo w tym sklepie wymęczona i temperatura też nie była dla niej najlepsza ;) Zwykłą bazylię już tak w poprzednich latach sadziłam, tylko wcześniej parę dni się hartowała po trochu na słońcu, żeby jej później nie popaliło.
"Przymierzyłam szczęście. Pasuje mi, będę nosić."
Zapraszam do mojego ogrodu Warzywnik we fiolecie
Agnieszka
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Hodowla pseudo-skrzynkowa

Post »

Chcę założyć hodowlę ziół na działce. Klasyfikuję ją jako pseudo-skrzynkową ;-), ponieważ zamierzam posadzić zioła w doniczkach, a te doniczki zgrupować i wsadzić do drewnianych skrzynek, tak, aby tworzyły jednolitą powierzchnię. Kupiłem prostokątne doniczki:

http://i.imgur.com/X9FSMsx.jpg ?

i mam w związku z tym kilka pytań:

Doniczki nie mają otworów na spodzie, ale mają takie wypustki, słupki z dna do środka na wysokość 4-5 cm. Jak rozumiem, powinienem na szczycie każdego słupka wykonać otwór, który będzie odprowadzał nadmiar wody?

Na dno zamierzam wysypać żwirek do wysokości właśnie tych 4-5 cm, a dopiero na to dać ziemię. Rozumiem, że wszelkie przekładki pomiędzy żwirkiem a ziemią z geowłókniny spowodują, że może ziemia nie osypie się do żwirku, ale i korzenie tam nie przejdą, więc roślinom wtedy taki niedostępny zapas wody będzie na nic?

Czy to dobry pomysł, dać na wierzchu nawadnianie kropelkowe? Zamierzam posadzić tam miętę, bazylię itd. W zasadzie zmieniać charakter nasadzeń w zależności od pory roku i okresu hodowli każdej rośliny. Co więcej mogę je mieszać, bo będą osobne doniczki.

Jako pomysł-ciekawostka: Zamierzam pod spodem każdego zespołu doniczek zrobić szafki/szuflady na proste narzędzia ogrodowe, aby nie trzeba było ich za każdym razem wnosić do domku.
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hodowla pseudo-skrzynkowa

Post »

Pytanie: jak nadmiar wody (podlewanie, deszcze) wydostanie się z drewnianych skrzynek ? Jak rozumiem, ma lecieć prosto do "prostych narzędzi ogrodowych"?
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Hodowla pseudo-skrzynkowa

Post »

Wszystko jest przemyślane i zaprojektowane do najmniejszego szczegółu. W roboczym 3D wygląda to tak:

Obrazek

Pod skrzynkami jest płyta ze spadkiem i odpływem za szufladą. Płyta będzie pomalowana izolacją w płynie, a dodatkowo wyłożona folią budowlaną przybitą do niej i konstrukcji zszywkami. Ale, ale... A jak z wypełnieniem skrzynek - jakieś sugestie? Dawać tę geowłókninę, czy jednak nie dawać?
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Hodowla pseudo-skrzynkowa

Post »

Nie dawać - po co? To naprawdę nie jest konieczne, drenaż w doniczce nie musi być aż tak oddzielony od ziemi,nawet jeśli się przemiesza z glebą, to i tak spełni swoją rolę.

Tak prywatnie, to nie mam przekonania do takiej uprawy ziół, jeśli nie jest to spowodowane brakiem miejsca, np. jeśli masz do dyspozycji tylko balkon. Nie widzę konieczności aż takiej "zmiany charakteru nasadzeń w zależności od pory roku i okresu hodowli każdej rośliny" - te zioła nie zdążą osiągnąć takiego tempa wzrostu, aby "dojrzewały i przejrzewały" i była konieczność dosiewania nowych... Jeśli już, to obawiam się że np. uschną bo upał a one w małych doniczkach... i wtedy będzie konieczność wymiany doniczki na nową, z kupnymi roślinami.

Uprawa pojemnikowa (nie mówię o bardzo dużych pojemnikach) wymaga zawsze więcej pracy i uwagi niż uprawa tej samej rośliny na grządce.
Ale rozumiem, że tu pierwsze skrzypce będzie grała raczej skrzynia a nie uprawy i zioła będą tu tylko wypełniaczem...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Dzięki. To kwestię geowłókniny mam już rozwiązaną: nie daję. A ten żwirek (może lepiej kermazyt?) to do wysokości słupka i słupek ze ściętym wierzchołkiem?

Odnośnie wielkości pojemników: doniczki mają wymiary dł. ~60 cm, szer. ~26 cm, gł. 24 cm. Dwukrotnie zamieszczałem zdjęcie, ale raz zmieniono mi je na link, a drugi raz skasowano. Bo przy drugim razie już zapomniałem, że kasowanie pierwsze było związane z prawami autorskimi do zdjęcia i dmuchaniem na zimne. Kiedyś w końcu zamieszczę własne zdjęcie doniczki, a teraz pro forma rysunek techniczny zespołu dziewięciu doniczek, tworzących skrzynkę: ~180x80x24 cm. Więc najmniejsze nie są. Zastanawiałem się nawet, czy warzyw w tym się nie da uprawiać - bo, szczerze mówiąc, ta wymiana roślin była nawiązaniem do warzyw właśnie. Kiedyś czytałem o takiej formie doniczkowej "trójpolówki" ;-), że jak się zbierze jedne plony jednych warzyw, to można zaraz sadzić drugie, które wtedy lepiej w takiej ziemi rosną. A może pomidory posadzę... Poziomki?
http://i.imgur.com/zg4MuVS.png
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Tak, może być keramzyt, żwirek, potłuczone doniczki, gruby piasek do akwarium itd.

Hmmm, trójpolówka w doniczce?.... Ale to chyba bardzo krótkotrwałe uprawy, powiedzmy - oparte na nowalijkach, ot takie mieszanki sałat, itd krótko żyjace ciekawostki...

Jedyne co warto byłoby na serio uprawiać w takich doniczkach - mając do dyspozycji normalne grządki - to może rukiew wodna? Bardzo pożyteczna. Doniczka z rukwią powinna stać w wodzie, więc w tych skrzynkach stałyby z kolei doniczki zanurzone do połowy w wodzie... Oczywiście skrzynki wtedy bez otowrów w dnie. Faktycznie wedy łatwo byłoby wymieniać doniczki i latwiej uprawiać tę roślinę.

Nie chcę cię martwić, ale te skrzynki nie mają najwiekszej pojemności, więc będą szybko przesychać, zwłaszcza w lecie, a wtedy głupia kilkudniowa neobecność i brak podlewania = utrata uprawy...

PS - macierzanka i tymianek - dosyć lubią suszę, małe pojemniki byłyby dla nich OK;
może roszponka - zbiera się bardzo małe młodziutkie rośliny...
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Odnośnie wysychania - mam nawadnianie w ogrodzie. Wepnę się trójnikiem do odcinka przy żywopłocie i zrobię odprowadzenie do doniczek. Trójpolówka z nowalijkami - mniej więcej coś takiego miałem na myśli ;-) ;-) ;-) Ale zioła też, tylko tu rzeczywiście bez zmian - czyli przez cały sezon ogródkowania to samo, podbierane prosto z doniczki do sałatek i innych potraw...
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Czy na spód doniczek w mojej pseudoskrzynkowej uprawie mogę wrzucić ścinki z rozdrobnionych gałęzi? Zamiast keramzytu, wymieszane z keramzytem? Mam ścinki z modrzewie i z jabłoni. Wielkość 0,5-1,0 cm, płaskie. Taki byłby element Hugelkulture.

Obrazek
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Nie. Nie dodaje się świeżego drewna do doniczek, bo rozkładając się zabierze azot z gleby. I tak masz małe te skrzynki, nie warto pakować w nie śmieci - mała warstewka (1 cm to wystarczająca warstwa) drenażu to wszyskto co tam trzeba dać oprócz gleby.
Zielonym do góry!!!
Awatar użytkownika
WAKWAK
200p
200p
Posty: 207
Od: 28 gru 2014, o 15:11
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Dzięki, ale dogrywając szczegóły: drenaż 1 cm - ok, ale jak to się ma do otworów odwadniających w doniczce - widoczne na zdjęciu "wyrostki" mają powyżej 3 cm - zrobić otwory na końcu, czy uciąć je na wysokości 1 cm?

Obrazek
(zdjęcie z archiwum własnego, więc - Szanowny Administratorze - tego już nie usuwaj ;-))
Bixxx
Przyjaciel Forum - gold
Przyjaciel Forum - gold
Posty: 1073
Od: 8 gru 2011, o 07:54
Opryskiwacze MAROLEX: 1 szt.
Lokalizacja: śląskie

Re: Zioła w skrzynkach,donicach...

Post »

Lepiej może zrobić te otwory niżej, ale też nie za nisko, tak na wys. 1 cm właśnie. Otwory wyżej położone mają na celu uniemożliwienie odpływania całej wody ze skrzynki, takżeby rosłiny coś sobie jednak zdążyły wchłonąć - ale jeśli tej wody z podlewania zostanie zbyt wiele, to jest obawa że całość się na słońcu "zaparzy".
Zielonym do góry!!!
ODPOWIEDZ

Wróć do „BYLINY, trawy, zioła”